Opieka nad obłożnie chorym. Problemy z fizjologią i codzienna toaleta obłożnie chorego

Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Michał Aleksander Kornatowski, lekarz specjalista geriatra

Gdy mieszkamy razem z obłożnie chorym, musimy nauczyć się poprawnej jego pielęgnacji. Jak radzić sobie z problemami fizjologicznymi obłożnie chorego? Jak zorganizować codzienną toaletę obłożnie chorego?

Opieka nad obłożnie chorym wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości. Osoby przewlekle chore mogą wymagać pomocy nie tylko w codziennych czynnościach ale i pielęgnacji.

Problemy z fizjologią obłożnie chorego

Osoby przewlekle chore mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu i kału. Dlatego na materac należy położyć jednorazowe nieprzemakalne prześcieradło lub podkład.

Są też podkłady z podgumowanej flaneli, które można prać w pralce. Raz na miesiąc, w ramach refundacji NFZ, pacjent może kupić 60 sztuk wyrobu higienicznego, np. pieluchomajtek lub pieluch anatomicznych. Prawo to przysługuje tylko osobom ubezpieczonym, po potwierdzeniu tego przez lekarza. Refundacji podlegają pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkładki urologiczne oraz pieluchy dla dzieci. Odpłatność wynosi 30 proc.

Osoby, które kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne, ale mają kłopoty z poruszaniem się, chętniej niż z pieluchomajtek korzystają z basenu i tzw. kaczki. Chodzących podopiecznych należy zachęcać do korzystania z normalnej toalety, którą można wyposażyć w uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie z sedesu.

Może się też przydać nakładka na sedes, dzięki której będzie on wyższy niż zwykle. Jeszcze innym rozwiązaniem jest krzesło sanitarne, które zamiast siedziska ma nakładkę sedesową, a pod nią zbiornik na odchody. Znakomitym pomysłem jest wózek inwalidzki sanitarny, którym można najechać bezpośrednio na sedes. Jeśli tylko jest to możliwe, korzystajmy z takich rozwiązań, aby chory najbardziej intymne czynności mógł wykonywać samodzielnie. Ma to ogromne znaczenie dla jego psychiki.

Codzienna toaleta obłożnie chorego

Dbałość o czystość i codzienna pielęgnacja sprzyjają zdrowieniu. Osobę, która może chodzić, najlepiej kąpać w wannie. Na jej krawędziach można zawiesić specjalną ławeczkę, a dno wyłożyć matą antypoślizgową. Jeżeli mamy brodzik, wstawmy do niego krzesło sanitarne, aby chory mógł siedzieć podczas mycia.

Osoby leżące myjemy w łóżku. O pokaz takiej toalety najlepiej poprosić pielęgniarkę środowiskową, która podpowie, jak układać ciało chorego, aby nie sprawiać mu bólu, i jak postępować, aby nie nadwerężyć własnego zdrowia. W ciągu dnia można przecierać skórę chorego wilgotnymi chusteczkami nasączonymi lanoliną lub wyciągiem z rumianku (np. do pielęgnacji niemowląt).

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Dajcia
|

Człowiek nie jest robotem i czasami taka opieka w połączeniu z pracą zawodową, dziećmi i obowiązkami domowymi czym prędzej wpędzi nas w depresję. Trzeba dawać sobie pomóc. My korzystamy z pomocy opiekunki, która przychodzi do teściowej podczas naszej nieobecności. Polecam taką formę pomocy, dzięki której każdemu z domowników będzie się zyło o wiele lepiej.

Dara
|

Większość opiekunów osób chorych pracuje i mam tu na myśli dzieci i wnuki. Nie można zwolnić się i całkowicie poświęcić osobie chorej, bo psychicznie się wykończymy. Są organizacje, jak np. Agencja Służby Społecznej, które pomagają w opiece nad chorymi, zapewniają catering etc. To dobre rozwiązanie, które odciąża najbliższych.

Sylwia
|

Też korzystaliśmy z takiego podnośnika- najpierw wypożyczliśmy na próbę, jak się sprawdzi w domu (nie byliśmy pewni, czy się zmieści, jak dokładnie działa itd.) ale szybko się przekonaliśmy i takie rozwiązanie jest naprawdę dobre

Zmartwiona
|

Basia, a gdzie można takie majtki kupić? Nie robią się odleżyny?

basia
|

Moja babcia ma prawie 80 lat i jest osobą leżącą z ciężkim nietrzymaniem moczu. Od prawie 2 miesięcy zakładamy jej takie pieluchomajtki tena slip, bardzo pomagają jej w ciągu dnia ale i także w nocy. Są bardzo chłonne, wygodne a przede wszystkim bezpieczne.

Dagmara
|

Mieszkamy z chorą mamą, która ma problemy z chodzeniem- w sumie to praktycznie nie chodzi, ledwo sama wstaje. Lekarz zasugerował, że przy przenoszeniu do łazienki albo na fotel itp. może nam się przydać podnośnik sufitowy. Po namyśle zakupiliśmy taki od lifts4u i jesteśmy naprawdę zadowoleni. podnoszenie mamy jest o wiele prostsze i szybsze, my też tyle nie dźwigamy, pomysł super.

Pielęgniarka Środowiskowa
|

W codziennej opiece nad obłożnie chorymi doskonale sprawdzają się takie produkty, jak worki na wydzieliny ciała z wkładem absorbującym ciecze i nieprzyjemny zapach. Są to m.in. nakładki na podsuwacze, miski krzeseł sedesowych itp. Ułatwiają utrzymanie czystości i sterylności pojemników na mocz, kał, wymiociny, itp. Ciekawe rozwiązania ma w swojej ofercie www.cleanmedis.pl - znajdują zastosowanie zarówno w warunkach domowych jak i szpitalnych.