Letni zespół prącia może się pojawić przez ugryzienie tego małego pajęczaka. Możesz go spotkać na plaży

2022-07-29 9:13

Letni zespół prącia jest jednym z dość mało znanych reakcji alergicznych na ugryzienie. Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja na czynnik, który dla większości osób jest niegroźny. Reakcja alergiczna może być wywoływana przez różne substancje, m.in. takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy składniki pokarmowe. Mogą one być jednak wywołane także przez ugryzienie owadów oraz pająków. W zależności od lokalizacji ugryzienia, pojawić się mogą różne objawy.

Mężczyzna trzyma dłonie na kroczu
Autor: Getty Images

Letni zespół prącia, z ang. summer penile syndrome lub inaczej Lions Mane Penis, jest określeniem na zespół objawów reakcji alergicznej w obrębie prącia, spowodowanych przez ugryzienie pchły piaskowej w tej okolicy. Letni zespół prącia zwykle dotyczy dzieci, które mają kontakt z pajęczakiem na plażach. Pchła piaskowa jest niewielkim pasożytem (ma jedynie około 1 mm długości) zewnętrznym, który gryzie skórę swojej ofiary w celu wyssania krwi. Pchła występuję w tropikalnym i subtropikalnym klimacie, głównie w Ameryce Południowej i Afryce.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Letni zespół prącia – przyczyny

Jak już wcześniej wspomniano, letni zespół prącia jest wywołany przez nadmierną reakcje organizmu na substancje wydzielane przez pchłę piaskową po ugryzieniu człowieka w okolice prącia. U osób predysponowanych ugryzienie pobudza układ immunologiczny do miejscowej reakcji zapalnej, co prowadzi do wystąpienia szeregu alergicznych objawów.

Pchła piaskowa występuję w ciepłym klimacie w piasku, dlatego największe zagrożenie występuję latem (stąd też nazwa letni zespół prącia), w trakcie egzotycznych wyjazdów wakacyjnych. Rzadziej zdarzają się przypadki, że letni zespół prącia wystąpi jako reakcja alergiczna na kontakt z roślinami, m.in. z sumakiem czy trującym bluszczem.

Letni zespół prącia - objawy

Dolegliwości w letnim zespole prącia są związane z reakcją alergiczną na ugryzienie pchły w okolice prącia. Występują wówczas typowe objawy, które są wynikiem uwalniania szeregu substancji przez komórki układu immunologicznego, głównie jednak histaminy. Najważniejszym objawem letniego zespołu prącia jest pojawienie się obrzęku, nieco przed żołędziem prącia. Występujący obrzęk jest zwykle znaczny, co może powodować niepokój rodziców i dziecka.

Oprócz tego objawu, pojawiają się także zaczerwienienie, świąd oraz wysypka na skórze (zwykle w postaci grudek i śladów po ugryzieniach) w obrębie prącia. Część osób może doświadczać także problemów z oddawaniem moczu. Niekiedy stwierdza się dolegliwości w postaci bólu, pieczenia w czasie wizyty w toalecie oraz konieczności częstego oddawania moczu.

Obserwuje się także osłabienie strumienia moczu i wydłużenie jego wydalania. Powyższe objawy ustępują maksymalnie w ciągu 2-3 tygodni, zwykle jednak po 4-5 dniach.

Letni zespół prącia – leczenie

Ponieważ letni zespół prącia jest spowodowany przez reakcje alergiczną organizmu na ugryzienie przez pchłę piaskową lub kontakt z roślinami, to w terapii stosuje się leki przeciwalergiczne. Zwykle wystarcza przyjmowanie środków antyhistaminowych drugiej generacji, takich jak cetyryzyna (leki pierwszej generacji często powodują występowanie senności, dlatego są rzadziej zalecane). Aby zmniejszyć obrzęk, można także miejscowo stosować zimne okłady. W rzadkich, ciężkich przypadkach, gdy nasilone objawy (głównie obrzęk prącia) powodują duży ból lub uniemożliwiają oddawanie moczu, lekarz może zdecydować o zastosowaniu doustnych sterydów.

Letni zespół prącia, ze względu na panujący w Polsce klimat, jest rzadką przypadłością. Nie należy jednak o niej zapominać w przypadku wyjazdów do krajów tropikalnych, w których występują pchły piaskowe. Ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a w razie wątpliwości pilna konsultacja z lekarzem.