Sprawdź się

USG piersi czyli badanie ultrasonograficzne piersi to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. W odróżnieniu od mammografii badanie USG piersi jest bezbolesne. Pozwala wykryć zmiany w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju. Jakie są wskazania do wykonania USG piersi? Jak często należy wykonywać to badanie i w jaki sposób się do niego przygotować?
Test ROMA jest nowoczesnym narzędziem diagnostycznym oceniającym ryzyko wystąpienia raka nabłonkowego jajnika. W jakich przypadkach się go wykonuje i na czym polega test ROMA? Jak interpretuje się wyniki testu ROMA?
Biopsja mammotomiczna, za pomocą jednego nakłucia, pozwala w ciągu kilkunastu minut na pobranie kilku fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Stosowana jest w diagnostyce raka gruczołu sutkowego, potocznie zwanego rakiem piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy diagnozowany u Polek. Na czym polega biopsja mammotomiczna i jak należy się do niej przygotować?
Morfologia krwi jest jednym z podstawowych i jednocześnie najczęściej zlecanym przez lekarzy badaniem. Morfologię krwi powinnyśmy wykonywać profilaktycznie raz w roku, nawet jeśli nie mamy żadnych niepokojących objawów. Dzięki morfologii możliwe jest wykrycie różnego rodzaju niedoborów, stanu zapalnego, a nawet niektórych nowotworów. Co jeszcze bada morfologia krwi? Jakie choroby pozwala wykryć?
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak miażdżyca naczyń, cukrzyca, czy nowotwory. Z tego względu ważne jest, aby profilaktycznie wykonywać badania laboratoryjne w celu wykrycia wczesnych symptomów chorób. Jeśli skończyłeś 50 lat, sprawdź jakie badania powinieneś wykonać, aby żyć dłużej i w dobrym zdrowiu.
Pętla indukcyjna to jeden ze sposobów na wspomaganie słuchu dla osób z niepełnosprawnością słuchu, które korzystają z aparatów słuchowych lub implantów. To urządzenie pomaga słyszeć lepiej i więcej w trudnych warunkach - tam, gdzie panuje hałas, szum. Pętla indukcyjna niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków przez aparaty słuchowe i implanty, dzięki czemu osoba słabosłysząca może dobrze zrozumieć to, co słyszy. Jak działa pętla indukcyjna? Kto może z niej skorzystać i w jakich sytuacjach to rozwiązanie najlepiej się sprawdza?
Wielokrotnie idąc na pobranie krwi słyszymy, że należy być „na czczo”. Jednak co to dokładnie znaczy? Czy wystarczy tylko nic nie jeść tuż przed badaniem? Czy spożycie posiłku ma wpływ na wynik badania laboratoryjnego? Dowiedz się, przed jakim badaniem należy być „na czczo” i dlaczego.
Każdego dnia z trudem wstajesz z łóżka, stale odczuwasz zmęczenie, niewyspanie i na nic nie masz ochoty. Obiecujesz sobie, że musisz się porządnie wyspać. Ale przyczyną przewlekłego zmęczenia nie musi być niedostatek snu. Brak sił może być spowodowany bardzo poważnymi stanami, np. stresem lub nadmiarem kofeiny, albo chorobami m.in. anemią, lub zakażeniem układu moczowego. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny chorobowe przewlekłego zmęczenia.
Osłabienie organizmu może mieć różne przyczyny. Ich znalezienie ułatwiają objawy towarzyszące. Na przykład, osłabienie organizmu i niska temperatura ciała sugerują niedoczynność tarczycy. Z kolei osłabienie organizmu i senność - nawet depresję. Natomiast osłabienie i zawroty głowy mogą świadczyć o anemii. Sprawdź, jakie mogą byc przyczyny osłabienia.
Nadmierna senność w ciągu dnia jest jednym z najczęstszych zaburzeń snu. Nadmierna senność, której często towarzyszy zmęczenie, nie jest chorobą samą w sobie, lecz stanowi objaw różnych chorób związanych ze snem, choć nie tylko. Przeczytaj, jakie są przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia, gdzie szukać pomocy, jakie badania powinno się wykonać i na czym polega leczenie nadmiernej senności.
Hipomagnezemia to istotny niedobór magnezu w organizmie. O hipomagnezemii mówimy, gdy gdy poziom magnezu spada poniżej 0,65 mmol/l. Magnez pełni wiele funkcji w naszym organizmie, między innymi jest jednym z ważniejszych czynników niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu kości, czy wewnątrzkomórkowych procesów energetycznych. Niemniej w ostatnim czasie rola magnezu jest przeceniana, upatruje się jego wpływu na koncentrację, uczenie się, czy kondycję psychiczną. Warto dowiedzieć się, w jakich procesach pierwiastek ten jest niezbędny, kiedy może wystąpić istotny niedobór magnezu, jakie są jego objawy oraz jak leczy się hipomagnezemię.
Wciąż jesteś znużona, senna, masz mało energii? Być może to wina przepracowania. Ale chroniczne zmęczenie może być też objawem poważnej choroby. Brak apetytu, osłabienie i właśnie przewlekłe zmęczenie to jedna z oznak wirusowego zapalenia wątroby typu C, cukrzycy, anemii a także niewydolności nerek. Dlatego bądź czujna! Dowiedz się, jakie choroby objawiają się chronicznym zmęczeniem.

Sprawdź się – kalkulatory, licznik kalorii, psychotesty, psychozabawy, testy, testy psychologiczne, badania, sygnały ciała, badania krwi, badania dla kobiet, badania dla mężczyzn, badania podstawowe, badania kontrolne. Sprawdź się i oceń swoją wiedzę na temat zdrowia. Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi, jak odczytać wyniki morfologii, jak dobrać biustonosz, jak często robić badania kontrolne i badania profilaktyczne, jak wyliczyć dni płodne. Dowiedz się jak rozpoznać objawy chorób, kiedy udać się do lekarza, jak zadbać o zdrowie. Sprawdź się i upewnij, że twoja wiedza na temat zdrowia jest wystarczająca. Sprawdź jakie badania profilaktyczne warto wykonać, jakie niepokojące objawy wysyła twój organizm. Kontroluj swoje zdrowie.