CUKRZYCA – refundacja insuliny i innych leków na cukrzycę

Cukrzyca to choroba, którą diagnozuje się u coraz większej liczby Polaków. W zmaganiach z nią pomogłyby odpowiednie leki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, jednak nie wszystkie z nich zostały objęte refundacją bądź są objęte refundacją częściową. Sprawdź, które leki na cukrzycę są refundowane przez NFZ od 1 maja 2015 roku.

Cukrzyca to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Obecnie jest ona zdiagnozowana u ponad 3 mln Polaków, z czego co roku umiera około 30 tys. z powodu powikłań (głównie chorób serca i naczyń). Mogą im zapobiec odpowiednie leki, jednak nie wszystkie są refundowane przez NFZ.

Refundacja leków na cukrzycę w Polsce

W Polsce stosuje się dwa rodzaje insulin - klasyczną (ludzką) i analogową. Tę pierwszą zwykle stosują pacjenci z cukrzycą typu 2. Insuliny analogowe, czyli poprawione insuliny klasyczne, są wskazane dla pacjentów, u których trudno utrzymać stały poziom stężenia insuliny, występują duże wahania poziomu cukru, zwłaszcza w nocy. Częściej zaleca się je chorym na cukrzycę typu 1. Insuliny analogowe są refundowane (częściowo) dopiero od 1 września 2013 roku. Do tego czasu Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, który tych leków nie refundował.

Poza tym w leczeniu cukrzycy stosuje się - w różnych skojarzeniach – doustne leki cukrzycowe będące pochodnymi biguanidu (metformina), sulfonylomocznika (PSM) oraz akarbozę.

CZYTAJ TEŻ >> LECZENIE CUKRZYCY - tabletki czy INSULINA?

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2015 r., ceny insulin pozostają bez zmian w stosunku do listy z 1 marca br. Chorzy w dalszym ciągu za insulinę analogową płacą 30 proc. wartości. Na przykład, od 1 maja 2015 roku NovoRapid Penfill kosztuje 42,73 zł, a Levemir - 79,17 zł. Eksperci obawiają się, że z powodu wysokich cen insulin analogowych pacjenci powrócą do tańszych insulin starszej generacji, czego konsekwencją mogą być częstsze niedocukrzenia, a co za tym idzie - większa ilość powikłań i częstsza hospitalizacja chorych.

Przekonują, że insulina analogowa powinna być lekiem pierwszego wyboru w leczeniu chorych na cukrzycę typu 1. Powinni mieć oni dostęp do tych leków na ryczałt (a dla wszystkich innych chorych powinny być w cenie insuliny ludzkiej). Podobne rozwiązanie stosuje się niemalże we wszystkich krajach Unii europejskiej.

Zmiany dotyczą doustnych leków cukrzycowych. W przypadku 45 preparatów zawierających metforminę wprowadzono obniżki od 0,01 do 0,88 zł.

Chorzy na cukrzycę korzystają także z pasków, które są niezbędne do mierzenia poziomu glukozy we krwi. Refundacja pasków obejmuje pacjentów z cukrzycą typu 1, pozostałymi  typami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz korzystających z terapii cukrzycy za pomocą pompy insulinowej. W większości przypadków muszą za nie zapłacić 3,20 zł. Pozostali muszą wydać znacznie więcej.

Nowoczesne leki wciąż bez refundacji

Nie są refundowane nowoczesne leki dla cukrzyków – leki inkretynowe. Preparaty te obniżają poziom cukru dopiero wtedy, gdy zaczyna on niepokojąco wzrastać. Jeśli poziom cukru będzie prawidłowy, nie będą działać. Tym się różnią do insuliny i innych starszych leków, które obniżają cukier bez względu na to, jaki jest jego poziom we krwi.

CZYTAJ TEŻ >> Leki inkretynowe wciąż poza listą refundacyjną

Dzięki takiemu działaniu leki inkretynowe zmniejszają ryzyko wystąpienia hipoglikemii (niedocukrzenia), czyli nadmiernego spadku cukru we krwi w efekcie np. przedawkowania insuliny, a co za tym idzie – zapobiegają powikłaniom, które są z tym związane (np. udar czy zaburzenia naczyniowe). Poza tym zmniejszają apetyt i wpływają na zmniejszenie masy ciała u chorych. To kolejna różnica między tymi lekami a insuliną, która może powodować przyrost masy ciała.

Za leki inkretynowe trzeba płacić od 200 do 600 zł miesięcznie. Na taki wydatek stać niewielu chorych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
cukrzyczka
|

żarty sobie robią! Nie dość, że człowiek musi płacić za to, żeby żyć, to dorzucają coraz więcej...