Sprawdź się

Podejrzany guzek w piersi, nagły spadek wagi, utrzymujący się stan podgorączkowy, uporczywy kaszel lub chrypka, które nie mijają mimo leków – istnieje wiele powodów, które powinny skłonić do diagnostyki w kierunku nowotworów. Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie? Jak zapisać się na wizytę u onkologa?
Zaburzenia węchu, takie jak np. utrata węchu czy jego osłabienie, mogą wskazywać na jedną z wielu chorób. Przyczyny upośledzenia zmysłu powonienia to m.in. nieżyt nosa, czyli katar, oraz zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. Zaburzenia węchu mogą być objawem także poważniejszych schorzeń, takich jak guzy czy tętniak mózgu, a nawet choroby psychicznej - schizofrenii. Sprawdź, na jakie jeszcze choroby mogą wskazywać zaburzenia węchu.
Kondycja włosów wiele mówi o twoim stanie zdrowia. Jakie choroby można rozpoznać na podstawie problemów z włosami i/lub ze skórą głowy? O czym świadczy bujna czupryna, a o czym wypadające włosy?
W trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wczesna i wiarygodna diagnoza ma kluczowe znaczenie w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się zakażenia. W tym celu stosowane są testy diagnostyczne obejmujące przede wszystkim testy molekularne i immunologiczne. Jednocześnie coraz szerzej na rynku dostępne są szybkie testy kasetkowe na koronawirusa. Jakie testy na koronawirusa wybrać i czy wszystkie są wiarygodne?
Swędzenie, brodawki, nietypowe krostki, włoski wyrastające w dziwnych miejscach – zazwyczaj je ignorujemy, przypisując błahym problemom ze skórą. Tymczasem zdarza się, że to właśnie one przez długi czas są jedynym objawem nowotworów: raka płuc, raka trzustki, raka żołądka, chłoniaka czy nawet białaczki. Jakie skórne objawy nowotworów pojawiają się najczęściej? Na co zwrócić uwagę, przeglądając się w lustrze?
Objawy chorej trzustki nie są jednoznaczne, dlatego bardzo łatwo pomylić je z objawami innych chorób układu pokarmowego. Tymczasem zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem: przewlekłego zapalenia trzustki a nawet raka trzustki. Jakie sygnały świadczą o tym, że trzustka niedomaga?
Plamy opadowe, zwane też plamami pośmiertnymi, to pewna oznaka śmierci organizmu. Widoczna jest gołym okiem, charakteryzuje się bowiem podskórnymi plamami na ciele zmarłego. Zazwyczaj przybierają one kolor sinoczerwony. Dzięki nim możliwe jest określenie czasu, a nawet przyczyny zgonu. Co kryje się za zjawiskiem livor mortis?
Cholesterol HDL, nazywany potocznie dobrym cholesterolem, jest najmniejszą i jednocześnie najbardziej zróżnicowaną cząsteczką z grupy lipoprotein. Cholesterol HDL od wielu lat jest uważany za cząsteczkę chroniącą nas przed zawałem serca i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Jednak najnowsze badania wykazały, że związek ten jest dużo bardziej złożony i w naszym organizmie mogą powstawać defektywne cząsteczki cholesterolu HDL o właściwościach promiażdżycowych.
Cholesterol LDL, nazywany potocznie "złym" cholesterolem, jest cząsteczką z grupy lipoprotein, która aktywnie uczestniczy w transporcie cholesterolu po całym organizmie. Złą sławę cholesterolowi LDL przyniósł jego udział w procesie miażdżycowym, który jest przyczyną zawału serca i innych chorób sercowo-naczyniowych. Kto powinien wykonać badanie cholesterolu LDL? Jak obniżyć jego zbyt wysoki poziom?
Ropniak jest zbiornikiem ropy który lokalizuje się w jamach ciała. Może on lokalizować się w jamie opłucnej i wtedy mamy do czynienia z ropniakiem opłucnej, również często lokuje się w jamie otrzewnej i jest nazywany ropniakiem otrzewnej, tak więc w zależności od lokalizacji zmiany wyróżniamy określone ropniaki. Jakie są rodzaje ropniaków i jak przebiega leczenie? Jakie objawy daje ropniak?
Ropa (łac. pus) to wydzielina powstająca w miejscach zakażeń bakteryjnych. Przyczyną powstawania ropy jest stan zapalny - ropa świadczy o lokalnej walce systemu odpornościowego z patogenami. Istnieje wiele postaci zakażeń ropnych o różnym stopniu nasilenia – od niewielkich zmian skórnych, po rozległe infekcje narządów wewnętrznych. Najpoważniejsze infekcje ropne wymagają intensywnego leczenia. Dowiedz się, z czego składa się ropa, jak powstaje ropa, na czym polega leczenie zakażeń ropnych oraz kiedy obecność ropy powinna stanowić powód do niepokoju?
Każdego dnia z trudem wstajesz z łóżka, stale odczuwasz zmęczenie, niewyspanie i na nic nie masz ochoty. Obiecujesz sobie, że musisz się porządnie wyspać. Ale przyczyną przewlekłego zmęczenia nie musi być niedostatek snu. Brak sił może być spowodowany bardzo poważnymi stanami, np. stresem lub nadmiarem kofeiny, albo chorobami m.in. anemią, lub zakażeniem układu moczowego. Przeczytaj albo posłuchaj jakie mogą być przyczyny chorobowe przewlekłego zmęczenia.

Sprawdź się – kalkulatory, licznik kalorii, psychotesty, psychozabawy, testy, testy psychologiczne, badania, sygnały ciała, badania krwi, badania dla kobiet, badania dla mężczyzn, badania podstawowe, badania kontrolne. Sprawdź się i oceń swoją wiedzę na temat zdrowia. Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi, jak odczytać wyniki morfologii, jak dobrać biustonosz, jak często robić badania kontrolne i badania profilaktyczne, jak wyliczyć dni płodne. Dowiedz się jak rozpoznać objawy chorób, kiedy udać się do lekarza, jak zadbać o zdrowie. Sprawdź się i upewnij, że twoja wiedza na temat zdrowia jest wystarczająca. Sprawdź jakie badania profilaktyczne warto wykonać, jakie niepokojące objawy wysyła twój organizm. Kontroluj swoje zdrowie.