Suchość pochwy po porodzie. Dlaczego pojawia się suchość pochwy po porodzie

2012-11-05 16:42

Suchość pochwy po porodzie to jeszcze jedna z dolegliwości, które dotykają młodą mamę. Zanim organizm wróci do normy a hormony na swoje miejsca, kobiecie może dokuczać suchość pochwy. Poznaj przyczyny suchości pochwy po porodzie i sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością.

Suchość pochwy po porodzie. Dlaczego pojawia się suchość pochwy po porodzie
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Suchość pochwy po porodzie

Spis treści

  1. Suchość pochwy po porodzie - jak radzić sobie z bólem
  2. Suchość pochwy po porodzie - nawilżanie

Suchość pochwy po porodzie ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów, który w czasie ciąży jest bardzo wysoki. Do dolegliwości jaką jest gojenie się krocza dołącza się więc także pieczenie pochwy. Zanim organizm wróci do normy i wszystkie przemiany hormonalne odzyskają swój naturalny rytm trzeba powalczyć z suchością pochwy.

Suchość pochwy po porodzie - jak radzić sobie z bólem

Przez sześć tygodni po porodzie lepiej nie podejmować współżycia, bo może być jeszcze niezagojona rana po przecięciu (lub pęknięciu) krocza. Można jednak smarować je maścią z witaminą A, bo to przyspiesza regenerację i nawilża. Później, kiedy współżycie sprawia ból warto sprawdzić, czy nie jest to wina blizny pozostałej po nacięciu krocza. Gdy blizna wyczuwamy jako twardą i wypukłą warto codziennie masować ją z użyciem oliwki. W przypadku gdy dolegliwości utrzymują się miesiącami warto skonsultować się z ginekologiem-chirurgiem plastycznym. Dziś można wygładzić bliznę i sprawić, by nie przeszkadzała w uprawianiu seksu.

Suchość pochwy po porodzie - nawilżanie

Utrzymujące się dolegliwości związane z suchością pochwy można usunąć stosując tabletki dopochwowe zawierające środki nawilżające. Używa się ich w pewnych odstępach czasu, np. przez tydzień, a jeśli lekarza zaleci także dłużej. Wpływają one na produkcję kwasu mlekowego, co przywraca prawidłową florę bakteryjną pochwy oraz likwidują pieczenie pochwy dostarczając składników nawilżających. przed stosunkiem warto używać lubrykantów ułatwiających stosunek, chroniących przed pojawieniem się bólu oraz zabezpieczających ścianki pochwy przed uszkodzeniem.  Niektóre mają nawet składniki zabezpieczające przed infekcją pochwy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza