Niebezpieczne zabawki erotyczne – na co uważać, korzystając z pompek, kulek, stymulatorów?

2017-08-18 10:52

Zabawki erotyczne mają dostarczać przyjemności, jednak korzystając z niektórych gadżetów bardzo łatwo przekroczyć granicę między rozkoszą a bólem... Sprawdź, które zabawki dla dorosłych mogą być niebezpieczne i jak ich używać, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Niebezpieczne zabawki erotyczne – na co uważać, korzystając z pompek, kulek, stymulatorów?
Autor: thinkstockphotos.com Zbyt częste korzystanie z zaawansowanych wibratorów może zmniejszyć wrażliwość na bodźce podczas tradycyjnego stosunku.

Spis treści

 1. Kulki gejszy mogą utknąć w pochwie
 2. Pompki do waginy mogą nadmiernie rozciągnąć wargi sromowe
 3. Pompki do penisa mogą powodować impotencję
 4. Wibratory i stymulatory łechtaczki mogą odebrać przyjemność z prawdziwego seksu
 5. Pierścienie erekcyjne noszone zbyt długo mogą uszkodzić nerwy
 6. Lubrykanty mogą podrażniać błony śluzowe
 7. Klamerki na sutki mogą osłabić czucie w brodawkach
 8. Plastikowe zabawki erotyczne mogą zawierać toksyny!

Ból, martwica tkanek, brak czucia, impotencja - takie skutki uboczne mogą wiązać się z używaniem niektórych zabawek erotycznych. Jak we wszystkim, i tutaj wskazana jest ostrożność oraz wybieranie produktów dobrej jakości, najlepiej renomowanych firm. Tanie akcesoria chińskiej produkcji dużo częściej się psują, a materiały, z których są wykonane zawierają toksyczne substancje.

Zobacz przegląd gadżetów erotycznych, których używanie, zamiast orgazmem, może skończyć się bólem, a nawet poważnymi powikłaniami...

Kulki gejszy mogą utknąć w pochwie

Kulki gejszy to gadżet polecany przez ginekologów do trenowania mięśni dna miednicy. Istotnie, można odnieść wiele korzyści z ich regularnego stosowania, ale pod warunkiem, że wybierzemy produkt dobrej jakości.

Tanie, słabej jakości kulki gejszy podczas używania mogą się rozdzielić, a wtedy ostatnia kulka może utknąć w pochwie. Dotyczy to zwłaszcza modeli na cienkim sznurku. Ze względu na gładki kształt taki przedmiot trudno wyciągnąć. Dla bezpieczeństwa lepiej kupić kulki z silikonu medycznego, pomiędzy którymi nie ma łączeń.

Czytaj też: Kulki analne - jak ich używać? Rodzaje kulek analnych

Pompki do waginy mogą nadmiernie rozciągnąć wargi sromowe

Pompki do waginy składają się z plastikowego lejka dopasowanego do wymiarów kobiecej pochwy oraz ręcznej pompki w formie gruszki. Lejek przystawia się do łechtaczki i warg sromowych, aby dokładnie przylegał i za pomocą gruszki zasysa się genitalia. Zabawka ma powodować, że wargi sromowe i łechtaczka powiększają się, stają się bardziej ukrwione i wrażliwe na dotyk, co wzmacnia doznania. Widok ukrwionych, pełniejszych genitaliów kobiecych ma też podniecać partnera.

Niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem pompki do waginy wiąże się z nieumiejętnym pompowaniem – zbyt szybkie zwolnienie uścisku z gruszki powoduje momentalne zassanie powietrza i może być bardzo bolesne dla kobiety. Ponadto istnieje ryzyko tworzenia się siniaków. Niektórzy twierdzą też, że częste używanie pompki może prowadzić do rozciągnięcia się warg sromowych na stałe.

Pompki do penisa mogą powodować impotencję

Podobne skutki uboczne wiążą się z używaniem pompki do penisa. Przyrząd na chwilę powiększa członka, ale nie można go używać codziennie i nigdy dłużej niż przez 10 minut. Zbyt mocne pompowanie powoduje silną opuchliznę, a zbyt częste powiększanie członka w ten sposób może w dłuższej perspektywie uszkodzić naczynia krwionośne i wywołać problemy ze wzwodem.

Czytaj też: Impotencja - jakie są przyczyny i metody leczenia zaburzeń erekcji?

Wibratory i stymulatory łechtaczki mogą odebrać przyjemność z prawdziwego seksu

Wybór urządzeń elektrycznych do stymulacji pochwy i łechtaczki jest ogromny – począwszy od prostych, klasycznych modeli wibratorów aż po skomplikowane stymulatory z dodatkowymi funkcjami, np. kilkoma stopniami wibracji czy specjalnie wyprofilowanymi wypustkami do stymulacji punktu G i łechtaczki. Niektóre urządzenia mają aż 30 różnych funkcji do wyboru! Nic więc dziwnego, że po długotrwałym korzystaniu z takich zabawek zwykły stosunek może wydawać się mniej ekscytujący i dający słabsze doznania – w końcu mało który mężczyzna może dorównać „króliczkowi” z 10 stopniami wibracji. Z tego powodu lepiej używać stymulatorów elektrycznych raczej okazjonalnie, a nie całkowicie zastępować nimi tradycyjny seks.

Pierścienie erekcyjne noszone zbyt długo mogą uszkodzić nerwy

Pierścień erekcyjny umożliwia wydłużenie wzwodu. Zakłada się go u podstawy członka, aby zaciśnięta obręcz wstrzymała odpływ krwi z penisa. Mechanizm działania pierścienia jest skuteczny, jednak jego nieumiejętne użycie może skutkować martwicą tkanek i uszkodzeniem nerwów członka!

Dlatego trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby za pierwszym razem nie używać gadżetu dłużej niż przez 10 minut, a za każdym kolejnym razem nie dłużej niż przez 20 minut. Po stosunku należy odczekać co najmniej godzinę zanim znów założymy pierścień erekcyjny.

Lubrykanty mogą podrażniać błony śluzowe

Lubrykanty ułatwiają zarówno stosunek, jak i korzystanie z gadżetów erotycznych. Wybierając żel intymny należy zwrócić uwagę na jego skład – nie powinno być w nim substancji chemicznej o nazwie spermicide nonoxynol-9 (N-9), która podrażnia ścianki pochwy i odbytu. Uszkodzona śluzówka wykazuje większą podatność na zakażenia i przez to istnieje większe prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą przenoszonej drogą płciową.

Najlepiej wybierać lubrykanty na bazie wody, które najrzadziej uczulają. Te smakowe i zapachowe często zawierają cukier, którego resztki zostają w pochwie i stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii.

Klamerki na sutki mogą osłabić czucie w brodawkach

Klamerki na sutki należy stosować bardzo ostrożnie – przed kupnem lepiej upewnić się, że mają niewielki zacisk i są lekkie, a przez to odpowiednie dla początkujących. U kobiet, które mają wyjątkowo wrażliwe sutki, ściskanie ich klamerkami jest bolesne. Zbyt mocny zacisk może spowodować odpływ krwi z sutka i uszkodzić nerwy w brodawkach, a co za tym idzie trwale osłabić czucie.

Ważne

Plastikowe zabawki erotyczne mogą zawierać toksyny!

Tanie, złej jakości gadżety erotyczne mogą zawierać trujące substancje chemiczne. Dotyczy to zabawek wykonanych z gumy, lateksu, żelu, PCW, cyberskóry – w ich składzie często występują toksyczne ftalany nadające miękkość i elastyczność materiałowi, a także kleje. Mogą one podrażniać, uczulać, a w skrajnych przypadkach gromadzić się w organizmie i powodować zaburzenia płodności oraz działać kancerogennie.

Aby mieć pewność, że gadżet erotyczny jest bezpieczny i nietoksyczny:

 • dokładnie czytaj opis przedmiotu przed jego zakupem w sklepie internetowym lub na aukcji – sprzedawca powinien podać, z jakiego materiału została wykonana zabawka. Jeśli takiej informacji nie ma na opakowaniu lub sprzedawca nie chce jej udzielić, prawdopodobnie produkt jest złej jakości;
 • zwróć uwagę na zapach – jeśli jest silny, chemiczny, „gumowy” to znak, że materiał zawiera potencjalnie szkodliwe substancje;
 • kupuj zabawki erotyczne z materiałów takich jak: silikon medyczny, plastik ABS, WTP – są one bezwonne (jedynie silikon może mieć bardzo delikatny zapach), a informacja o ich zastosowaniu zwykle znajduje się na opakowaniu produktu;
 • zwróć uwagę na obecność szkodliwych ftalanów – szukaj produktów, które mają oznaczenie „phthalate-free”;
 • nie kupuj akcesoriów wykonanych z materiałów porowatych, o nierównej powierzchni, z głębokimi łączeniami – w zagłębieniach łatwo gromadzi się brud, bakterie, wydzieliny fizjologiczne, które trudno domyć zwykłym mydłem i wodą; używanie zanieczyszczonych zabawek prędzej czy później doprowadzi do infekcji lub podrażnienia. Dobrej jakości gadżet erotyczny powinien mieć idealnie gładką powierzchnię.