Biopsja prostaty: przebieg badania, które diagnozuje raka prostaty

Biopsja prostaty nie jest badaniem rutynowym. Biopsję prostaty wykonuje się, gdy wyniki poziomu PSA przekraczają normę, a lekarz w badaniu per rectum wykrył nieprawidłowości. Czy biopsja prostaty jest bolesnym badaniem? Jak przebiega biopsja prostaty?

Biopsja prostaty: przebieg badania, które diagnozuje raka prostaty
Autor: thinkstockphotos.com Biopsja prostaty nie jest badaniem rutynowym. Biopsję prostaty wykonuje się, gdy wyniki poziomu PSA przekraczają normę, a lekarz w badaniu per rectum wykrył nieprawidłowości...

Spis treści

  1. Biopsja prostaty: wskazania
  2. Biopsja prostaty: przebieg badania
  3. Biopsja prostaty: powikłania po biopsji
  4. Wyniki biopsji prostaty: interpretacja

Biopsja prostaty to badanie, w trakcie którego pobiera się niewielki fragment prostaty do badania mikroskopowego. Pobrane wycinki prostaty służą do rozpoznania raka gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty: wskazania

Biopsja prostaty jest wykonywana, gdy w badaniu per rectum lekarz wykryje nieprawidłowości w budowie prostaty a badanie PSA wykaże podwyższenie poziomu jego stężenia we krwi. Biopsję prostaty można wykonywać wielokrotnie.

Biopsja prostaty: przebieg badania

Biopsja prostaty przebiega w znieczuleniu miejscowym, pacjent leży na boku. Lekarz wprowadza przez odbyt sondę USG (sondę transrektalną) dzięki której może obejrzeć prostatę na monitorze i ocenić jej stan. Dzięki tej sondzie lekarz może też precyzyjnie pobrać wycinki do badania.

Biopsja prostaty: powikłania po biopsji

Biopsja prostaty może nieść ze sobą szereg powikłań. By uniknąć na przykład zapalenia jelita, o które łatwo ze względu na bakterie bytujące w jelicie grubym, przed badaniem stosuje się krótką antybiotykową terapię osłonową. Po biopsji prostaty mogą wystąpić również:

  • krwawienie z dróg moczowych lub z odbytnicy, które najczęściej ustępuje samoistnie - gdy jest bardzo silne lub długotrwałe albo dojdzie do zatrzymania moczu, należy bez zwłoki zgłosić się do lekarza
  • krwawienie z odbytu może utrzymywać się około 2-3 dni
  • hematospermia, czyli obecność krwi w nasieniu.

Wszystkie te objawy powinny ustąpić 4 tygodni.

Wyniki biopsji prostaty: interpretacja

Po pobraniu wycinki gruczołu krokowego są wysyłane do pracowni histopatologicznej, gdzie są oceniane przez biegłego lekarza. Histopatolog podaje wynik biopsji gruczołu krokowego w tzw. skali Gleasona. Skala ta służy do określenia dwóch dominujących pod względem objętości typów komórek nowotworowych i bezpośrednio koreluje z rokowaniem choroby. W oparciu o wynik biopsji pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia.