Swingersi - kim są i na czym polega swinging?

2019-04-08 11:30

Swingersi to osoby w stałych związkach, które uprawiają seks z inną parą lub nawet w kilka nieznanych sobie osób. Często na swinging decydują się osoby w związku małżeńskim, aby dodać swojemu życiu intymnemu nieco pikanterii. Swingersi przekonują, że taka forma relacji seksualnych wzmacnia więź między partnerami i świadczy o ich bezgranicznym zaufaniu do siebie. Na czym polega swinging oraz jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z tą formą seksu?

swingersi
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Swingersi: historia swingingu
  2. Swingersi: korzyści i zagrożenia swingingu
  3. Swingersi: czy ich związki są szczęśliwe?
  4. Swingersi: w których krajach swinging jest najpopularniejszy?

Swingersi to osoby biorące udział w swingingu, czyli seksualnej wymianie żon/mężów lub partnerek/partnerów. Mianem swingersów określa się ludzi, którzy żyją w stałych związkach (często zalegalizowanych małżeństwach). Podczas seksu swingersi współżyją z partnerami swoich znajomych lub zupełnie obcymi sobie osobami. W takich spotkaniach mogą uczestniczyć klasycznie 4 osoby. Często jednak mają one charakter seksu grupowego, gdzie jednocześnie współżyje ze sobą kilkanaście osób.

Swingersi: historia swingingu

Powstanie zjawiska swingingu i kręgu osób uprawiających ten rodzaj seksu - swingersów - nazywa się kolejną rewolucją seksualną. Zawdzięcza ona swój początek rozwojowi Internetu. Dał on ludziom pozorną anonimowość, a ta jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na chęć dzielenia się fantazjami erotycznymi z innymi. W Internecie ludzie są odważniejsi chociażby przez to, że mogą rozmawiać z obcymi ludźmi, których później nie muszą spotkać w realnej rzeczywistości. To właśnie skłania swingersów do zakładania rożnego rodzaju wirtualnych grup, na których dzielą się doświadczeniami, spostrzeżeniami i przede wszystkim umawiają się na seks.

W Polsce oraz częściej powstają specjalne kluby dla swingersów, które ułatwiają kontakty takim osobom i to nie tylko w dużych polskich miastach. Lubieniec czy Czeladź – tam również możesz wybrać się na imprezę organizowaną przez swingersów. Kluby dla takich osób w mniejszych miejscowościach zawsze budzą nie mało kontrowersji.

Swingersi: korzyści i zagrożenia swingingu

Jeśli jesteś w długoletnim związku, w którym w kontaktach intymnych panuje rutyna i znudzenie, a twój partner podziela twoje chęci dotyczące współżycia z inną parą – możecie spróbować seksu z innymi i zostać swingersami. Być może na nowo ożywi to wasze relacje łóżkowe. Jeśli natomiast jesteś singlem/singielką i pozwolisz sobie na współżycie z niemalże obcymi ludźmi, zdobędziesz duże doświadczenie w kwestii preferencji łóżkowych i w przyszłości będziesz mieć większą wiedzę dotyczącą oczekiwań względem stałego partnera.

Trzeba jednak pamiętać, że bycie swingersem niesie też ze sobą pewne zagrożenia - i to nie tylko natury fizycznej, ale także psychicznej.

  • Uzależnienie od seksu

Po pierwsze, podczas tak intensywnych doświadczeń seksualnych łatwo popaść w uzależnienie od seksu grupowego. Dziedzina życia, która wydaje się kontrolowana w rezultacie może sprawić, że seks z jednym partnerem lub partnerką przestanie przynosić jakąkolwiek satysfakcję, a myśli wciąż będą krążyły wyłącznie wokół współżycia z innymi swingersami.

  • Wyrzuty sumienia

U niektórych osób mogą pojawić się wyrzuty sumienia czy poczucie wstydu, nawet po fakcie. Dotyczy to osób, które są na początku znajomości z innymi swingersami. Można mieć wyrzuty sumienia względem stałego partnera, a także rozterki natury religijnej dotyczące na przykład spowiedzi z decyzji podjętych świadomie i z zaangażowaniem oraz z chęci powtórzenia tych praktyk (nie obiecując naprawy swych grzechów).

  • Chorobliwy lęk przed demaskacją

Lęk przed tym, że ktoś obcy dowie się prawdy o niecodziennych upodobaniach seksualnych u niektórych swingersów powoduje urojenia. Wydaje im się, że ktoś, kto dziwnie spojrzał się na nich na przystanku, w pracy lub w szkole zna ich preferencje seksualne. Takie wyobrażenia dotyczą często osób, które jeszcze nie w pełni oswoiły się z tym stylem życia lub opinia otoczenia jest dla nich bardzo ważna.

  • Porzucenie partnera lub partnerki

Co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że podczas współżycia z inną osobą można się nią zauroczyć tak mocno, że stanie się to przyczyną porzucenia swojego stałego partnera dla niej.

Czytaj też: Czym jest aplikacja Tinder i jak działa?

Swingersi a bezpieczny seks

Pomimo, że swingersi uznawani są za bardzo odważnych i otwartych ludzi, powinni pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu. Niezależnie od tego, ile satysfakcji przynosi im seks z innymi, często nieznajomymi ludźmi, zawsze należy zabezpieczać się podczas współżycia. Żadna metoda antykoncepcji nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa, ale pominięcie tej kwestii na spotkaniach swingersów jest bardzo nieodpowiedzialne i stwarza ryzyko zarażenia się.

Choroby, które mogą wystąpić po współżyciu bez prezerwatywy z nieznajomymi osobami to m.in. chlamydioza, rzeżączka, opryszczka genitalna, kiła, HIV.

Swingersi: czy ich związki są szczęśliwe?

Podobno swingersi to jedyna grupa tworząca zalegalizowane związki małżeńskie, w których nie występują zdrady. Te nie mogą mieć miejsca w sytuacji, gdy partner lub partnerka wie o wszystkich pozamałżeńskich kontaktach seksualnych, a dodatkowo wyraża na nie zgodę lub nawet aktywnie w nich uczestniczy. Jednak czy taki układ gwarantuje brak konfliktów?

Niektórzy twierdzą, że wyznanie swojemu partnerowi najskrytszych fantazji o chęci jednoczesnego współżycia z inną parą, osobą lub nawet w dużej grupie ludzi świadczy o ogromnym zaufaniu, jakim darzymy daną osobę oraz o całkowitej szczerości względem niej. Często jednak bywa tak, że tylko jedna osoba z pary chciałaby spróbować czegoś nowego. Wtedy wywiera nacisk i presję na drugą połówkę. Nawet jeśli niezdecydowana osoba ulegnie, wyrażając zgodę na spróbowanie współżycia z innymi po czasie może okazać się, że sytuacja ją przerosła. Prowadzi to do kłótni, wyrzutów sumienia, a w rezultacie rozstań.

Dlatego na swinging warto decydować się jedynie wtedy, gdy obie strony relacji jasno wyrażą chęć spróbowania takiej formy seksu. Usilne przekonywanie partnera lub partnerki oraz godzenie się na seks z innymi tylko po to, żeby zadowolić drugą osobę, mija się z celem. Prędzej czy później skrywane uczucia wyjdą na jaw, co może doprowadzić do rozpadu związku.

Warto wiedzieć

Swingersi: w których krajach swinging jest najpopularniejszy?

Portal Victoria Milan stworzony dla tych, którzy szukają romansów opublikował badania przeprowadzone na grupie swingersów (4907 kobiet) z całej Europy, z których można dowiedzieć się w jakich krajach swingersi tworzą najliczniejsze grupy. Są to m. in.:

  1. Francja (ok. 33% małżeństw),
  2. Norwiegia (ok. 31,5 % małżeństw),
  3. Holandia (ok. 20 % małżeństw),
  4. Hiszpania (ok. 20 % małżeństw).