Niski poziom ferrytyny - co oznacza i w jaki sposób się objawia?

Ferrytyna jest białkiem magazynującym jony żelaza Fe3+ wewnątrz naszych komórek. W dużych ilościach ferrytyna znajduje się w wątrobie i makrofagach, ale także w śledzionie i szpiku kostnym. Szacuje się, że 1 gram ferrytyny odpowiada 140 µg żelaza zapasowego na każdy kilogram naszego ciała. O czym świadczy niski poziom ferrytyny i co należy zrobić w takim przypadku?

Poziom ferrytyny można zbadać praktycznie w każdym laboratorium z krwi pobranej ze zgięcia łokciowego. Przed badaniem powinniśmy być na czczo, gdyż ma to wpływ na wiarygodność uzyskanego wyniku badania. 

Spis treści

  1. Co oznacza niski poziom ferrytyny?
  2. Jakie są objawy niskiego poziomu ferrytyny?
  3. Co robić w przypadku niskiego poziomu ferrytyny?

Co oznacza niski poziom ferrytyny?

Poziom ferrytyny we krwi bardzo szybko spada w trakcie niedoboru żelaza, dlatego jest ona wykorzystywana jako marker zapasów żelaza w organizmie. Prawidłowy poziom ferrytyny we krwi powinien wynosić:

  • dla mężczyzn: 15-400 µg/l 
  • dla kobiet 10-200 µg/l

Niski poziom ferrytyny poniżej 10 µg/l jest wczesnym objawem wyczerpania zapasów żelaza w ustroju. Badanie ferrytyny wykonuje się zwykle z innymi badaniami laboratoryjnymi oceniającymi zasoby żelaza w organizmie.

Jeśli niski poziom ferrytyny współistnieje z obniżonym poziomem hemoglobiny i wskaźnikiem MCV (mikrocytoza) wskazuje to na niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Warto wiedzieć, że ferrytyna jest również białkiem tzw. ostrej fazy, co oznacza, że w trakcie stanu zapalnego, zakażeń, w chorobach wątroby (np. marskość wątroby) lub nowotworach jej poziom wzrasta. W takich sytuacjach ferrytyna nie powinna być stosowana jako marker niedoboru żelaza. 

Jakie są objawy niskiego poziomu ferrytyny?

Objawami niskiego poziomu ferrytyny są:

Co robić w przypadku niskiego poziomu ferrytyny?

Niski poziom ferrytyny może wskazywać na niedobór żelaza i/lub niedokrwistość. W takiej sytuacji powinniśmy zgłośnić się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie decyzje o dalszym postępowaniu. Nie przyjmujmy na własną rękę preparatów żelaza, gdyż w nieodpowiednich dawkach mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowia.

Czytaj także:

Piśmiennictwo

  1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, podręcznik dla studentów medycyny pod redakcją Dembińska-Kieć A. i Naskalski
  2. J.W., Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo Wrocław 2009, wydanie 3.
  3. Choroby wewnętrzne, pod redakcją Szczeklik A., Medycyna Praktyczna Kraków 2010
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE