Badania hormonów płciowych u kobiet - normy. Kiedy wykonać badania hormonalne?

Badania hormonów płciowych u kobiet to badanie krwi, dzięki któremu można sprawdzić, czy poziom poszczególnych hormonów płciowych jest prawidłowy. Tego typu badania hormonalne u kobiet wykonuje się m.in. w diagnostyce niepłodności, gdyż pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy to zaburzenia hormonalne są przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są normy dla hormonów płciowych u kobiet i kiedy wykonać tego typu badania.

Badania hormonów płciowych u kobiet pozwalają odpowiedź na pytanie, czy stężenia tych hormonów w poszczególnych okresach cyklu miesiączkowego są prawidłowe. W związku z tym wykonuje się je w diagnostyce zaburzeń hormonalnych, m.in. przy nieprawidłowym miesiączkowaniu, przy określaniu przyczyn niepłodności, a także w okresie przed menopauzą.

Badania hormonalne kobiet - jak działają hormony?

Cykl dzieli się na dwie fazy: folikularną i lutealną, pomiędzy którymi (mniej więcej w połowie cyklu) występuje owulacja - uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Początek fazy folikularnej to pierwszy dzień cyklu, czyli pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Wówczas przysadka mózgowa zwiększa produkcję hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków Graffa oraz stymuluje wydzielanie przez jajniki estrogenów (najważniejszy z nich to estradiol). Gdy poziom tych ostatnich jest bardzo wysoki, dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Wraz ze wzrostem stężenia estrogenów w niewielkim stopniu rośnie również poziom prolaktyny. W tej fazie następuje także wzrost poziomu innego hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową - hormonu luteotropowego (lutropiny), który również jest niezbędny do zapoczątkowania jajeczkowania.

W fazie lutealnej zwiększa się stężenie wytwarzanego w jajnikach progesteronu, który przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie odpowiada za utrzymanie ciąży. Stężenie folikulotropiny i lutropiny spada, natomiast estrogeny utrzymują się na dość wysokim poziomie, a poziom prolaktyny obniża się. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, pod koniec cyklu ilość hormonów płciowych znacząco się obniża. Następnie pojawia się miesiączka i cały cykl się powtarza.

   Hormony u kobiet - normy. Folikulotropina (FSH)

   • faza folikularna: 2,8-11,3 mlU/ml
   • owulacja 5,8-21,0 mlU/ml
   • faza lutealna: 1,2-9,0 mlU/ml
   • menopauza: 21,7-153 mlU/ml

   Obniżenie stężenia może świadczyć o niedoczynności przysadki lub podwzgórza, a wzrost o pierwotnej niewydolności jajników lub zahamowaniu stymulacji owulacji.

   Badania hormonalne - normy dla kobiet. Lutropina (LH)

   • faza folikularna: 1,1-11,6 mlU/ml
   • owulacja: 17-77 mlU/ml
   • faza lutealna: 0-14,7 mlU/ml
   • menopauza: 11,3-39,8 mlU/ml

   Obniżenie stężenia sugeruje niedoczynność przysadki mózgowej, podwzgórza. Z kolei wzrost niewydolność jajników.

   Ważne

   Badania hormonów płciowych u kobiet - kiedy wykonać?

   Poziom hormonów płciowych u kobiet jest różny w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. W związku z tym badania należy wykonać w każdej fazie cyklu. Tak wykonane oznaczenia dają pełny obraz zmian hormonalnym w cyklu miesiączkowym.

   Pierwsze badania, czyli te w fazie folikularnej, najlepiej wykonać między 3. a 5. dniem cyklu, a kolejne, które wypadają w trakcie owulacji, między 12-14 dnia cyklu (przy 28-dniowym cyklu) lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką (w pozostałych przypadkach). Oznaczenia w fazie lutealnej przeprowadza się zazwyczaj ok. 21. dnia cyklu.

   Badania hormonalne - normy. Estrogeny

    • faza folikularna – 0-587 pmol/l
    • owulacja – 124-1468 pmol/l
    • faza lutealna – 101-110 pmol/l
    • menopauza – 0-110 pmol/l.

     Podwyższony poziom może świadczyć o nowotworze jajników lub nadnerczy, o istnieniu guzów, które wydzielają estrogeny, a także o współistniejących chorobach wątroby i nadczynności tarczycy. Poziom tego hormonu wzrasta także u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogeny. U dziewczynek świadczy o przedwczesnym dojrzewaniu.

     Obniżony poziom estrogenów obserwowany jest w przebiegu zespołu Turnera, hipogonadyzmu (niedoczynność gonad), zespołu policystycznych jajników, niedoczynności przysadki. Poziom tego hormonu obniża się także u anorektyczek, w wyniku niedożywienia.

     Badania hormonalne - normy. Prolaktyna

     • 1,9- 25 ng/ml

     powyżej 25 ng/ml - przyczyną mogą być nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne;
     powyżej 50 ng/ml - może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki;
     powyżej 100 ng/ml -prawdopodobnie guz przysadki mózgowej;

     Wartości poniżej normy mogą świadczyć o niedoczynności przysadki.

      Badania hormonalne - normy. Progesteron

       • faza folikularna < 0,6 – 3,6 nmol/l
       • owulacja 1,5 – 5,5 nmol/l
       • faza lutealna 3,0-68,0 nmol/l
       • menopauza < 0,6 – 3,2 nmol/l

        Badania hormonalne - normy. Androgeny

        Inne badania hormonalne to oznaczanie androgenów, czyli

        • testosteronu - 0,69-2,77 nmol/l. Wartości poniżej normy mogą świadczyć o osteoporozie, cukrzycy, spadku libido, zespole metabolicznym;
        • androstendionu - 2,7-5,8 nmol/l;
        • dehydroepiandrostendionu - 2,7-5,8 nmol/l;

        Stężenia tych hormonów zmieniają się nieznacznie w przebiegu cyklu miesiączkowego i można je oznaczać niezależnie od fazy cyklu.

        Należy zaznaczyć, że normy mogą się różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Dlatego wyniki badań należy interpretować w oparciu o podane obok wyników normy. Powyżej zostały przedstawione jedynie orientacyjne wartości oznaczenia hormonów.

        Czy artykuł był przydatny?
        Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
        KOMENTARZE
        Damian
        |

        Jeśli miesiączkę dostałaś pod koniec października to oznacza że masz nieodpowiedni poziom nieznacznie progosteronow i FSH w fazie fikularnej ale jeśli miała być to już faza owulacujna to jest ok. Dobrze byłby zrobić komplet badań tzn estrogeny progesteron FSH LH i testosteron.

        dklnfkl
        |

        do trolla zwanego Ciekawa: to spis norm, powinnaś wiedzieć w ktorym dc byłaś (lub jeśli w ciąży badanie wykonywałaś) to swój wynik porównujesz z odpowiednią normą...

        Kasia86
        |

        Witam Panie,

        Czy jest na sali lekarz? :)
        Potrzebuje pomocy w interpretacji moich wynikow.
        Obecnie przebywan poza granicami kraju wiec praktycznie nie mam dostepu do ''wyuczonych'' lekarzy.
        Mam umowiona wizyte na przyszly tydzien ale niestety nie dostalam dluzszego uropu i musze wszystko zalatwic w 2 dni.
        Moje ostatnie wyniki hormonalne byly jak ponizej, ale potrzebuje powtorzyc niektore z nich, a ze moja Pani doktor jest do konca tygodnia na uropie nie mode sie tego dowiedziec od niej ktore to sa.

        Czy moze ktos wie ktore z poprzednich musialabym powtorzyc??

        TSH: 5.901
        Insulina: 18.3
        FHS: 6.06
        LH: 11.89
        Estradiol: 40.36
        Prolaktyna: 10.00
        SHBG: 19.07
        Testosteron: 44.71
        AMH: 3.03

        Z gory bardzo wszystkim dziekuje za pomoc.

        Ciekawa
        |

        Witam serdecznie tydzień temu robiłam kilka badań poniewaz srracilam na wadze. W tym również bylo badanie estradiol i pisze cos takiego:
        F.pecherzykowa 12,5-166
        F.owulacyjna 85,8-498
        F.lutealna 43,8-211
        Po przekwitnieniu 5,0-54,7
        Ciaza I trymesrt 215-4300

        Wynik tego wszystkiego to 465,40

        Czy to oznacza ze jestem w ciazy?

        wiola
        |

        Jakim to trzeba być bez......, żeby liczyć na odczytanie wyników na forum w internecie.

        leoska
        |

        nic sie nie martw. moj biust przypomina sadzone jajka a pierwsza miesiaczke dostalam w wieku 18 lat.

        Mila
        |

        Moje wyniki to FSH- 17, 87 wartość odniesienia folikularna 2,5-10,2ml/U/ml, f.owulacyjna 3,4-33,4, lutealna 1,5-9,1,menopauza 23,0-116,3. PROGESTERON wynik 3,24,a wartosci odniesienia to f. folikularna 0,15-1,40, f. lutealna 3,34-25,56,
        śr. faza lutealna4,44-28,03, menopauza do 0,73ng/ml.
        Okres zaczął mi się 26 wrzesnia, skonczyl 5 dni pozniej , abadanie bylo robione 8 pazdziernika, moj cykl miesiaczki trwa średnio 30-31 dni.
        Czy moje wyniki są prawidłowe czy tez nie?

        Marma
        |

        Pani Liliano, najsłuszniej jak mniemam jest nie wtrącać się za bardzo jeśli rodzic decyduje tak, a nie inaczej. Leczenie hormonalne to decyzja lekarza i z pewnością jeśli byłaby taka konieczność lekarz rodzinny sugerowałby rodzicowi z naciskiem taką terapie. Pozdrawiam.

        awa
        |

        Leczenie hormonami zawsze wiąże się z podniesieniem ryzyka zachorowania na nowotwory (jajnika, piersi, macicy). Prawo do podjęcia takiej decyzji mają wyłącznie rodzice, licząc się z ogólnie pojętym dobrem dziecka. Nadmierne owłosienie nie jest jeszcze powodem do podjęcia leczenia hormonalnego - szczególnie u dziecka. Każda dawka hormonów podanych sztucznie skutecznie zaburza delikatną gospodarkę hormonalną u człowieka.

        ewelina
        |

        1 miesiączkę miałam w wieku 14 lat dokładnie w sierpniu 2 lata temu ...i to było na tyle ...okropnie się przejmuję ;< to raczej nie normalne kiedy w wieku 16 lat dalej nic i nic ....mniejsza o to nawet mi biust nie rośnie :(