Test Pappa. Co oznacza wynik trisomia 21 ryzyko skorygowane 1:682? [Porada eksperta]

2016-03-04 12:09 Aleksandra Jezela-Stanek

USG prenatalne bez nieprawidłowości, natomiast wynik w teście Pappa to trisomia 21 ryzyko skorygowane 1:682. Co to oznacza?

Sam ten wynik oznacza, że przy takich wartościach 1 dziecko w grupie 682 ma zespół Downa i jest to ryzyko określane jako niepodwyższone. Interpretacja jednak wymaga uwzględnienie m.in. wywiadu rodzinnego, powodu dla jakiego ta diagnostyka jest przeprowadzana, proszę więc o interpretację poprosić ginekologa, który to badanie pani zlecał.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

Od kilkunastu lat specjalizuje się w genetyce klinicznej. Obecnie zajmuje stanowisko docenta w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na stałe związana ze Śląskiem gdzie m.in. w ramach współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. udziela telefonicznych konsultacji pacjentom chcącym omówić wyniki badań genetycznych lub porozmawiać na temat nosicielstwa chorób genetycznych w rodzinie. W praktyce zajmuje się diagnostyką genetycznych przyczyn wad wrodzonych, zaburzeń rozwoju oraz niepowodzeń ciąży.

Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji na temat skutków wynikających z danego wyniku badania DNA, konieczności podjęcia działań profilaktycznych oraz wskazania badań koniecznych do wykonania a następnie rozpoznania choroby. Pani Docent ceniona jest nie tylko za swoją wiedzę i profesjonalizm, ale także miłe usposobienie w stosunku do pacjentów, co niejednokrotnie było podkreślane przez nich na forach internetowych.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE