Złe nawyki, przez które twój mózg gorzej pracuje

2021-10-19 9:21

Utrzymanie zdrowej kondycji mózgu jest niezwykle ważne. Niektóre złe nawyki pogarszają pracę mózgu. Dlatego warto zmienić przyzwyczajenia na lepsze, by zachować sprawność intelektualną na dłużej. Sprawdź, czego należy unikać!

depresja
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie nawyki są złe dla mózgu?  

Mózg to organ złożony stanowiący część ośrodkowego układu nerwowego i największą część mózgowia. Odpowiada on za wszystkie narządy, samopoczucie i osobowość. Mózg pracuje na pełnych obrotach i pozostaje w ciągłym ruchu, co oznacza, że toczą się w nim nerwowe obliczenia wprowadzające drobne korekty do postawy czy napięcia mięśni. Poza tym mózg jest nastawiony na działanie różnych bodźców. Część z nich wpływa na mózg pozytywnie, lecz niektóre mogą pogorszyć jego funkcjonowanie jak na przykład złe nawyki.

Jakie nawyki są złe dla mózgu?  

Wyeliminowanie złych nawyków sprawi, że mózg będzie cieszył się doskonałą kondycją. Zatem czego warto unikać? Przygotowaliśmy listę!

1. Złe nawyki dla mózgu: trzymanie głowy pod poduszką

Ten zły nawyk może przyczyniać do niedotlenienia mózgu, które objawia się bólami głowy, zaburzeniami mowy i równowagi. Niemniej znacznie trudniej jest rozpoznać przewlekłe niedotlenienie. Jego objawy narastają stopniowo jak na przykład pogorszenie problemów z koncentracją, pamięcią, nadmierna senność czy zaburzenia psychiczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, by nie słyszeć dźwięków dobiegających zewsząd, są stopery do uszu, które ułatwią zasypianie.

2. Złe nawyki dla mózgu: pomijanie śniadania

Powszechnie wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Rezygnacja z niego powoduje spadek poziomu cukru we krwi i w rezultacie mózg nie otrzymuje niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Ponadto ważne jest to, co jemy, na przykład za dużo tłuszczu i cukru niekorzystnie wpływa na pracę mózgu, koncentrację, pamięć i funkcje poznawcze.

Polecamy też: Sposoby na dobrą PAMIĘĆ: ćwiczenia, dieta, ruch, sen

3. Złe nawyki dla mózgu: objadanie się

Należy wystrzegać się popadania ze skrajności w skrajność. Czyli niejedzenie śniadania jest złe, ale także objadanie sprawia, że mózg gorzej pracuje. Zbyt częste i zbyt obfite posiłki mogą przyczynić się do twardnienia żył mózgowia i przyspieszyć starzenie się organu. Jeśli za dużo jemy, to spowalniamy pracę mózgu i jego funkcje poznawcze. Objadanie zwiększa też ryzyko chorób degeneracyjnych, do których zalicza się m.in. chorobę Alzheimera czy Parkinsona.

4. Złe nawyki dla mózgu: palenie papierosów

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu! Negatywnie wpływa na serce, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, a także grozi demencją u osób w średnim wieku. Tytoń może powodować zmniejszenie grubości kory mózgowej, co doprowadza do obumierania szarych komórek. Skutkami tego jest upośledzenie podstawowych procesów poznawczych, m.in. umiejętności prawidłowego posługiwania się językiem czy zaburzenia percepcji i uwagi. Jednak ten proces można zatrzymać, odstawiając po prostu papierosy.

Przeczytaj też: DIETA na dobrą pamięć i koncentrację

 5. Złe nawyki dla mózgu: brak treningu myślowego

Myślenie to najlepszy trening dla utrzymana dobrej kondycji mózgu. Ćwiczenia te pomogą zachować sprawność umysłu, czyli dzięki nim będziemy lepiej zapamiętywali i szybciej kojarzyli różne fakty. Jeśli unikamy treningu myślowego, to mózg działa gorzej, szybciej się starzeje, przez co zwiększa się ryzyko demencji. Warto pobudzać mózg do regularnej i systematycznej pracy, ponieważ lepiej pracuje na co dzień! Ćwiczenia, które poprawią kondycję mózgu i jednocześnie dostarczą nieco rozrywki, są: krzyżówki, łamigłówki, nauka nowych słów, języków obcych, czytanie oraz odkrywanie nowych pasji.

Jak wygląda mózg? Poznaj budowę mózgu

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Czy grozi ci udar mózgu?

Pytanie 1 z 7
Czy masz powyżej 55 lat?
Czy grozi ci udar - quiz