Sprawdź się

Przedawkować kofeinę można bardzo łatwo. Kofeina znajduje się bowiem, nie tylko w popularnym na całym świecie „pobudzaczu”, czyli kawie, ale też w wielu innych napojach, które codziennie spożywamy. Kofeinę możemy też przyjmować nieświadomie, z innym produktami, np. lekami. Gdzie znajdziecie kofeinę, ile możecie jej przyjmować, aby nie zatruć organizmu i jakie są objawy jej przedawkowania groźne dla zdrowia?
Mocz zdrowego człowieka powinien być przezroczysty, dlatego też mętny mocz nie jest stanem naturalnym. Przyczyna mętnego moczu może być błaha, ale zmętnienie moczu może także sygnalizować problemy ze zdrowiem – zwiastować zakażenie układu moczowego lub nerek, kamicę nerkową, a nawet nowotwory. O czym jeszcze może świadczyć mętny mocz, jakie badania są wtedy konieczne i do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Spanie na lewym boku ma wiele zdrowotnych korzyści. Spanie na lewym boku ułatwia trawienie, odciąża kręgosłup - chcecie wiedzieć jak to jest możliwe? Zobaczcie sami, co powinniście wiedzieć o zdrowym śnie.
Ból lewej ręki może mieć różne przyczyny. Czy jest powodem do niepokoju? Ból lewej ręki może wynikać z przeciążeń, urazów, a także rozwijających się chorób stawów. Jak rozpoznać przyczynę bólu lewej ręki? Jakie badania zrobić i kiedy udać się do lekarza? Domowe sposoby na ból lewej ręki nie zawsze mogą pomóc, ale warto ich spróbować.
Grypa bez gorączki - czy to w ogóle możliwe? W leczeniu choroby kluczowe jest właściwe rozpoznanie, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Czy brak gorączki wyklucza grypę, ale może świadczyć o innej chorobie?
Nadmierna senność w ciągu dnia jest jednym z najczęstszych zaburzeń snu. Nadmierna senność, której często towarzyszy zmęczenie, nie jest chorobą samą w sobie, lecz stanowi objaw różnych chorób związanych ze snem, choć nie tylko. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia, gdzie szukać pomocy, jakie badania powinno się wykonać i na czym polega leczenie nadmiernej senności.
Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem, którego wzrost we krwi może wskazywać m. in. na zwężenie dróg żółciowych. Kiedy jeszcze oznaczamy stężenie aminopeptydazy leucynowej? Na czym polega badanie?
Limfocyty należą do leukocytów czyli białych krwinek. Są komórkami wchodzącymi w skład układu odpornościowego, a ich zadaniem jest obrona organizmu przed chorobotwórczymi wirusami, bakteriami i grzybami. Jakie są normy limfocytów dla dorosłych i dzieci? O czym świadczy nadmiar a o czym niedobór limfocytów we krwi?
Alergia na tatuaż zdarza się rzadko, ale nie można jej wykluczyć. Dlatego osoby ze skłonnościami do uczuleń powinny rozważnie przemyśleć swoją decyzje o zrobieniu tatuażu.
Twardy stolec to wcale nie jest rzadki problem. Często kał jest właśnie twardy, bywa, że zbity w kulki, a defekacji towarzyszy ból i/lub ogromny wysiłek. Jak zmiękczyć kał i pomóc sobie przy wypróżnianiu?
Chromogranina A, w skrócie CgA jest białkiem z rodziny granin syntetyzowanym i gromadzonym w wielu tkankach o charakterze neuroendokrynnym np. trzustce, nadnerczach, neuronach. Oprócz tego chromogranina A razem z chromograniną B i C są wytwarzana w ziarnistościach komórek wydzielniczych guzów neuroendokrynnych. Z tego względu chromogranina A jest wykorzystywana jako czuły, ale jednocześnie niespecyficzny marker nowotworowy, gdyż może być ona wydzielana zarówno przez zdrowe, jak i nowotworowe komórki.
Czym dezynfekować rany i dlaczego woda utleniona niekoniecznie jest najlepszym środkiem, który można zastosować do ich odkażania? Jeśli masz wątpliwości, poznaj wytyczne Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Sprawdź się – kalkulatory, licznik kalorii, psychotesty, psychozabawy, testy, testy psychologiczne, badania, sygnały ciała, badania krwi, badania dla kobiet, badania dla mężczyzn, badania podstawowe, badania kontrolne. Sprawdź się i oceń swoją wiedzę na temat zdrowia. Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi, jak odczytać wyniki morfologii, jak dobrać biustonosz, jak często robić badania kontrolne i badania profilaktyczne, jak wyliczyć dni płodne. Dowiedz się jak rozpoznać objawy chorób, kiedy udać się do lekarza, jak zadbać o zdrowie. Sprawdź się i upewnij, że twoja wiedza na temat zdrowia jest wystarczająca. Sprawdź jakie badania profilaktyczne warto wykonać, jakie niepokojące objawy wysyła twój organizm. Kontroluj swoje zdrowie.