Badanie histopatologiczne po poronieniu [Porada eksperta]

2017-04-16 20:56 Barbara Grzechocińska

Mój wynik badania histopatologicznego: stan po poronieniu chybionym - wyskrobiny z jamy trzonu macicy, kosmki nieliczne w materiale, na ogół z cechami zwyrodnienia zaśniadowego, ale bez rozrostu trofoblastu. Doczesna o budowie zwykłej. Czy jest dobrze, czy też nie?

W wyniku opisano nieprawidłowy obraz kosmków trofoblastu. W takim przypadku ocenia się, czy jama macicy jest pusta i wykonuje badanie stężenia beta HCG. Jeśli pacjentka nie krwawi, macica jest obkurczona i prosta oraz brak jest beta HCG, to jest dobrze. W przeciwnym razie wskazana jest dalsza diagnostyka i ewentualnie leczenie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE