Suchość pochwy podczas stosunku - jak się kochać? Sposoby na suchość pochwy podczas stosunku

2018-06-22 16:16

Suchość pochwy podczas stosunku odbiera kobiecie przyjemność z seksu. Jakie mogą być przyczyny suchości pochwy? Co robić, by suchość pochwy nie odbierała ci radości z seksu? Poznaj sposoby na zlikwidowanie suchości pochwy podczas stosunku.

Suchość pochwy podczas stosunku - jak się kochać? Co zrobić z suchością pochwy podczas stosunku
Autor: thinkstockphotos.com Suchość pochwy podczas stosunku najczęściej dotyka kobiety po menopauzie, jednak na skutek np. źle dobranej antykoncepcji może dotyczyć też 20- i 30-latek.

Spis treści

  1. Przyczyny suchości pochwy podczas stosunku
  2. Sposoby na suchość pochwy podczas stosunku
  3. Leki na suchość pochwy podczas stosunku

Suchość pochwy podczas stosunku może wystąpić z wielu powodów: braku ochoty na seks, zaburzeń nawilżenia pochwy, przemęczenia i stresu, chorób pochwy. Dolegliwość może uprzykrzyć życie nie tylko seksualne. Pieczenie pochwy, samo w sobie nieprzyjemne, podczas stosunku staje się nie do wytrzymania.

Co zrobić, by się pozbyć suchości pochwy i zacząć cieszyć się seksem?

Przyczyny suchości pochwy podczas stosunku

Najczęstszą przyczyną suchości pochwy jest brak gotowości do uprawiania seksu lub brak ochoty na seks manifestujący się nikłym pożądaniem. Przyczyny mogą być różne: po prostu nie kochamy i nie pożądamy partnera, mamy tkwiące głęboko w psychice zahamowania i lęki, jesteśmy przemęczone i zestresowane, nie doszłyśmy jeszcze do siebie po porodzie.

Ale suchość pochwy zdarza się także, gdy bardzo pragniemy partnera. Wtedy powodem może być niski poziom estrogenów (np. tuż przed miesiączką lub w czasie klimakterium i po menopauzie), zażywanie niektórych leków (antyhistaminowe, na mięśniaki macicy, na nietrzymanie moczu, antybiotyki), nieprawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna, infekcje pochwy.

Czytaj więcej: Co może powodować suchość pochwy?

Sposoby na suchość pochwy podczas stosunku

  • Lubrykanty

Doraźnie pomaga stosowanie lubrykantów, czyli preparatów, które nawilżają przedsionek pochwy i pochwę, zwiększają poślizg podczas stosunku i chronią ścianki pochwy przed podrażnieniem. Niektóre zawierają także składniki antybakteryjne i przeciwgrzybicze - zapobiegają więc infekcjom pochwy.

Sprawdź: Jaki lubrykant wybrać? Właściwości i rodzaje żeli intymnych

  • Zmiana tabletek antykoncepcyjnych

Dość częstą przyczyną suchości pochwy podczas stosunku są źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. Sposobem na złagodzenie uciążliwych objawów jest udanie się do ginekologa i zmiana pigułek na inne. Innym wyjściem jest po prostu rezygnacja z antykoncepcji doustnej i stosowanie metod mechanicznych (barierowych), np. prezerwatyw, kapturka naszyjkowego, środków plemnikobójczych.

Czytaj też: Metody antykoncepcji - naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne

  • Zmiana zażywanych leków

Przyczyną suchości pochwy mogą być niektóre leki, np. na chorobę wrzodową, nadciśnienie, przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne. Sposobem na tę dolegliwość może być więc zmiana przyjmowanych leków na inne (oczywiście pod kontrolą lekarską). Czasem jednak znalezienie dla nich zamienników nie jest możliwe - wówczas trzeba ograniczyć się do doraźnych sposobów na suchość pochwy.

Leki na suchość pochwy podczas stosunku

Bardzo dobre efekty daje kuracja preparatami poprawiającymi nawilżenie pochwy. Są to tabletki dopochwowe, globulki oraz kremy i żele, które stosuje się na co dzień, nie tylko przed stosunkiem.

  • Globulki i tabletki dopochwowe można kupić bez recepty. Zawierają składniki takie jak kwas hialuronowy, który ma działanie nawilżające.
  • Żele i kremy dopochwowe aplikuje się 2-3 razy w tygodniu, a gdy nastąpi poprawa, dla podtrzymania efektu stosuje się je 1-2 razy tygodniowo. Zapewniają uczucie nawilżenia nie tylko doraźnie przed stosunkiem, ale cały czas.

W przypadku kobiet po menopauzie, które skarżą się na suchość pochwy można zastosować globulki i kremy z działającym miejscowo estrogenem. Hormon ten zapobiega zanikowi błony śluzowej pochwy, poprawia elastyczność jej ścianek i nawilżenie. Takie preparaty dostępne są jednak wyłącznie na receptę.