Poranna erekcja: jakie są jej przyczyny i o czym świadczy jej brak?

2018-06-26 14:50

Poranna erekcja to doświadczenie mężczyzn w każdym wieku: od nastolatka do starszego pana. Co sprawia, że poranna erekcja się pojawia i czy należy się martwić, jeśli przez jakiś czas nie występuje? Poznaj przyczyny porannej erekcji.

Poranna erekcja: jakie są jej przyczyny, komu się zdarza i o czym świadczy jej brak?
Autor: thinkstockphotos.com Codzienne występowanie porannej erekcji świadczy o zdrowiu mężczyzny.

Spis treści

  1. Przyczyny porannej erekcji
  2. 1. Zmniejszony poziom noradrenaliny w fazie snu REM
  3. 2. Parcie na pęcherz
  4. 3. Uwalnianie się tlenku azotu
  5. Brak porannej erekcji – jakie są tego przyczyny?

Poranna erekcja (a raczej nocne erekcje członka, czyli NPT – z ang. nocturnal penile tumescence), potocznie nazywana również "namiotem" - to zjawisko, którego przyczyn naukowcy tak naprawdę jeszcze ostatecznie nie wyjaśnili. Pojawiło się kilka hipotez, z których można jednak wysnuć jeden wniosek: poranny wzwód jest niezbędny dla zdrowia mężczyzny. Erekcje powodują bowiem nadymanie tkanki erekcyjnej i jej utlenienie. Zjawisko to z kolei wpływa na wydolność i zapobiega zwłóknieniu ciał jamistych, co mogłoby doprowadzić do impotencji.

Warto też pamiętać, że mężczyźni doświadczają nie tylko erekcji porannych, ale i tych nocnych – w ciągu snu zdarzają im się one nawet 4-5 razy i trwają, podobnie jak erekcja tuż po przebudzeniu, nawet 20-25 minut. Określono także przedział czasowy ich występowania – między 4 a 8 rano. Takie nocne erekcje zdarzają się nawet noworodkom śpiącym w łonie mamy.

Przyczyny porannej erekcji

Przyczyn porannego wzwodu upatruje się w trzech czynnikach:

1. Zmniejszony poziom noradrenaliny w fazie snu REM

Najczęstszym wytłumaczeniem porannej erekcji jest przebieg snu. W fazie REM, podczas której doświadczamy marzeń sennych, zmniejsza się poziom noradrenaliny w organizmie. Noradrenalina w trakcie dnia podwyższa ciśnienie, co z kolei blokuje erekcję. A że najczęściej budzimy się w fazie REM, stąd właśnie poranny "namiot".

Ten rodzaj erekcji nazywa się psychogenną – oprócz zmniejszonego poziomu noradrenaliny mają ją stymulować za pomocą sygnałów nerwowych obrazy pojawiające się w trakcie snu. Naukowcy z Baylor College of Medicine1 w Teksasie poddali nawet badaniom grupę młodych mężczyzn w wieku od 20 do 26 lat. Stwierdzono u nich średnio 4,22 erekcji w ciągu nocy, które trwały 32,66 minuty - aż 91,4% z nich przebiegało w fazie REM.

Warto wiedzieć

Poranna erekcja... kobieca

Kwestia porannej erekcji i wzwodów nocnych u mężczyzn jest zdecydowanie lepiej zbadana niż u kobiet. Tłumaczy się to przede wszystkim łatwiejszą możliwością zaobserwowania wzwodu u panów. Dowiedziono jednak, że kobiety również doświadczają w nocy podobnego zjawiska – erekcji łechtaczki, czyli noctrunal clitoral tumescence (NCT).

2. Parcie na pęcherz

Kolejną przyczyną porannej erekcji ma być parcie na pęcherz. Ten jej rodzaj naukowcy nazywają erekcją refleksogenną, czyli odruchową. Znajdujące się w krzyżowych nerwach rdzenia kręgowego odruchy erekcyjne mają powodować wzwód, gdy są naruszane przez pęcherz moczowy.

Sprawdź też: Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wzmacniające erekcję

3. Uwalnianie się tlenku azotu

Przyczyna numer trzy porannego wzwodu to nocne uwalnianie się tlenku azotu. Tlenek azotu uwalniają komórki, które w następnej kolejności przenikają do mięśni i je relaksują. Dzięki temu rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne, zwiększa się także przepływ krwi do penisa, co powoduje erekcję. Tlenek azotu ma się uwalniać w nocy z włókien nerwowych na skutek zwiększonej aktywności części mostka podczas fazy REM. Warto pamiętać, że na produkcję tlenku azotu wpływa też testosteron, którego stężenie o poranku znajduje się na poziomie najwyższym w ciągu całej doby.

Jako że nie pojawiły się żadne badania, które ostatecznie potwierdziłyby słuszność którejś z powyższych przyczyn porannych erekcji, uważa się je po prostu za czynnik niezbędny do utrzymania męskiego organizmu w zdrowiu.

Warto wiedzieć

Czy każdy mężczyzna doświadcza porannej erekcji?

Może się zdarzyć, że poranna erekcja nie wystąpi codziennie, jednak jej dłuższa nieobecność powinna być powodem wizyty u lekarza. Wzwód o poranku jest bowiem właściwy każdemu zdrowemu mężczyźnie – z wiekiem liczba erekcji nie ulega zmianie, zmniejsza się natomiast ich intensywność i długość.

Brak porannej erekcji – jakie są tego przyczyny?

Brak porannej erekcji może powodować kilka czynników. Głównym winowajcą, jak w przypadku wielu innych zaburzeń, jest życie w długotrwałym stresie, spowodowanym np. dużymi wyzwaniami w pracy. Źle działa również unikanie aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, a także sięganie po używki i zbyt krótki sen.

Czytaj też: Jak zwiększyć libido?

Jeśli mężczyzna zauważy u siebie brak porannej erekcji w ciągu kilku kolejnych dni, powinien skonsultować się ze specjalistą, najlepiej urologiem lub seksuologiem. Niedoświadczanie porannych wzwodów nie musi wcale oznaczać poważnej choroby: może okazać się, że po wdrożeniu zdrowej diety i dbałości o regularne spożycie posiłków, a także rezygnacji z używek i powrotu do aktywności fizycznej wszystko wróci do normy.

Warto jednak pamiętać, że przyczyną niepojawiania się porannej erekcji mogą też być problemy z prostatą, funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego, niskim poziomem testosteronu lub obciążeniem układu nerwowego.

Źródła:

1. Dostęp do badania na stronie: http://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/490634