Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy

2016-07-22 12:41

Wiele kobiet, które przeszły operacje ginekologiczne usunięcia jajników, macicy lub szyjki macicy odczuwa lęk przed uprawianiem seksu. Najczęściej wynika on z obawy przed utratą seksualności, strachem, czy partner wyczuje, że kobieta czegoś została pozbawiona.

Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy
Autor: thinkstockphotos.com Seks po operacji ginekologicznej nie musi być gorszy - wiele zależy od nastawienia kobiety.

Spis treści

  1. Seks po operacjach ginekologicznych: zmiany wynikają z fizjologii
  2. Seks po operacjach ginekologicznych: inne rodzaje stymulacji seksualnej
Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

I choć lekarze uspokajają, że przebycie operacji ginekologicznej - usunięcia macicy, szyjki macicy czy jajników - nie ma żadnego znaczenia dla seksualności kobiety, sprawa nie jest tak oczywista.

Seks po operacjach ginekologicznych: zmiany wynikają z fizjologii

Jak wykazują badania amerykańskie, istnieją fizjologiczne podstawy ku temu, by po operacjach ginekologicznych wystąpiły problemy z seksem. W Stanach, gdzie takie badania przeprowadzono, od 33 do 46 proc. kobiet przyznawało, że odczuwa trudności w pobudzeniu seksualnym i osiąganiu orgazmu po przeprowadzeniu tych zabiegów. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które doświadczały orgazmów, gdy palce lub penis kochanka dochodziły do szyjki macicy i uciskały ją, tym samym powodując nacisk macicy. To zaś z kolei wywoływało skurcze, które były odczuwane jako rozkoszne drżenie. Dodatkowy dopływ krwi do macicy w pierwszej i drugiej fazie orgazmu (podniecenie i plateau) powodowało powiększenie się macicy i jej uniesienie, co sprawiało, że w całym ciele wzrastało napięcie seksualne.  I to właśnie napięcie znajdowało ujście w szeregu odruchowych skurczów, które wypychają krew z tkanek. W rezultacie skurcze były odczuwane w waginie, macicy, odbycie. A choć górna część pochwy i sama szyjka macicy są mało unerwione, to powtarzający się nacisk członka, palca czy sztucznego penisa na szyjkę „rozpychało” macicę i dostarczało niesamowitych wrażeń.

Zdaniem eksperta
dr Stanisław Dulko, seksuolog

Obawy są bezpodstawne

Kobiece lęki w takich przypadkach to przede wszystkim sprawa psychiki. Już sama diagnoza jest dla nich szokiem, a zabieg jeszcze może go pogłębić. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, zawsze można znaleźć takie techniki, które dostarczą może nawet większych, bardziej intensywnych przeżyć. A jeśli kobieta nie może uporać się ze swoimi obawami, powinna zwrócić się o pomoc do seksuologa lub psychologa. Czasami w takich przypadkach konieczne jest wkroczenie z lekami farmakologicznycmi, np. antydepresantami.

Wobec takiej fizjologii, brak szyjki macicy lub macicy może znacząco wpłynąć na pogorszenie seksualnych doznań. Te odczucia mogą się także pogorszyć, gdy usunięte zostaną jajniki, a co za tym idzie – spadnie poziom produkowanych przez nie hormonów, odpowiedzialnych za seksualność. I nawet wówczas, gdy jajniki nie zostaną usunięte, zabieg usunięcia szyjki lub macicy może spowodować stopień ukrwienia jajników, a więc również obniżyć poziom hormonów. Ponadto, po histerektomii i usunięciu jajników zmniejsza się nawilżenie pochwy.

Zabiegi ginekologiczne w obrębie narządów płciowych mogą spowodować skrócenie pochwy, a wtedy stosunki stają się bolesne. Zarówno w przypadku operacji waginalnej, jak i zabiegu przeprowadzanego przy otwarciu jamy brzusznej, tworzy się tkanka bliznowata, która sprawia, że kobieta może odczuwać dyskomfort podczas stosunku. Problemem dla niektórych kobiet może też być zwiotczenie pochwy, która zwykle jest zamykana chirurgicznie w miejscu, gdzie stykała się z szyjką macicy.

Ale te wszystkie odczucia wcale nie muszą wystąpić, bo wiele zależy od nawyków seksualnych i nastawienia do własnej seksualności.

Seks po operacjach ginekologicznych: inne rodzaje stymulacji seksualnej

Jeśli kobieta osiągała orgazm głównie poprzez stymulację łechtaczki, zabieg ginekologiczny w niewielkim stopniu zmieni jej odczucia – albo wręcz wcale. Jeśli miała orgazm pochwowy czy też łączony i po operacji odczuwa dyskomfort, można to zmienić, opanowując inne rodzaje stymulacji.

Dobrze robi zmiana pozycji seksualnej. Np. jeśli kobieta znajduje się na górze, może dowolnie kontrolować głębokość i kąt penetracji. Z kolei użycie lubrykantu poprawi nawilżenie pochwy.

W przywracaniu wrażliwości seksualnej niezwykle pomocna jest terapia hormonalna, którą lekarz zazwyczaj zaleca. Chodzi tu głównie o jeden z hormonów androgenowych - testosteron, odpowiedzialny za apetyt na seks. Podaje się go właśnie po to, aby poprawić libido. Kuracja powinna być jednak bardzo dokładnie opracowana, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym, takim jak obniżenie tembru głosu, trądzik, pojawienie się owłosienia na twarzy. Wiele kobiet po usunięciu szyjki macicy obawia się, czy partner to wyczuje. Tu odpowiedź może być tylko jedna – nie. Pochwa po takiej operacji ulega skróceniu, nie ma więc takiej możliwości, żeby mężczyzna miał wrażenie pustki czy jakiegoś dyskomfortu w tym miejscu.

Ponadto niektóre kobiety obawiają się, czy sobie nie zaszkodzą, uprawiając aktywność seksualną po zabiegach ginekologicznych. Tu decyduje lekarz, określając czas, kiedy będzie to możliwe. A zwykle jest po mniej więcej dwóch miesiącach. Oczywiście jeśli podczas łóżkowych igraszek wystąpią bóle, krwawienia, należy jeszcze dać sobie spokój.