Poziom jodu w moczu – normy i wyniki badań

Badanie poziomu jodu w moczu wykonuje się w celu oceny pracy tarczycy. Jod jest bowiem pierwiastkiem, który odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie. Jego niedobór może doprowadzić do wielu poważnych chorób, nie tylko tarczycy. Sprawdź, jakie są wskazania do badania poziomu jodu w moczu i jak interpretować wyniki badań.

Poziom jodu w moczu – normy i wyniki badań
Autor: thinkstockphotos.com Poziom jodu w moczu – normy i wyniki badań

Spis treści

  1. Poziom jodu w moczu – wskazania do badania
  2. Poziom jodu w moczu – na czym polega?
  3. Poziom jodu w moczu – wyniki

Oznaczenie poziomu jodu w moczu wykonuje się w celu oceny stanu tarczycy. Jod jest bowiem podstawowym składnikiem niezbędnym do syntezy tyroksyny (T4) i jej aktywnej formy trijodotyroniny (T3) - hormonów tarczycy, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Od właściwego stężenia tych hormonów we krwi zależy m.in. prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca, nerek.

W Polsce poważny problemem stanowi niedobór jodu, wynikający z niedostatecznej podaży tego pierwiastka wraz z dietą. Taki stan zwiększa ryzyko rozwoju chorób tarczycy (m.in. niedoczynności tarczycy, raka tarczycy). W zależności od stopnia niedoboru jodu, może także dojść m.in. do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i innych dysfunkcji związanych z płodnością, nieodwracalnego uszkodzenia mózgu u płodu, opóźnionego rozwoju psychomotorycznego u dzieci czy obniżenia wskaźnika inteligencji u dzieci.

W celu oceny stężenia tego pierwiastka w organizmie wykonuje się badanie moczu, ponieważ aż około 80 proc. spożywanego jodu zostaje wydalone przez nerki wraz z moczem.

Oprócz badania poziomu jodu w moczu wykonuje się pomiar objętości tarczycy w badaniu ultrasonograficznym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu (ICCIDD) te dwa badania to najlepsze mierniki oceny stanu tarczycy i niedoboru jodu w diecie.

Poziom jodu w moczu – wskazania do badania

W organizmie jest ok. 40 mg jodu, z czego 75 proc. gromadzi się w tarczycy. W przypadku niedoboru tego pierwiastka dochodzi do  powiększenie tarczycy, czyli tzw. wola endemicznego. Tarczyca się powiększa, aby większą powierzchnią pochłonąć jak najwięcej jodu krążącego z krwią w całym organizmie. W związku z tym tzw. wole jest wskazaniem do zlecania badania poziomu jodu w moczu.

CZYTAJ TEŻ>>Jod (jodek potasu) – ważny składnik soli kuchennej

Także inne objawy, takie jak: ospałość, spowolnienie umysłowe, obniżenie wydolności  intelektualnej, obniżenie temperatury ciała i uczucie zimna, sucha i łuszcząca się skóra, są wskazaniem do wykonania badania. Mogą one wskazywać na zaawansowaną niedoczynność tarczycy.

Poziom jodu w moczu – na czym polega?

Badanie polega na oddaniu próbki moczu z dobowej zbiórki i oddaniu go do laboratorium.

Ważne

Poziom jodu w moczu – normy

Wg WHO stwierdza się prawidłowe zaopatrzenie danej populacji w jod, jeżeli średnie stężenie jodu w moczu przekracza 100 µg/l. Natomiast górna granica nie może przekroczyć 250 µg/l.

Z kolei Międzynarodowa Komisja ds. Zaburzeń z Niedoboru Jodu uznała stężenie jodu w moczu (UIC) równe 0,79 μmol/dm3  za minimalną wartość progową, przy której jest jeszcze zaspokojone zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Poziom jodu w moczu – wyniki

Według WHO łagodny niedobór jodu występuje wtedy, gdy stężenie tego pierwiastka w moczu zawiera się w przedziale od 50 do 99 µg/l.

Z kolei umiarkowany niedobór obserwuje się wtedy, gdy poziom jodu waha się do 20 do 49 µg/l.

Natomiast o ciężkim niedoborze jodu można mówić wtedy, gdy jego wydalanie jest poniżej 20 mg/l.

WAŻNE>>Dieta uzupełniająca niedobory jodu w organizmie