Życie seksualne Polaków: jak ważny jest dla nas seks i jakie mamy z nim problemy? [RAPORT]

2017-02-14 12:43

Jak wygląda życie seksualne Polaków? Stres stanowi dla nas największą przeszkodę w uprawianiu miłości, kochamy się coraz krócej, za to częściej przyznajemy się do masturbacji. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami raportu "Seksualność Polaków 2017", przygotowanego przez prof. dr. hab. Zbigniewa Izdebskiego we współpracy z Polpharmą.

Życie seksualne Polaków: jak ważny jest dla nas seks i jakie mamy z nim problemy? [RAPORT]
Autor: thinkstockphotos.com Polacy rozpoczynają współżycie z partnerem najczęściej po dłuższej znajomości.

Spis treści

  1. Jak ważny jest dla Polaków seks?
  2. Aktywność seksualna Polaków
  3. Polacy a masturbacja
  4. Jak zdradzają Polacy?
  5. Świadomość seksualna kobiet bardzo wzrosła - zobacz, jak prof. Izdebski komentuje swój raport
Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Raport dotyczący życia seksualnego Polaków został przeprowadzony przez Grupę IQS na próbie 2500 osób w wieku 18+ (w przypadku niektórych pytań wyłącznie wśród osób w wieku 18-49 lat) w grudniu 2016 i styczniu 2017 roku. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Jak ważny jest dla Polaków seks?

Podstawowym pytaniem, które zadano ankietowanym Polakom było to o rolę seksu w ich życiu. Okazało się, że uprawianie miłości jest dla nas średnio ważne. 40 procent Polaków twierdzi, że seks jest dla nich istotny, w tym 48 procent mężczyzn i 34 procent kobiet. Warto spojrzeć na odpowiedzi na to pytanie pod kątem wieku respondentów - seks stanowi ważną część życia dla 60 procent osób w wieku 30-49 lat, za to wśród osób 50+ podobną odpowiedź podało tylko 21 procent ankietowanych. Seks odgrywa ważną rolę w przypadku 49 procent najmłodszych ankietowanych - w wieku 18-29 lat.

Czy życie seksualne Polaków jest satysfakcjonujące? W 52 procentach przypadków - tak, natomiast w 33 procentach nie jesteśmy z niego ani zadowoleni, ani nas nie zawodzi. Z seksu zadowolonych jest 55 procent mężczyzn i niewiele mniej - 49 procent - kobiet. Najbardziej zadowolone, bo w 70 procentach - są osoby w wieku 30-49 lat, 21 procent osób w tym wieku nie potrafiło określić swojego zadowolenia z życia seksualnego, a tylko 9 procent jednoznacznie odpowiedziało, że nie satysfakcjonuje ich własne życie seksualne. Osoby po 50-tce cieszą się seksem w 36 procentach przypadków, a w 44 procentach - nie są ze swojego życia erotycznego ani zadowolone, ani niezadowolone. 17 procent z nich nie cieszy się swoją aktywnością seksualną. Nieco ponad połowa najmłodszych ankietowanych (osób w wieku 18-29 lat) - 53 procent - uprawia satysfakcjonujący seks, a kolejne 30 procent z nich ma do niego stosunek ambiwalentny.

źródło: Seksualność Polaków 2017. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy

rola-seksu-waciwa.png
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Aktywność seksualna Polaków

Skoro mowa o seksie Polaków, warto zadać pytanie, jak często go uprawiamy. Z tym jest różnie. Ogółem seks uprawia 76 procent z nas, co stanowi o 10 procent mniejszy odsetek niż w roku 1997. Nie dość, że nasza aktywność seksualna zmalała, to jeszcze skraca się czas samego stosunku. Bez gry wstępnej trwa on 14,3 minuty (w porównaniu z 18,6 minutami w 2001 roku), a na samą grę wstępną poświęcamy 15,1 minuty (w 2005 roku było to 20,6 minut).

Co wpływa na tę naszą mniejszą aktywność seksualną? Przede wszystkim zmęczenie i stres. W poprzednich edycjach raportu prof. Izdebskiego "Seksualność Polaków" na czoło listy wysuwała się zawsze obawa przed ciążą, dzisiaj 21 procent mężczyzn i 31 procent kobiet nie jest w stanie uprawiać miłości z powodu zbyt dużego zmęczenia. Dopiero na drugim miejscu wśród naszych obaw znalazła się niechciana ciąża, a następnie choroba/złe samopoczucie i nietrzeźwość własna lub partnera/partnerki. Mężczyźni bardziej boją się swojego niesprawdzenia w łóżku (16 procent w porównaniu z 6 procentami kobiet), natomiast kobiety obawiają się, że ich ciało nie jest wystarczająco atrakcyjne (12 procent w porównaniu z 3 procentami mężczyzn). Najmniej w uprawianiu seksu przeszkadza nam poczucie winy/grzechu - tak jest w przypadku 2 procent panów i 3 procent pań.

Okazuje się też, że nie tylko kobiety, ale i mężczyźni czasem uprawiają seks, mimo że "boli ich głowa". 22 procentom Polaków zdarza się kochać z partnerem/partnerką, choć w danym momencie nie mają na to ochoty (robi tak 15 procent mężczyzn i 28 procent kobiet), jednak częściej - w przypadku 58 procent mężczyzn i 38 procent kobiet - nie godzimy się na seks, jeśli w konkretnym momencie działa czynnik, który sprawia, że nie chcemy go uprawiać.

źródło: Seksualność Polaków 2017. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy

seks-a-ycie-w-pojedynk.png
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
Warto wiedzieć

Nadal 40 procent mężczyzn sądzi, że partner, który ma kłopoty z utrzymaniem erekcji jest niepełnowartościowy. Podobnego zdania jest 31 procent kobiet, a 30 procent przedstawicieli obu płci ani się zgadza, ani nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Być może jest to powodem, dla którego 71 procent Polaków uważa, że nie ma nic złego w stosowaniu leków na poprawę sprawności seksualnej. A co z kobietami? 20 procent ankietowanych odpowiedziało, że partnerka, która ma trudności z osiągnięciem orgazmu jest niepełnowartościowa - to zdanie podziela 24 procent mężczyzn i 17 procent kobiet.

Polacy a masturbacja

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku przez amerykański magazyn dla kobiet "Bustle", 81 procent Amerykanek i 95 procent Amerykanów przyznaje, że się masturbuje. Z Polakami jest inaczej - tylko 36 procent z nas do masturbacji się przyznaje, ale i tak nastąpiła duża zmiana w porównaniu z wynikami raportu prof. Izdebskiego sprzed 20 lat, gdy współczynnik ten wynosił 19 procent. Chętniej do masturbacji przyznają się mężczyźni - 47 procent, a rzadziej kobiety - 23 procent. Z drugiej strony, ze stwierdzeniem: "masturbacja pozwala lepiej poznać swoje ciało i w większym stopniu cieszyć się, przeżywać zaspokojenie swych potrzeb seksualnych" zgadza się więcej osób niż przyznaje do masturbacji - 49 procent ankietowanych, w tym 55 procent mężczyzn i 43 procent kobiet.

Wyraźnie zarysowuje się różnica w podejściu do tego aspektu życia seksualnego Polaków a wiekiem ankietowanych. Osoby od 18. do 49. roku życia w 57 procentach zgadzają się, że masturbacja może dobroczynnie działać na seksualność, natomiast w grupie 50+ ten współczynnik jest znacznie mniejszy - wynosi 39 procent.

źródło: Seksualność Polaków 2017. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy

masturbacja-waciwa.png
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Jak zdradzają Polacy?

W ramach raportu "Seksualność Polaków" ankietowanych zapytano również o to, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem, że będąc w długotrwałym związku można być jednocześnie w drugiej - również stałej - relacji, czyli mieć romans. Z tą opinią zgodziło się 17 procent respondentów, a 18 procent z nich stwierdziło, że ani się z tym zgadza, ani się nie zgadza, 37 procent ankietowanych ma natomiast zdecydowanie przeciwne zdanie.

Z kolei 71 procent osób, które zdradziły partnera oświadczyło, że nigdy się do niewierności nie przyznało, za to 20 procent powiedziało o tym partnerowi/partnerce samodzielnie, a w 8 procentach przypadków zdradzany dowiedział się o niewierności drugiej osoby od kogoś innego. Jakie były konsekwencje zdrady? Związki osób, które do posiadania kochanka/kochanki się przyznały, w 35 procentach przypadków się rozpadły, w 25 procentach par relacje uległy pogorszeniu, w 20 procentach nie nastąpiła żadna zmiana relacji, a w kolejnych 20 procentach - związek się wzmocnił. Inaczej sytuacja wygląda w związkach osób, które nie powiedziały partnerowi o zdradzie. W 57 procentach przypadków ich relacje się nie zmieniły, w 13 procentach - uległy pogorszeniu, a w 12 procentach doszło do rozpadu związku. 9 procent osób w takiej sytuacji stwierdziło, że ich relacje z partnerem się wzmocniły.

W jakich okolicznościach Polacy zdradzają? Zazwyczaj po spożyciu dużej dawki alkoholu - 26 procent, w trakcie urlopu bez partnera/partnerki - 24 procent, podczas podróży służbowych - 17 procent i w biurze/zakładzie pracy - 15 procent.

źródło: X-news (Dzień Dobry TVN)

Świadomość seksualna kobiet bardzo wzrosła - zobacz, jak prof. Izdebski komentuje swój raport