Sprawdź się

CA 15-13 to marker nowotworowy wykorzystywany przede wszystkim w diagnostyce kobiet, u których wykryto raka piersi. Substancja ta występuje w krwi zarówno u chorych jak i zdrowych osób. Na podstawie oznaczenia tego markera nie da się określić, czy dany pacjent jest chory. Do czego służą badania CA 15-3? Jakie mają znaczenie w terapii nowotworów?
Nadmierna senność w ciągu dnia jest jednym z najczęstszych zaburzeń snu. Nadmierna senność, której często towarzyszy zmęczenie, nie jest chorobą samą w sobie, lecz stanowi objaw różnych chorób związanych ze snem, choć nie tylko. Sprawdź, jakie są przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia, gdzie szukać pomocy, jakie badania powinno się wykonać i na czym polega leczenie nadmiernej senności.
Wysypka na ciele to liczne wykwity na skórze w postaci plam, bąbli, grudek, pęcherzyków lub krostek. Wysypka bywa objawem alergii lub choroby zakaźnej, może pojawić się po zażyciu leków czy po ukąszeniu owada. Wysypka może boleć lub swędzieć, choć czasami bywa bezbolesna. Sprawdź, jakie są przyczyny wysypki na ciele.
Ceruloplazmina(ferroksydaza) jest białkiem zawierającym w strukturze jony miedzi. Jest uważana za główną miedzioproteinę w ludzkim osoczu. Badanie stężenia tego enzymu wykonuje się w sytuacji podejrzenia zaburzenia gospodarki miedzi w organizmie. O czym mogą świadczyć wyniki badania? Jaka jest funkcja ceruloplazminy w ludzkim ciele?
Łzawienie oczu może mieć różne przyczyny. Istnieje szereg chorób objawiających się właśnie łzawieniem oczu, powodować je mogą również podrażnienia, alergie. Poznaj najczęstsze przyczyny łzawienia oczu!
Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Jak rozpoznać, czy ból brzucha to objaw drobnej dolegliwości, czy też zwiastuje kłopoty ze zdrowiem? W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha, można wskazać jego przyczynę. Przeczytaj albo posłuchaj i poznaj 10 różnych postaci bólu brzucha. Tłumaczymy, co każda oznacza i jak można sobie pomóc.
Hipoalbuminemia oznacza obniżenie stężenia we krwi podstawowych zawartych w niej białek - albumin. Doprowadzić do niej może zarówno niewydolność wątroby, jak i choroby nerek czy przewodu pokarmowego. Objawy hipoalbuminemii, zazwyczaj są bardzo niespecyficzne - po czym więc można stwierdzić, że u danego człowieka doszło do obniżenia poniżej normy stężenia albumin we krwi?
Wizyta u ginekologa co pół roku, nawet gdy czujesz się dobrze i nic cię nie niepokoi, to ideał. Tymczasem wiele z nas unika jej jak ognia, często dlatego, że nie wie, jak się do niej przygotować. Czy wskazana jest depilacja przed wizytą u ginekologa? Czy miesiączka przeszkadza w badaniu ginekologicznym? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.
Badanie elektrofizjologiczne (ang. EPS) to bardzo specjalistyczne, inwazyjne badanie wykonywane u osób z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, ale także ze stwierdzoną arytmią. Dowiedz się, kiedy się takie badanie przeprowadza, na czym ono polega oraz jak przebiega sam zabieg.
Enzymy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych na Ziemi. Uczestniczą one w większości, jeśli nie we wszystkich przemianach chemicznych w przyrodzie, czyli w milionach reakcji zarówno w świecie roślin, jak i w świecie zwierząt. Warto dowiedzieć się, czym są enzymy, jak działają oraz jakie jest ich znaczenie dla współczesnej medycyny.
SHBG to białko transportujące hormony płciowe m.in. testosteron i estradiol. Nieprawidłowe stężenie SHBG może skutkować problemami związanymi z gospodarką hormonalną i płodnością. Kiedy warto zbadać poziom SHBG?
Nie wiesz, dlaczego ciągle jest ci zimno? Owijasz się szalem, gdy inni zdejmują swetry? Marzniesz w biurze, choć twoim kolegom jest ciepło? Warto sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Oto 8 powodów, dla których możemy długotrwale odczuwać zimno.

Sprawdź się – kalkulatory, licznik kalorii, psychotesty, psychozabawy, testy, testy psychologiczne, badania, sygnały ciała, badania krwi, badania dla kobiet, badania dla mężczyzn, badania podstawowe, badania kontrolne. Sprawdź się i oceń swoją wiedzę na temat zdrowia. Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi, jak odczytać wyniki morfologii, jak dobrać biustonosz, jak często robić badania kontrolne i badania profilaktyczne, jak wyliczyć dni płodne. Dowiedz się jak rozpoznać objawy chorób, kiedy udać się do lekarza, jak zadbać o zdrowie. Sprawdź się i upewnij, że twoja wiedza na temat zdrowia jest wystarczająca. Sprawdź jakie badania profilaktyczne warto wykonać, jakie niepokojące objawy wysyła twój organizm. Kontroluj swoje zdrowie.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019