Sprawdź się

Ból podniebienia może być spowodowany przez bardzo różne czynniki – od zwykłego podrażnienia skórką od chleba, poprzez reakcję alergiczną aż po poważne schorzenia, z nowotworami włącznie. Ból podniebienia może pojawiać się przy przełykaniu, przy przeziębieniu, a także od zatok lub od zęba. Sprawdź, jakie są inne przyczyny bólu podniebienia.
Test RAST (radioalergoseparacji) jest jedną z istotniejszych metod stosowanych w diagnostyce alergii. Do jego wykonania potrzebna jest próbka surowicy pobrana od pacjenta. Cała procedura oceny odpowiedzi alergicznej odbywa się w laboratorium. Diagnozowana osoba nie ma bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą. Test RAST nie wymaga odstawiania leków przeciwalergicznych, co jest jego ogromną zaletą. Na czym polega ta metoda diagnostyczna? Co warto wiedzieć o teście RAST?
Osad w moczu jest jednym z parametrów badania ogólnego moczu. Pozwala wykryć w moczu nie tylko obecność, ale i ilość nabłonków, wałeczków, leukocytów, erytrocytów, składników mineralnych, a także stwierdzić, czy w układzie moczowym obecne są drobnoustroje.
Zwapnienia w płucach zazwyczaj źle się nam kojarzą. Jest to objaw bardzo często opisywany po wykonaniu prześwietlenia klatki piersiowej. Niestety, taki opis nie daje odpowiedzi, z jakiego powodu doszło do zwapnienia i czy jest to zmiana łagodna czy nie. Zwapnienia w płucach pojawiają się najczęściej po przebyciu niektórych schorzeń płuc, w tym gruźlicy. Mogą być też wynikiem chorób autoimmunologicznych. Jak są objawy zwapnień w płucach? Jak przebiega ich leczenie?
Ból skóry głowy (trichodynia) zdaniem specjalistów dość często ma podłoże psychiczne, ale zdarzają się też i inne przyczyny. Ból skóry głowy może pojawiać się także przy nieprawidłowej pielęgnacji włosów lub być wynikiem chorób skóry głowy. Sprawdź, dlaczego odczuwasz nieprzyjemny ból skóry głowy oraz jak sobie z nim radzić.
Nietrzymanie stolca to najczęściej problem osób starszych, ale może wystąpić w każdym wieku, także u dzieci. Przyczyny nietrzymania stolca są różne. Mogą to być hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Nietrzymanie kału może się pojawić także po porodzie. Sprawdź, jakie są jeszcze przyczyny nietrzymania stolca i na czym polega leczenie.
Komisja bioetyczna to niezależna instytucja, która kontroluje, czy projekty badań klinicznych prowadzone są z poszanowaniem godności ludzkiej. Produkty lecznicze, zanim bowiem trafią do aptek muszą przejść liczne badania, w tym z udziałem ludzi. Nad ochroną osób biorących w nich udział, nad dbaniem o ich dobro, godność i bezpieczeństwo czuwają właśnie komisje bioetyczne. Bez ich zgody nie rozpocznie się żadne badanie kliniczne.
Przeciwciała przeciwjądrowe stanowią część złożonego procesu diagnostycznego układowych chorób tkanki łącznej. Złożony mechanizm powstawania przeciwciała przeciwjądrowych powoduje, że interpretacja wyników ich oznaczenia jest trudna i nie zawsze obecność lub brak poszczególny przeciwciał oznacza proces chorobowy. Jakie są rodzaje przeciwciał przeciwjądrowych? Kiedy należy wykonać badanie?
Przeciwciała przeciwmitochondrialne są bardzo specyficznym i czułym markerem pierwotnej marskości żółciowej wątroby, przewlekłej choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Tomografia komputerowa płuc umożliwia rozpoznanie i szczegółową ocenę wszelkich nieprawidłowości w drogach oddechowych. Dodatkowo umożliwia również lekarzowi ocenę innych narządów znajdujących się w klatce piersiowej. Jak przebiega tomografia płuc i kiedy lekarz ją zleca?
Torbiel (cysta) to najczęściej niewielka, bezobjawowa i łagodna zmiana patologiczna. Może występować zarówno na zewnątrz m.in. na szyi, stopach, jak i twarzy lub wewnątrz organizmu, w tym najczęściej jako torbiel na jajniku lub w piersi. Dowiedz się, jak wygląda leczenie torbieli.

Sprawdź się – kalkulatory, licznik kalorii, psychotesty, psychozabawy, testy, testy psychologiczne, badania, sygnały ciała, badania krwi, badania dla kobiet, badania dla mężczyzn, badania podstawowe, badania kontrolne. Sprawdź się i oceń swoją wiedzę na temat zdrowia. Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi, jak odczytać wyniki morfologii, jak dobrać biustonosz, jak często robić badania kontrolne i badania profilaktyczne, jak wyliczyć dni płodne. Dowiedz się jak rozpoznać objawy chorób, kiedy udać się do lekarza, jak zadbać o zdrowie. Sprawdź się i upewnij, że twoja wiedza na temat zdrowia jest wystarczająca. Sprawdź jakie badania profilaktyczne warto wykonać, jakie niepokojące objawy wysyła twój organizm. Kontroluj swoje zdrowie.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski