Antykoncepcja hormonalna a tycie [Porada eksperta]

2013-04-03 16:39 Barbara Grzechocińska

Witam. Mam pytanie odnośnie antykoncepcji. Chciałabym spróbować czegoś innego niż tabletki. Mam 27 lat i stosowałam do tej pory prezerwatywy oraz tabletki. Mam teraz stałego partnera i chciałabym spróbować czegoś innego. Dodam, że przez krótki czas parę lat temu zastosowałam tabletki Yasminell, ale zaprzestałam ich stosowania, gdyż przytyłam 8 kilo w ciągu 1,5 miesiąca, zaczęły wypadać mi włosy, dostałam wyprysków (ogromnych) na dekolcie i plecach. Jedynym pozytywem były biust, który z rozmiaru B podskoczył do D. Odstawiłam tabletki i wróciłam do normalnej wagi (dodam, że po tabletkach nie jest łatwo zrzucić parę kilo tak jak ma to miejsce przed). Od tamtej pory zniesmaczona tabletkami używałam prezerwatyw. Pól roku temu za namową mojej ginekolog wypróbowałam tabletki Velafee dostępne w Niemczech, gdzie obecnie przebywam. Stosowałam 3 miesiące - efekt: przytyłam 10 kilo. Wiem, że nie powinnam od tak sobie przerywać stosowania tabletek, ale nie mogłam pozwolić sobie na więcej. Nie stosuje już tabletek i powoli dochodzę do swojej prawidłowej masy ciała... Moje pytanie do Pani: jaką metodę antykoncepcyjną mogłabym zastosować, która nie skutkowałaby takim przybraniem na wadze?

Z tego, co Pani napisała, wynika, że raczej antykoncepcji hormonalnej nie powinna Pani stosować. Z dostępnych metod pozostają: 1. wkładka wewnątrzmaciczna; o ile lekarz prowadzący nie stwierdzi u Pani przeciwwskazań do jej założenia 2. chemiczne środki plemnikobójcze stosowane dopochwowo; są dostępne w aptekach bez recepty 3. dopochwowe środki barierowe; wymagają konsultacji z lekarzem i wyboru odpowiedniego 4. metody naturalne; w aptekach są dostępne urządzenia znacznie ułatwiające ich stosowanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE