Facebook 60+. Konto w social mediach dla seniora

2019-10-03 9:48

Konto na Facebooku może otworzyć seniora na nowe możliwości. Media społecznościowe nie tylko umożliwiają odnowienie kontaktu ze starymi znajomymi, ale też nawiązanie nowych relacji. Ułatwiają również odnalezienie ludzi, którzy mają takie same pasje.

Facebook 60+. Dlaczego warto założyć seniorowi konto w social mediach?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego seniorzy boją się Facebooka?
  2. Jakie są zalety założenia konta na Facebooku?
  3. Jakie wady może mieć konto na Facebooku?

Wydawałoby się, że social media są domeną nastolatków i młodych ludzi. Tymczasem, jak pokazują badania, coraz więcej osób po 50. roku życia zakłada konta w portalach społecznościowych. Z badania Pew Research Center wynika, że w lipcu 2019 roku w USA z social mediów korzystało ponad 27 mln osób powyżej 55. roku życia! W ubiegłym roku była to liczba o 10 milionów niższa - a trend cały czas jest wzrostowy.

W Polsce seniorzy stanowią 4 procent użytkowników internetu. 51 procent tej grupy to kobiety – najczęściej korzystają z sieci mieszkanki Warszawy, Wrocławia i Poznania.

Jak pisze dr Nina Woderska, pracownik Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu*, polscy użytkownicy 50+ zdają sobie sprawę, że internet jest przyszłością i wiedzą, że by móc nadążyć za stale zmieniającą się rzeczywistością, muszą nauczyć się korzystania z nowych technologii. Są na to otwarci, ale potrzebują osób, które pomogą im oswoić nową przestrzeń.

Dlaczego seniorzy boją się Facebooka?

Widok kilkunastu młodych osób wpatrzonych w autobusie czy w tramwaju w ekrany smartfonów jest dla seniora niezrozumiały. Starsze osoby nie rozumieją, co tak pochłania młodzież, boją się cyberświata, bo jest kompletnie różny od rzeczywistości, w której oni dorastali. Dlatego warto poświęcić im trochę uwagi i w przystępny sposób wyjaśnić na czym polegają social media. Nie trzeba od razu zagłębiać się w meandry internetu, opowiadać o influencerach, vlogach i aplikacjach. Wystarczą podstawowe informacje, które pomogą im stopniowo oswajać nowe technologie.

Przygodę z internetem dobrze jest rozpocząć od Facebooka, bo to otworzy przed seniorem pole nowych możliwości i pomoże wejść w świat cyberprzestrzeni.

Z danych** wynika, że seniorzy najchętniej lajkują strony zespołów muzycznych (np. Czesława Niemena czy The Beatles), śledzą profile gwiazd. Panie szukają również rozrywki i porad, a panowie śledzą informacje polityczne.

Jakie są zalety założenia konta na Facebooku?

  • odnowienie starych znajomości - w internecie można odnaleźć znajomych z lat dziecinnych, ze szkoły czy wojska,
  • nawiązanie nowych relacji - na grupach znajdziemy ludzi zainteresowanych danym tematem. W łatwy sposób możemy więc odnaleźć kogoś, kto mieszka w naszej okolicy i ma podobne zainteresowania do naszych. To może być początek pięknej znajomości, nie tylko wirtualnej!
  • rozmawianie na Messengerze - aplikacja Messenger umożliwia na Facebooku prowadzenie rozmów z rodziną, krewnymi, wnukami studiującymi w innym mieście,
  • poradzenie sobie z samotnością - starsze osoby często nie potrafią poradzić sobie z wyobcowaniem. Media społecznościowe pozwalają im być na bieżąco i wiedzieć, co w trawie piszczy,
  • informowanie o wydarzeniach z okolicy - na Facebooku możemy otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach, które odbywają się w naszej okolicy. Dzięki temu zyskujemy więcej szans na wyjście z domu,
  • komentowanie bieżących wydarzeń - Facebook może zastąpić również codzienny serwis prasowy (jeśli mamy polubione profile ulubionych mediów).

Jakie wady może mieć konto na Facebooku?

  • niezrozumienie – jeśli nikt nie wytłumaczy seniorowi, jak działa serwis społecznościowy, to on nic z niego nie zrozumie i nie będzie potrafił wykorzystać tkwiącego w nim potencjału. Może również szybko się zniechęcić do zdobywania dalszej wiedzy z nowych technologii,
  • brak prywatności - senior musi być świadomy, że w internecie nic nie ginie i że każdy jego krok w internecie pozostawia ślad. Powinien więc wiedzieć, jak działają mechanizmy udostępniania postów czy komentarzy,
  • brak ochrony danych osobowych - jeśli senior sam zakładał konto na Facebooku, może nie wiedzieć, że pewne dane osobowe trzeba chronić (np. numer PESEL czy numer karty). Dlatego tak ważne jest, by wspomóc seniora w założeniu konta, dokładnie wytłumaczyć mu wszystkie funkcjonalności i zablokować te dane, których nie chce udostępniać,
  • podatność na fake newsy - młodsze osoby są świadome zjawiska fake newsów i nie ufają każdej informacji, która wyświetla im się w aktualnościach. Starsze mogą mieć z tym problem, dlatego warto poinformować babcię czy dziadka o tym zjawisku i powiedzieć, by ufali tylko zalajkowanym przez siebie profilom (np. ulubionym tygodnikom czy miesięcznikom),
  • nieumiejętność odróżnienia reklam od treści niesponsorowanej - w wynikach wyszukiwania na Facebooku coraz częściej pojawiają się różne marki czy sklepy. Nieświadomy senior nie będzie wiedział, że kliknięcie w nie, może przenieść go do sklepu (np. zagranicznego), przez co łatwo może stracić orientację w serwisie.

Wprowadzenie seniora w świat mediów społecznościowych może wnieść do jego życia nową energię. Facebook stanowi również sposób na poradzenie sobie z samotnością i wyobcowaniem – starsze osoby nie tylko mogą podtrzymywać kontakty z bliskimi i odświeżyć stare znajomości, ale również nawiązać nowe relacje.

Zakładając konto społecznościowe seniorowi, pamiętajmy, by wyjaśnić mu, jak działają media społecznościowe. Przeprowadźmy go przez nie krok po kroku, żeby uniknąć sytuacji, w której pozostawiony sam sobie senior nie będzie wiedział, w jaki sposób powinien poruszać się po Facebooku. Pokażmy mu, że umiejętne korzystanie z nowych technologii może wnieść do życia powiew świeżości.

Katarzyna Stańczyk
Katarzyna Stańczyk
Redaktor Mjakmama.pl. Odpowiada za działy Mama, Niemowlę, Dziecko. Od 10 lat zawodowo związana z mediami online. Miłośniczka reportaży i wywiadów. Prywatnie – mama Antosia.