pH-metria przełyku - badanie wykrywające chorobę refluksową przełyku
pH-metria przełyku to badanie, które wykonuje się przy podejrzeniu choroby refluksowej przełyku. Polega ono na pomiarze stężenia jonów wodorowych (kwaśności) w dolnej części przełyku. Jak przebiega pH-metria przełyku i jakie są jeszcze wskazania do wykonania badania?
Spis treści
- pH-metria przełyku - wskazania i przeciwwskazania do badania
- pH-metria przełyku - jak się przygotować?
- pH-metria przełyku - na czym polega?
- pH-metria przełyku - powikłania
pH-metria przełyku polega na pomiarze kwaśności w dolnej części przełyku.
pH-metria przełyku to badanie, które pomaga potwierdzić lub wykluczyć chorobę refluksową przełyku, tj. cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Polega ono na pomiarze stężenia jonów wodorowych (kwaśności) w dolnej części przełyku za pomocą specjalnej sondy zakładanej przez nos. Dzięki sondzie można się dowiedzieć, jak dużo kwasów żołądkowych przedostaje się wstecznie z żołądka do przełyku i jak długo tam pozostaje.
pH-metria przełyku - wskazania i przeciwwskazania do badania
Podczas badania rejestruje się zmiany odczynu pH w końcowym odcinku przełyku przez 24 godziny, dokonując pomiarów co 4 sekundy.
- podejrzenie choroby refluksowej przełyku
- objawy, takie jak ból i pieczenie za mostkiem, których przyczyny nie można wyjaśnić
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekły kaszel i chrypka, których przyczyny nie są jasne (choroba refluksowa przełyku może się ukrywać pod postacią infekcji dróg oddechowych)
- jako badanie poprzedzające operację refluksu żołądkowo-przełykowego
Badania nie wykonuje się u osób z ciężkimi zaburzeniami krzepnięcia lub niedrożnością przełyku. Badanie może być także niemożliwe do wykonania u osób z owrzodzeniem, żylakami przełyku lub licznymi, dużymi uchyłkami przełyku.
pH-metria przełyku - jak się przygotować?
Ostatni posiłek należy zjeść 4-6 godzin przed badaniem, by zminimalizować ryzyko wymiotów podczas zakładania sondy. Poza tym przed badaniem konieczne może być odstawienie niektórych leków. Na 7 dni przed badaniem należy przerwać stosowanie inhibitorów pompy protonowej, na 2 dni - leków wpływających na wydzielanie żołądkowe i leków prokinetycznych. Z kolei przez 24 godziny przed badaniem nie można przyjmować leków zobojętniających.
pH-metria przełyku - na czym polega?
Lekarz znieczula miejscowo błony śluzowej nosa i gardła. Następnie wprowadza przez nos do przełyku sondę, na końcu której znajduje się elektroda pomiarowa. Następnie elektroda zostaje podłączona do do rejestratora (waży ok. 300g), który przez okres badania pacjent nosi na pasie.
Badanie trwa 24 godziny. W tym czasie pacjent wykonuje normalnie codzienne czynności (poza kąpielą i braniem prysznica). Poza tym prowadzi dzienniczek, w którym zapisuje:
- początek i koniec spożywania posiłków
- początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej
- wystąpienie zgagi lub bólu w klatce piersiowej czy innych objawów niepokojących
Po 24 godzinach sonda zostaje usunięta, a dane z rejestratora przesyła się do komputera, który za pomocą specjalnego oprogramowania oblicza wyniki badania.
pH-metria przełyku - powikłania
Pacjent najczęściej odczuwa jedynie podrażnienie gardła, które mija. W nielicznych przypadkach może dojść do krótkotrwałego, samoistnego krwawienia z nosa.
Porady eksperta