4Kscore test - badanie molekularne w kierunku raka prostaty

4Kscore test - badanie molekularne w kierunku raka prostaty
Autor: Thinkstockphotos.com 4Kscore test - badanie molekularne w kierunku raka prostaty

4Kscore test to badanie molekularne w kierunku raka prostaty. 4Kscore test pozwala nie tylko na stwierdzenie obecności agresywnego raka prostaty, ale także na ocenę ryzyka zachorowania na ten nowotwór z dużym, bo nawet 20-letnim, wyprzedzeniem. Zdaniem specjalistów test 4KScore jest znaczenie bardziej wiarygodny niż test PSA i w przyszłości zajmie jego miejsce. Na czym polega test 4KScore?

4Kscore test to badanie molekularne w kierunku raka prostaty. 4Kscore test pozwala nie tylko na stwierdzenie obecności agresywnego raka prostaty, ale także na ocenę ryzyka zachorowania na ten nowotwór z dużym wyprzedzeniem czasowym. Zdaniem specjalistów test 4KScore jest znaczenie bardziej wiarygodny niż test PSA.

Badanie 4KScore to nowy bardziej wiarygodny test raka prostaty.

Stosowany od dawna test PSA, który mierzy we krwi poziomu antygenu (Prostate Specific Antygen), nie jest w pełni wiarygodny. - Agresywny rak prostaty może się rozwijać nawet u mężczyzn z prawidłowym poziomem tego antygenu - mówi dr Marek Filipek, szef zespołu medycznego HIFU Clinic Centrum Leczenie Raka Prostaty w Warszawie. - Czasami wynik tego badania nie jest jednoznaczny - podkreśla dr Czarniecki, urolog z HIFU Clinic. - Niektóre biopsje okazują się niepotrzebnie, nie udaje się wykryć guza złośliwego mimo wykonania 12 nakłuć gruczołu. Nie zawsze również prawidłowo wykonane są opisy tego badania, aż 20-30 proc. z nich jest niedoszacowanych - dodaje dr Czarniecki.

Znacznie bardziej wiarygodne jest nowe badanie molekularne krwi o nazwie 4KScore test. - Pozwala ono prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty nawet z 20-letnim wyprzedzeniem, zanim jeszcze wykonana zostanie biopsja prostaty - mówi dr Marek Filipek. W żadnej innej chorobie nowotworowej nie ma metody pozwalającej określić ryzyko tego nowotworu nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze objawów, a test PSA jest prawidłowy - podkreśla ekspert. Jego zdaniem, badanie 4KScore test w przyszłoœci zastąpi test PSA. W Stanach Zjednoczonych wkrótce będzie ono wykonywane u wszystkich mężczyzn z stężeniem PSA powyżej 3 ng/ml.

4Kscore test - badanie molekularne w kierunku raka prostaty: wskazania

4Kscore test można wykonać u każdego zdrowego mężczyzny, u którego dotychczas nie został zdiagnozowany rak prostaty. Badanie warto wykonać także u mężczyzn, którzy są na etapie konsultacji dotyczącej wykonania u nich pierwszej lub powtórnej biopsji.

4Kscore test - badanie molekularne w kierunku raka prostaty: na czym polega?

Test 4K Score polega on badaniu poziomu czterech kalikrein w osoczu krwi, wykorzystywanych jako markery nowotworowe w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Jedną z nich jest PSA. - Na pomysł tej metody wpadli szwedzcy specjaliści, którzy w latach 70. XX w. pobrali od 20 tys. mężczyzn próbki krwi i je zamrozili. Po 20 latach zaczęli badać te z nich, które pochodziły mężczyzn, którzy zachorowali na raka prostaty. Tak natrafili na cztery kalikreiny, których proporcje mogą prognozować rozwój tego nowotworu - opisuje dr Czarniecki.

4Kscore test - badanie molekularne w kierunku raka prostaty: zalety

Dr Filipek podkreśla, że zaletą badania 4KScore jest to, że pozwala określić, w jakim momencie należy wkroczyć z agresywnym leczeniem u mężczyzn z wykrytym już rakiem prostaty. Nowotwór ten często postępuje stopniowo i nie wymaga natychmiastowego wykonania operacji usunięcia guza lub radioterapii, tym bardziej, że metody te mogą powodować powikłania: nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji.

Większość mężczyzn decyduje się jednak na agresywne leczenie, gdyż obawia się, że przeoczony zostanie etap, w którym choroba zacznie szybko postępować. Wtedy szanse na skuteczną terapię są znacznie mniejsze.

- Najlepiej rokują pacjenci z guzem złośliwym, u których jest on ograniczony jedynie do tego gruczołu i nie powoduje przerzutów do węzłów chłonnych - zwracał uwagę dr Filipek. Zapewniał, że nowy test pozwala z dużym prawdopodobieństwem uniknąć takiej sytuacji.

Niektórzy mężczyźni, szczególni ci z obciążeniem rodzinnym raka prostaty, mogą uniknąć poddania się biopsji. Wykonywana jest ona wtedy, gdy podejrzewa się rozwój tego nowotworu. W Polsce wykonuje się 14 tys. biopsji prostaty rocznie pozwalających ustalić czy u pacjenta rozwija się rak.

Badanie 4KScore - test molekularny w kierunku raka prostaty: cena

Badanie nie jest refundowane przez NFZ. Trzeba za nie zapłacić 1600 zł. Jednak wraz z jego upowszechnieniem powinno być jednak coraz tańsze.

W Polsce na razie dostępne jest tylko w jedynym ośrodku (w HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty). W Europie poza Warszawą wykonywane jest jeszcze tylko w Barcelonie, Londynie i Mediolanie.

Co to jest badanie 4Kscore Test?

Źródło: youtube.com/HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty

Warto wiedzieć

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn po raku płuc. W Polsce co roku umiera z jego powodu 4 tys. osób. 80 proc. mężczyzn zachoruje na niego przed 80. rokiem życia. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, szczególnie jej agresywnej postaci. W pierwszym stadium rozwoju można wyleczyć 90 proc. pacjentów z tym nowotworem.

- W 90 proc. przypadków rak prostaty w początkowym okresie rozwoju nie powoduje poważniejszych dolegliwości rzadko pojawiają się trudnoœci w oddawaniu moczu oraz krew w moczu lub w spermie - podkreśla dr Czarniecki. Dodaje, że nawet w zaawansowanym stadium aż 47 proc. mężczyzn ignoruje dolegliwości związane z rakiem prostaty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.