Domowe sposoby na gorączkę: malina. Napar z maliny na gorączkę

2012-10-05 12:33 redakcja poradnikzdrowie.pl

Malina jest stosowana w domowych kuracjach przeciwgorączkowych, jako jedno ze smaczniejszych i skuteczniejszych roślinnych lekarstw. Warto nauczyć się przyrządzać napar z maliny, ponieważ jesiennym infekcjom często towarzyszy podniesiona temperatura ciała.

Do zwalczania objawów przeziębienia czy infekcji, w tym gorączki, warto zastosować preparaty ziołowe. Leki roślinne są skuteczne, a przy tym kosztują mniej niż konwencjonalne preparaty, a napary i inhalacje można przygotować z nich samemu w domu. Przy zwalczaniu gorączki stosujemy takie zioła i rośliny, które powodują zwiększenie wydzielania potu (pot parując z powierzchni skóry obniża temperaturę ciała). Obok bzu czarnego i lipy jedną z najczęściej stosowanych na gorączkę roślin jest malina.

Dlaczego malina?

Owoce maliny zawierają witaminy C, E, B1, B2, B6, kwasy organiczne, związki śluzowe, sole mineralne potasu, magnezu, wapnia, żelaza. W ziołolecznictwie stosuje się także liście maliny, które są cennym źródłem garbników, flawonoidów i związków żywicowych. Zarówno owoce maliny, jak i jej liście to skuteczne surowce zwalczające gorączkę (działają napotnie).
Znanymi od wieków domowymi środkami napotnymi są napar z wysuszonych owoców maliny i sok ze jej świeżych owoców. Pobudzając działanie gruczołów potowych, wywołują obfite wydzielanie potu (po upływie 0,5-1 godziny od chwili wypicia). Mają również właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie

Napar z owoców maliny

Dwie łyżki stołowe wysuszonych owoców maliny zalać jedną szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić 2–3 razy dziennie po szklance naparu. Do płynu można dodać łyżeczkę miodu.

Napar z liści maliny z sokiem z malin

Jedną łyżkę wysuszonych liści maliny zalać pół szklanki wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić z dodatkiem soku z malin 2–3 razy dziennie. Aby zwalczyć gorączkę warto także pić herbatę z dodatkiem soku ze świeżych owoców maliny albo sok rozcieńczony wodą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Mała Mi
|

Malina z lipą do herbaty to najlepszy sposób, żeby nie dać się chorobie. Wiedziały już o tym nasze prababcie :) Ja używam nie tylko do herbaty, ale też jako dodatek do budyniu czy galaretki.

fobiana
|

mi takie specyfiki nie pomagają. jak nie wezmę sprawdzonego leku na gorączkę to mi nie przejdzie. ja stosuję Pyralginę i pomaga zawsze :)

Waldek
|

Malina, cytryna, czosnek i miód oraz stawiane bańki zawsze w moim domu były sposobami leczenia mnie przez Babcię i Mamę. Bardzo często będąc przeziębionym piję syropy z malin i ciepłą herbatą. Nie zawsze mam czas zrobić osobiście syrop. Będąc miesiąc temu w Kielcach kupiłem trochę z konieczności gdyż byłem przeziębiony syrop malinowy firmy Gomar z Pińczowa. Przyznam, że bardzo mi smakował. Pozdrawiam