Kto może zostać dawcą krwi, a kiedy jest to niemożliwe?

2021-11-30 13:09

Dawcą krwi może zostać prawie każdy. Wytyczne są jednak bardzo dokładne i muszą być przestrzegane. Czy wiesz, że krótko po przebytej chorobie wirusowej, albo po leczeniu zęba nie możesz oddawać krwi? Nie jest to możliwe, jeśli wczoraj skończyła ci się miesiączka lub jesteś w ciąży. Zobacz, jakie są najczęstsze przeciwwskazania do oddawania krwi.

Kto może zostać dawcą krwi, a kiedy jest to niemożliwe?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?
  2. Kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki nie mogą oddawać krwi
  3. Kto jeszcze nie może oddawać krwi?

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, krew jest pobierana zawsze jednorazowym sprzętem. Bezpieczeństwo krwiodawcom i biorcom krwi gwarantują także badania laboratoryjne. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy oznacza się stężenie hemoglobiny i wartość hematokrytu.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Próbki krwi bada się na obecność WZW, HIV, chorób wenerycznych i nowotworów

Przed zabiegami trombaferezy lub leukaferezy oznacza się stężenie hemoglobiny i wartość hematokrytu oraz liczbę krwinek płytkowych i krwinek białych. Ale na tym nie koniec zabezpieczeń. Z każdej pobranej krwi, osocza czy płytek krwi pobiera się próbkę, aby zbadać ja na obecność wirusów HIV, zapalenia wątroby typu B i C, chorób wenerycznych i nowotworów. To niezwykle ważne, ponieważ zakażona krew nie może być podana. Musi być zutylizowana w specjalnych warunkach.

Każdy dawca, u którego wykryje się infekcje, jest o tym informowany. Stacja krwiodawstwa nie leczy osób zakażonych, ale wskazuje im możliwości leczenia.

Kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki nie mogą oddawać krwi

Nie każdy i nie zawsze może oddać krew. Lista przyczyn, które uniemożliwiają oddawanie krwi (zarówno przez krótki czas, jak i stałe), jest bardzo długa. Kto chce zostać dawcą krwi, powinien się z nimi zapoznać, aby nie narazić się na rozczarowanie, gdy już podejmie decyzje. Krwi nie pobiera się od kobiet w czasie miesiączki i do 3 dni po jej zakończeniu.

Kto jeszcze nie może oddawać krwi?

Krwi nie można oddawać:

  • przez 7 dni po usunięciu zęba lub leczeniu kanałowym;
  • przez 6 miesięcy po zrobieniu tatuażu czy założeniu kolczyka, wykonaniu gastroskopii, artroskopii lub kolonoskopii, zabiegach operacyjnych i po powrocie z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS;
  • na 5 lat zdyskwalifikowane są osoby, które przeszły kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • krwi nie można oddawać 2 tygodnie po przebytej grypie i innych chorobach zakaźnych lub wirusowych;
  • dawcami nie mogą zostać (jest to stała dyskwalifikacja) osoby mające wady serca (poza wrodzonymi i wyleczonymi), chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu, niewydolność krążenia, rozwiniętą miażdżycę, cukrzycę, choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby, łuszczycę, kolagenozy, nowotwory, choroby zakaźne (WZW B, C, babeszjoza, nosicielstwo HIV, choroby weneryczne);
  • przeciwwskazaniem są również zaburzenia i choroby psychiczne, uzależnienie od leków, alkoholu, środków odurzających.

Tak rygorystyczne ograniczenia zarówno w zakresie czasowej, jak i stałej dyskwalifikacji dawców mają jeden cel – bezpieczeństwo leczenia krwią.

miesięcznik "Zdrowie"