Krezka - nowy narząd w ciele człowieka. Budowa i funkcje

2019-04-23 9:10

Krezka to "nowy" narząd w ciele człowieka, który niedawno odkryli naukowcy. Okazuje się, że dotychczasowy anatomiczny opis człowieka był błędny i nie uwzględniał jako osobnego narządu krezki. W ten sposób w ludzkim ciele znajduje się już nie 78, lecz 79 organów. Odkrycie to może mieć przełomowe znaczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego. Sprawdź, co to jest krezka i jakie pełni funkcje.

KREZKA - nowy narząd w ciele człowieka
Autor: Thinkstockphotos.com KREZKA - nowy narząd w ciele człowieka

Krezka jest znana już od setek lat. Jako jeden z pierwszych opisał ją Leonardo da Vinci. Jej szczegółowy "klasyczny" opis anatomiczny sporządził w 1885 roku brytyjski chirurg Sir Frederick Treves. Przez lata krezka nie bywała obiektem większego zainteresowania naukowców, którzy uważali ją za niezbyt istotną część ciała. Dopiero teraz doszli do wniosku, że krezka powinna być sklasyfikowana jako odrębny organ.

Spis treści

  1. Krezka - co to jest?
  2. Krezka - nowy stary narząd w ciele

Krezka - co to jest?

Krezka to podwójna błona, która stabilizuje położenie narządów wewnętrznych - przewód pokarmowy, naczynia krwionośne, jajniki i jajowody - a także elementy układu nerwowego i wydalniczego. Przez lata badający krezkę lekarze uważali, że nie ma one ciągłej struktury, lecz jest złożona z wielu elementów, a co za tym idzie - nie jest ważna.

Krezka - nowy stary narząd w ciele

Okazuje się jednak, że krezka nie składa się z oddzielnych części, lecz jest samodzielnym, "pełnoprawnym" narządem o jednolitej, ciągłej strukturze. Do takich wniosków doszli po latach badań naukowcy z irlandzkiego University Hospital Limerick, którymi kierował prof. J. Calvin Coffey. Swoim odkryciem podzielili się w 2016 roku w artykule The mesentery: structure, function, and role in disease, który został opublikowany na łamach specjalistycznego pisma medycznego "The Lancet Gastroenterology & Hepatology".

Co zmienia ich odkrycie? Trzeba będzie zmienić klasyfikację niektórych chorób dotyczących jamy brzusznej, a co za tym idzie – podejście do ich leczenia. Być może specjaliści opracują nowe, mniej inwazyjne techniki chirurgiczne.

- Poznaliśmy budowę krezki, ale teraz trzeba jeszcze dogłębnie zbadać jej funkcje – wyjaśnia prof. Coffey. - Kiedy rozumiesz, jak to działa, wówczas możesz zidentyfikować tego nieprawidłowe działanie, oznaczające chorobę [...] - Kiedy będziemy traktować ją [krezkę] jak narząd, będziemy mogli sklasyfikować choroby jamy brzusznej z uwzględnieniem tego narządu - dodaje ekspert. Stworzy to nową, skupioną na krezce dziedzinę medycyny, o takim samym znaczeniu jak dziś ma np. gastrologia czy neurologia.

Krezkę jako jednolity, samodzielny narząd ludzkiego ciała, opisuje już najnowsza edycja słynnego podręcznika anatomii "Gray’s Anatomy".

Źródło: www.youtube.com/UniversityofLimerick