Strój na snowboard – w co ubrać się na deskę? [PORADNIK]

2018-02-19 8:16

Kompletny strój na snowboard powinien składać się z ciepłych, nieprzemakalnych spodni, dobrej jakości kurtki, bielizny termoaktywnej, rękawic i kasku. Pasjonaci jeżdżenia na desce mogą dodatkowo zainwestować w gadżety poprawiające wygodę jazdy, np. wielofunkcyjne bandany, szorty ochronne czy pady antypoślizgowe. Sprawdź, co jeszcze warto kupić kompletując strój na snowboard.

Strój na snowboard – w co ubrać się na deskę? [PORADNIK]
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Spodnie snowboardowe
  2. Kurtka snowboardowa
  3. System RECCO
  4. Kask snowboardowy
  5. Rękawice snowboardowe
  6. Bielizna termoaktywna
  7. Gadżety snowboardowe

Strój na snowboard, tak jak w przypadku stroju narciarskiego, powinien spełniać dwie zasadnicze funkcje: chronić przed zimnem i zapobiegać przemoczeniu. Dlatego kompletując ubiór snowboardowy w pierwszej kolejności należy zainwestować w ciepłe, wodoodporne spodnie i kurtkę. Przydadzą się też elementy ochronne: kask, ochraniacze i rękawiczki z usztywnieniem.

Spodnie snowboardowe

Spodnie to element ubioru snowboardzisty, który najczęściej ma kontakt ze śniegiem, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę żeby były nieprzemakalne. W przypadku odzieży narciarskiej i snowboardowej nieprzemakalność podaje się w milimetrach słupa wody. Im wyższa wartość tego parametru, tym spodnie lepiej chronią przed wilgocią. Dla osób uprawiających jazdę rekreacyjną wystarczy wodoodporność rzędu 5-10 tysięcy mm słupa wody. Snowboardziści specjalizujący się w jeździe ekstremalnej powinni szukać spodni z materiałów o większej nieprzemakalności (15-20 tys. mm słupa wody). Takie właściwości mają ubrania z tkaniny technicznej GORE-TEX.

Równie ważna jest funkcjonalność spodni snowboardowych. Warto, aby miały dodatkowe udogodnienia:

  • podklejane szwy (zwiększają ochronę przed wilgocią);
  • system wentylacji – np. kieszenie na suwak podszyte siateczką, biegnące wzdłuż nogawki, które można rozsunąć gdy zrobi nam się za ciepło;
  • dodatkowa warstwa ocieplenia od wewnątrz;
  • oddychający materiał zewnętrzny odprowadzający wilgoć (wystarczy ok. 3 tys. g/m²/24h);
  • rękaw śnieżny z haczykiem do zaczepienia o but (zapobiega przedostawaniu się śniegu pod spodnie);
  • regulacja obwodu nogawek i obwodu w pasie;
  • duże kieszenie zapinane na zamek lub rzepy;
  • regulowane i odpinane szelki;
  • możliwość przypięcia spodni do kurtki.

Kurtka snowboardowa

W przypadku kurtki snowboardowej bardzo ważna jest zarówno nieprzemakalność (powinna wynosić przynajmniej 8 tys. mm słupa wody), jak i oddychalność. Materiał o takich właściwościach pomaga w utrzymaniu tej samej temperatury pod ubraniem, a więc ogranicza pocenie się. Kurtki do jazdy rekreacyjnej powinny cechować się oddychalnością minimum 5 tys. g/m²/24h.

Inne elementy, na które należy zwrócić uwagę to:

  • wywietrzniki pod pachami, które można rozpiąć w razie przegrzania;
  • fartuch śnieżny – przypinane od wewnątrz zabezpieczenie, które zapobiega przedostawaniu się śniegu pod kurtkę;
  • wewnętrzne rękawy – ich koniec zaczepia się o kciuk, dzięki czemu śnieg nie przedostaje się pod rękaw;
  • dodatkowa wyściółka ocieplająca;
  • podklejane szwy;
  • duży, regulowany kaptur, który można założyć na kask;
  • kieszenie na sprzęt elektroniczny;
  • kieszeń na gogle;
  • regulowane mankiety;
  • ściągacze u dołu;
  • system umożliwiający przypięcie kurtki do spodni.
    To ci się przyda

    System RECCO

    Kurtki i spodnie snowboardowe coraz częściej wyposażane są w system RECCO. Jest to znany na całym świecie system umożliwiający odnalezienie osoby przygniecionej lawiną. Składa się z detektora (posiadają go ratownicy) oraz reflektora wmontowanego w spodnie lub kask snowboardzisty. Podczas poszukiwań ekipa ratunkowa wysyła sygnał z detektora, który – jeśli natrafi na reflektor osoby zagrzebanej w śniegu – zostaje przez niego odbity z podwójną częstotliwością. Odbiornik detektora sygnalizuje dźwiękowo, że ofiara znajduje się w pobliżu. Dzięki temu służby ratownicze są w stanie dokładnie określić położenie zaginionej osoby i szybko przyjść z pomocą.

    System RECCO może przydać się, jeśli jeździmy na nartach lub na snowboardzie w rejonach zagrożenia lawinowego.

    Kask snowboardowy

    Kaski snowboardowe różnią się od narciarskich kształtem – ich skorupa jest mniej opływowa, bardziej przypomina kaski typu „orzeszek” (podobne wykorzystuje się do jazdy wyczynowej na deskorolce). Pozostałe cechy są praktycznie takie same, dlatego jeśli mamy zakupiony kask narciarski nie musimy inwestować w nowy do jazdy snowboardowej.

    Kask snowboardowy powinien posiadać:

    • twardą, odporną na wstrząsy skorupę, najlepiej wykonaną w technologii in-mould;
    • ciepłą, a jednocześnie oddychającą wyściółkę;
    • odczepiane nauszniki;
    • regulowany, miękki pasek pod brodą;
    • otwory wentylacyjne.

    Wielu snowboardzistów rezygnuje z noszenia kasków na rzecz czapek. Dzięki temu wyglądają bardziej stylowo, ale jednocześnie są mniej chronieni w razie ewentualnego wypadku. Takie rozwiązanie nie jest polecane osobom, które dopiero uczą się jazdy na desce, ponieważ w początkowej fazie treningów upadki zdarzają się bardzo często.

    Rękawice snowboardowe

    Rękawice snowboardowe muszą być wytrzymałe i wodoodporne, aby nie ulec zniszczeniu przy częstym kontakcie z zaśnieżonym podłożem. Powinny mieć wzmocnienia w okolicach palców oraz element usztywniający nadgarstek, który chroni przed kontuzjami. Najwygodniejsze w użyciu są rękawice z regulowanym paskiem na rzep i pokryte od wewnętrznej strony silikonem o właściwościach antypoślizgowych. Jeśli podczas jazdy używamy gogli, warto kupić model wyposażony w tzw. pad do przecierania szkieł.

    Bielizna termoaktywna

    Aby odzież wierzchnia spełniała swoją funkcję, to znaczy zapewniała odpowiednią wymianę cieplną, konieczne jest założenie pod spód bielizny termoaktywnej. Dzięki temu pot warstwa po warstwie będzie wyparowywał na zewnątrz, a temperatura ciała pozostanie taka sama niezależnie od warunków atmosferycznych. Wybierając się na stok należy zaopatrzyć się w koszulkę termoaktywną z długimi rękawami, długie spodnie i skarpety – również z materiałów oddychających. Jeśli jest bardzo zimno możemy założyć dodatkową (środkową) warstwę odzieży, np. bluzę polarową lub bawełnianą, choć i w tym przypadku lepiej gdy będzie wykonana z tkaniny termoaktywnej.

    Gadżety snowboardowe

    Sklepy snowboardowe oferują całą gamę gadżetów dla miłośników jazdy na desce. Większość z nich przydaje się do jazdy zaawansowanej, ale niektóre, jak np. ochraniacze, mogą służyć także początkującym.

    Bandany snowboardowe (kołnierze) chronią szyję i twarz przed mroźnym wiatrem. Są wąskie i dobrze przylegają do skóry. Różnią się stylistyką i kolorami, dlatego każdy snowboardzista może znaleźć model odpowiedni dla siebie.

    Kominiarki pełnią podobną funkcję co bandany, jednak są większe. Zakłada się je na szyję i naciąga na głowę (mogą przykrywać też część twarzy). Są wykonane z cienkich materiałów, dlatego idealnie nadają się pod kask jako dodatkowa warstwa ocieplenia. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach.

    Gogle przydają się podczas wiatru i dużych opadów śniegu lub gdy silnie operuje słońce. Poprawiają widoczność i chronią oczy przed promieniowaniem UV. Powinny mieć szeroki kąt widzenia, miękką wyściółkę i regulowany pasek. Najlepiej kupić gogle wyposażone w szkła o uniwersalnych parametrach, które sprawdzą się i przy zachmurzeniu, i przy słonecznej pogodzie. Współczynnik przepuszczalności światła w takich okularach wynosi 25-60%.

    Szorty ochronne przypominają krótkie spodenki termoaktywne, ale posiadają dodatkowo wzmocnienia w okolicach pośladków i ud. Chronią miednicę i kości udowe przed stłuczeniami. Polecane do jazdy wyczynowej.

    Ochraniacze snowboardowe na kolana, łokcie i nadgarstki zapobiegają bolesnym stłuczeniom. Wykonane są najczęściej z grubej pianki amortyzującej wstrząsy. Polecane dla początkujących snowboardzistów.

    Pad antypoślizgowy to rodzaj taśmy, którą przykleja się do deski. Zwiększa przyczepność, dzięki czemu po wyjęciu buta z wiązań nogę można oprzeć o deskę i się nie ześlizgnie. Gadżet przydaje się podczas wjazdów na górę orczykiem. Pady występują w różnych kolorach, wzorach i kształtach mogą więc stanowić atrakcyjną ozdobę snowboardu. W zależności od rozmiaru kosztują od 20 do ok. 60 zł.

    Kamery przyczepiane do kasków to gadżet popularny wśród profesjonalnych riderów, którzy chcą uwieczniać swoje zjazdy na wideo. Umożliwiają filmowanie snowboardowych wyczynów w pełnej rozdzielczości HD.