Bolesny wzwód, czyli priapizm albo ciągotka - wstydliwa dolegliwość mężczyzn

2014-07-04 8:33

Bolesny wzwód dotyka statystycznie 2 mężczyzn na 100.  Ta wstydliwa dolegliwość to priapizm, nazywany też wzwodem długotrwałym albo ciągotką. Z tym problemem trzeba koniecznie zgłosić się do urologa, bowiem nieleczony może skończyć się impotencją lub nawet amputacją penisa.

Bolesny wzwód, czyli priapizm albo ciągotka - wstydliwa dolegliwość mężczyzn
Autor: thinkstockphotos.com

Bolesny wzwód (priapizm, ciągotka) to schorzenie przykre dla mężczyzny, bo wzwód utrzymuje się przez 4–6 godzin, czasem nawet kilka dni. Jest niezależny od podniecenia czy stymulacji seksualnej. Urolodzy wyróżniają 2 rodzaje priapizmu: o wysokim przepływie krwi (przekrwienny, high-flow priapism) i o niskim przepływie (niedokrwienny, low-flow priapism). Druga postać choroby występuje częściej i łączy się ze zmniejszonym odpływem krwi żylnej z prącia. Powoduje to niedokrwienie tkanek i zawsze ból prącia. Sytuacja wymaga pomocy urologicznej. Priapizm typu high-flow powstaje zwykle w następstwie urazu. Czasem towarzyszy anemii sierpowatej. Istotą tej postaci choroby jest zwiększenie dopływu krwi do prącia. Nie występuje ból i nie ma zagrożenia niedokrwienia, ale pacjent wymaga pomocy specjalistycznej.

Bolesny wzwód - diagnoza

Właściwe rozpoznanie ma ogromne znaczenie, ponieważ leczenie obu postaci schorzenia jest zasadniczo różne. Z danych statystycznych wynika, że 1/3 przypadków choroby nie ma ściśle określonej przyczyny, 21 proc.to skutek przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, psychotropowych) i nadużywania alkoholu, u 12 proc. powodem przetrwałego wzwodu są urazy krocza, a u 11 proc. anemia sierpowata.

Bolesny wzwód - leczenie

Celem leczenia priapizmu typu low-flow jest eliminacja niedokrwienia ciał jamistych prącia i przeciwdziałanie powstaniu martwicy tkanek. Zaniedbanie niedokrwienia może prowadzić do impotencji, a w skrajnych przypadkach nawet do amputacji prącia. Gdy pacjent trafi do szpitala, lekarz może podać silne leki rozkurczające lub przepłukać ciała jamiste solą fizjologiczną. Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w ostateczności, wówczas gdy inne metody zawiodą. 
Natomiast w przypadku wzwodu przekrwiennego, do którego dochodzi wskutek urazu i powstania przetoki, po obserwacji przeprowadza się zabieg polegający na zamknięciu uszkodzonej tętnicy

miesięcznik "Zdrowie"