Wreszcie odkryto lek na boreliozę. Ma działać szybko i skutecznie

2021-10-18 14:40

Powszechnie wiadomo, że borelioza jest to choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Jej leczenie nie musi być skomplikowane, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana - w innym przypadku może pozostawić po sobie ślady. Zespół naukowców z Bostonu pochwalił się na łamach czasopisma „Nature” swoim odkryciem – jeden antybiotyk znany od blisko 70 lat może pomóc w walce z boreliozą. Sprawdź więcej szczegółów!

Wreszcie odkryto lek na boreliozę. Ma działać szybko i skutecznie
Autor: Getty Images

Borelioza spowodowana infekcją bakteryjną, im później zostanie zdiagnozowana, tym trudniejsze będzie jej leczenie. Ta zakaźna choroba wieloukładowa dotyka prawie 500 tys. osób rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. Może ona atakować stawy lub układ nerwowy. W ostrej fazie leczenia boleriozy podawane są antybiotyki o szerokim spektrum działania (m.in. amoksycyliina, doksycyklina) zwykle od 14 do 28 dni. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie leczenia.

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Nastąpi przełom w leczeniu boreliozy? 

Z tym zagadnieniem postanowiła zmierzyć się grupa amerykańskich naukowców z Northwestern University w Bostonie pod przewodnictwem mikrobiologa prof. Kima Lewisa. Wzięli pod lupę antybiotyk o nazwie higromycyna A, który wprowadzono na rynek… w 1953 r. Został on nieco zapomniany, a w ramach przeprowadzonej analizy okazało się, że może skutecznie zabijać bakterie wywołujące boreliozę.tzw. krętek Borrelia burgdorferi. Oznacza to, że stosowane leku może pomóc w walce z tą chorobą i nie wyniszcza flory bakteryjnej jak inne antybiotyki. Badania na zwierzętach wykazały, że higromycyna A jest bezpieczna nawet w wysokiej dawce.

Zdaniem uczonych krętki Borrelia burgdorferi nie są w stanie wytworzyć oporności na higromycynę A. Z tego powodu, że budowa chemiczna antybiotyku jest podobna do struktury składników odżywczych niezbędnych do ich przeżycia. Naukowcy wpadli na pomysł, że podawanie leku zwierzętom wraz z pożywieniem na terenach najbardziej zagrożonych występowaniem kleszczy może pomogłoby wyeliminować krętki Borrelia burgdorferi ze środowiska. Jak zapowiedział prof. Kim Lewis, w przyszłym roku mają zostać przeprowadzone badania kliniczne leku, do którego zostaną zaangażowani ludzie.

Badacze dowiedli też, że higromycyna A zwalcza krętki blade Treponema pallidum, które wywołują kiłę, czyli chorobę przenoszoną drogą płciową.

Choroby odkleszczowe - czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 14
Czy to prawda, że niektóre choroby odkleszczowe diagnozuje się tylko w określonych krajach (np. Stanach Zjednoczonych)?