Sprawdź się

Zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz spadek zdolności poznawczych mogą być objawem niedoborów kluczowych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Mnóstwo mikroskładników odżywczych jest na różne sposoby powiązanych z gospodarką energetyczną organizmu, przekaźnictwem sygnałów w układzie nerwowym i odpornością na stres, czy to emocjonalny, czy środowiskowy. Często odczuwasz zmęczenie, brak energii i chęci do działania? Zastanawiasz się, co brać na zmęczenie? Przyjrzyj się temu, jakie substancje aktywne mogą być odpowiedzialne za spadki witalności. Tłumaczymy, co wspólnego z energią mają różne ważne dla zdrowia witaminy i inne związki chemiczne.
Czy masz depresję? To pytanie pojawia się coraz częściej, gdyż na depresję cierpi dziś 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Dotyka osób w każdym wieku, nawet dzieci i nastolatków czy seniorów. Choroba nie mija sama, musi być leczona. Jednak jej objawy mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Jednak są pewne symptomy, które mogą ją sugerować. Wsytarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo rozwoju depresji.
Alergiczne testy skórne (alergenowe testy skórne), do których zaliczamy skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe, mają na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy alergologa. Poza tym pozwalają ocenić stopień nasilenia alergii.  Wyniki skórnych testów alergicznych pozwalają dobrać dawkę leku i ustalić optymalny czas kuracji.
Dawcą krwi może zostać prawie każdy. Wytyczne są jednak bardzo dokładne i muszą być przestrzegane. Czy wiesz, że krótko po przebytej chorobie wirusowej, albo po leczeniu zęba nie możesz oddawać krwi? Nie jest to możliwe, jeśli wczoraj skończyła ci się miesiączka lub jesteś w ciąży. Zobacz, jakie są najczęstsze przeciwwskazania do oddawania krwi.
Mianem ageizmu określa się dyskryminację osób starszych. Problem dotyczyć może różnych sfer życia – zarówno zawodowej, dostępności do rozrywek odpowiednich dla seniorów, jak i zdrowotnej. Tak jak wszystkie z wymienionych mogą być bardzo istotne dla osób starszych, tak jednym z większych problemów może być ageizm u lekarza – do czego może on doprowadzić?
Nocne wybudzenia nie są rzadkością i tak naprawdę doświadcza ich bardzo wiele osób. Ludzie budzą się o bardzo różnych porach. Wielu jednak zauważa, że dość często przebudzają się około 3 nad ranem. Okazuje się, że istnieje racjonalne wytłumaczenie tego, dlaczego to właśnie o tej godzinie człowiek ma największe szanse na wybudzenie się ze snu.
O nadużywaniu alkoholu świadczyć mogą różne sygnały: zmiany dotyczące kolorytu skóry twarzy, drżenie kończyn czy ogólne wzmożenie potliwości. Czasami jednak alkoholicy potrafią doskonale się maskować i nawet najbliższe im osoby nie zdają sobie sprawy z tego, z jak poważnymi problemami się oni mierzą. Nie wszystko jednak można ukryć – istnieją pewne nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, które wskazywać mogą właśnie na to, że pacjent jest uzależniony od alkoholu.
Pobyt w szpitalu jest stresującym doświadczeniem zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Dlatego przed hospitalizacją warto dowiedzieć się, jakie prawa i obowiązki przysługują pacjentowi. Na przykład "nie wszyscy są tego świadomi, że w polskim szpitalu mają prawo domagać się, żeby ich nie bolało". Więcej o szczegółach opowiedział ekspert Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Albuminy (od łac. słowa albus oznaczającego dosłownie biały lub jasny) należą do białek, wielkocząsteczkowych polimerów zbudowanych z aminokwasów, stanowiących podstawowy składnik zarówno organizmów zwierzęcych jak i roślinnych. W ludzkim organizmie albuminy znajdują się głównie w osoczu krwi oraz przestrzeni pozanaczyniowej, a produkowane są w wątrobie.
Ból w pachwinie może kojarzyć się z kontuzją sportową i rzeczywiście czasami jego pojawienie się może mieć związek ze zbyt intensywną aktywnością fizyczną. Niekiedy jednak uczucie dyskomfortu pojawia się spontanicznie i utrzymuje się przez długi czas, pomimo braku wyraźnej przyczyny. Co może być przyczyną bólu w pachwinie i czy powinnien wzbudzać Twoje zaniepokojenie?
Rentgen (RTG, prześwietlenie) klatki piersiowej to badanie radiologiczne. Badanie rtg służy do oglądania płuc i dróg oddechowych. Sprawdź, jak wygląda przygotowanie do badania RTG klatki piersiowej i na czym ono polega.

Sprawdź się – kalkulatory, licznik kalorii, psychotesty, psychozabawy, testy, testy psychologiczne, badania, sygnały ciała, badania krwi, badania dla kobiet, badania dla mężczyzn, badania podstawowe, badania kontrolne. Sprawdź się i oceń swoją wiedzę na temat zdrowia. Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi, jak odczytać wyniki morfologii, jak dobrać biustonosz, jak często robić badania kontrolne i badania profilaktyczne, jak wyliczyć dni płodne. Dowiedz się jak rozpoznać objawy chorób, kiedy udać się do lekarza, jak zadbać o zdrowie. Sprawdź się i upewnij, że twoja wiedza na temat zdrowia jest wystarczająca. Sprawdź jakie badania profilaktyczne warto wykonać, jakie niepokojące objawy wysyła twój organizm. Kontroluj swoje zdrowie.