Antykoncepcja hormonalna w leczeniu torbieli jajników. Czy jest skuteczna? [Porada eksperta]

2017-02-17 12:09

Mam 23, idąc do lekarza pod kątem kontroli mojego mięśniaka (4x5cm) dowiedziałam się, że mam torbiel na lewym jajniku. Jeden jajnik "chory" jest względem zdrowego dwa razy większy (zdrowy 2x3, chory 4x6). Ginekolog powiedziała, żebym zaczęła brać tabletki antykoncepcyjne, że powinny wpłynąć na zmniejszenie torbieli. Nie wiem, co myśleć, czy to coś da? Okres mi się kończy, zaczęło mnie pobolewać w podbrzuszu, boję się, że biorę je na niekorzyść. Dodam, że badanie CA125 wyszło wysokie 100, HE4 w normie, test ROMA też ok. Proszę o pomoc, nie wiem co robić.

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Antykoncepcja hormonalna w leczeniu torbieli czynnościowych jajnika aktualnie nie jest rekomendowana, podwyższenie stężenia ca 125 może być związane z endometriozą, ale też z wieloma innymi schorzeniami poza narządem płciowym, podwyższone jest też w trakcie miesiączki i u palaczek. Mam za mało danych, żeby ustalić jednoznacznie postępowanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Piotr Kolczewski

W latach 2010-2014 ordynator oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Obecnie pracuje w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz jest konsultantem w prywatnym centrum chirurgii Artmedical Center w Szczecinie. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej - chirurgii rekonstrukcyjnej dna miednicy, uroginekologii, ginekologii onkologicznej i ginekologii plastycznej. Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (International Uroginecological Association, International Continence Society, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej).