Odleżyny. Jak zapobiegać i leczyć skórę z odleżynami?

2013-03-18 11:38

Długotrwała choroba wyniszcza organizm przede wszystkim z powodu leczenia farmakologicznego i braku komfortu psychicznego, ale także bardzo źle wpływa na kondycję skóry i włosów. Na ciele pojawiają się odleżyny. Co sprzyja powstawaniu odleżyn i jak im zapobiegać?

Odleżyny. Jak zapobiegać i leczyć skórę z odleżynami?
Autor: thinkstockphotos.com Długotrwała choroba wyniszcza organizm przede wszystkim z powodu leczenia farmakologicznego i braku komfortu psychicznego, ale także bardzo źle wpływa na kondycję skóry i włosów. Na ciele pojawiają się odleżyny. Co sprzyja powstawaniu odleżyn i jak im zapobiegać?

Odleżyny (zmiany martwicze skóry) powstają wskutek niedotlenienia tkanek spowodowanego długotrwałym uciskiem. Sprzyja im brak ruchu, niewystarczająca higiena, nietrzymanie moczu, niewłaściwe ułożenie kończyn czy źle dobrany materac i niestarannie pościelone łóżko. Tworzą się na brodzie, kościach policzkowych, obojczykach, biodrach, kolanach, piętach, potylicy, kręgosłupie, łokciach, kości ogonowej, pośladkach, łydkach.

Jak zapobiegać odleżynom?

  • Zmieniaj ułożenie ciała chorego co 1-2 godziny.
  • Jeśli to możliwe, chory powinien część dnia spędzić w pozycji siedzącej, ze stopami na podłodze.
  • Po myciu dokładnie osusz skórę i nałóż balsam nawilżający. Miejsca narażone na odleżyny posmaruj maścią lub kremem ochronnym, a raz dziennie przetrzyj spirytusem i delikatnie oklep dłonią, aby pobudzić krążenie.
  • Pod nogi, pośladki, łopatki podkładaj miękkie zrolowane koce lub krążki gumowe.
  • Nie używaj pościeli z szorstkich tkanin (frotté, kora).
  • Podczas zabiegów pielęgnacyjnych oglądaj skórę. O tworzeniu się odleżyn świadczą zaczerwienienie, obrzęk i ból. Zasinienie i łuszczenie się skóry oznacza postępujące niedokrwienie, które prowadzi do martwicy tkanek.
miesięcznik "Zdrowie"