Bolesny wzwód, czyli priapizm albo ciągotka - wstydliwa dolegliwość mężczyzn
Bolesny wzwód dotyka statystycznie 2 mężczyzn na 100. Ta wstydliwa dolegliwość to priapizm, nazywany też wzwodem długotrwałym albo ciągotką. Z tym problemem trzeba koniecznie zgłosić się do urologa, bowiem nieleczony może skończyć się impotencją lub nawet amputacją penisa.
Bolesny wzwód (priapizm, ciągotka) to schorzenie przykre dla mężczyzny, bo wzwód utrzymuje się przez 4–6 godzin, czasem nawet kilka dni. Jest niezależny od podniecenia czy stymulacji seksualnej. Urolodzy wyróżniają 2 rodzaje priapizmu: o wysokim przepływie krwi (przekrwienny, high-flow priapism) i o niskim przepływie (niedokrwienny, low-flow priapism). Druga postać choroby występuje częściej i łączy się ze zmniejszonym odpływem krwi żylnej z prącia. Powoduje to niedokrwienie tkanek i zawsze ból prącia. Sytuacja wymaga pomocy urologicznej. Priapizm typu high-flow powstaje zwykle w następstwie urazu. Czasem towarzyszy anemii sierpowatej. Istotą tej postaci choroby jest zwiększenie dopływu krwi do prącia. Nie występuje ból i nie ma zagrożenia niedokrwienia, ale pacjent wymaga pomocy specjalistycznej.
Bolesny wzwód - diagnoza
Właściwe rozpoznanie ma ogromne znaczenie, ponieważ leczenie obu postaci schorzenia jest zasadniczo różne. Z danych statystycznych wynika, że 1/3 przypadków choroby nie ma ściśle określonej przyczyny, 21 proc.to skutek przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, psychotropowych) i nadużywania alkoholu, u 12 proc. powodem przetrwałego wzwodu są urazy krocza, a u 11 proc. anemia sierpowata.
Bolesny wzwód - leczenie
Celem leczenia priapizmu typu low-flow jest eliminacja niedokrwienia ciał jamistych prącia i przeciwdziałanie powstaniu martwicy tkanek. Zaniedbanie niedokrwienia może prowadzić do impotencji, a w skrajnych przypadkach nawet do amputacji prącia. Gdy pacjent trafi do szpitala, lekarz może podać silne leki rozkurczające lub przepłukać ciała jamiste solą fizjologiczną. Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w ostateczności, wówczas gdy inne metody zawiodą.
Natomiast w przypadku wzwodu przekrwiennego, do którego dochodzi wskutek urazu i powstania przetoki, po obserwacji przeprowadza się zabieg polegający na zamknięciu uszkodzonej tętnicy
Porady eksperta