Podwiązanie jajowodów a ciąża, miesiączka i libido. Skutki uboczne sterylizacji kobiecej

2015-08-20 19:12

Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Jednak nie jest doskonała, gdyż może dawać skutki uboczne. Na czym polega podwiązanie jajowodów? Jakie są konsekwencje tego zabiegu? Czy podwiązanie jajowodów wpływa na hormony, miesiączkę i libido? Czy to prawda, że powikłaniem po sterylizacji kobiecej może być ciąża pozamaciczna? Czy podwiązanie jajników jest odwracalne?

Podwiązanie jajowodów a ciąża, miesiączka i libido. Skutki uboczne sterylizacji kobiecej
Autor: thinkstockphotos.com Podwiązanie jajowodów a ciąża, miesiączka i libido. Skutki uboczne sterylizacji kobiecej

Spis treści

  1. Podwiązanie jajowodów - metody
  2. Fakty o antykoncepcji
  3. Podwiązanie jajowodów - skutki uboczne

Podwiązanie jajowodów (można spotkać się także z błędnym określeniem podwiązanie jajników) to zabieg, którego celem jest trwałe pozbawienie kobiety płodności. Sterylizacja kobieca polega bowiem na przerwaniu ciągłości jajowodów, a co za tym idzie - przerwaniu drogi, którą komórka jajowa zmierza do macicy i którą plemniki przemierzają do komórki jajowej. Tym samym podwiązanie jajowodów jest uznawane za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji. Wg. wskaźnika Pearla jej skuteczność wynosi 0,15-0,10. Oznacza to, że średnia ilość niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku współżycia seksualnego u stu par stosujących tę metodę antykoncepcji, wynosi 0,15-0,10.

Podwiązanie jajowodów - metody

1) Laparotomia

Aby dostać się do jajowodów, lekarz otwiera się jamę brzuszną. Następnie podwiązuje jajowody jedną z kilku metod:

  • zmiażdżenie jajowodu sposobem Mandlera - polega na zmiażdżeniu jajowodów i założeni podwiązki
  • operacja Pomeroy’a - polega na wycięciu fragmentu jajowodu i założeniu na oba końce powiązek
  • wycięcie jajowodu sposobem Labhardta - wycina się 1-2 centymetrowy odcinek jajowodu, a powstały kikut zostaje umieszczony w "kieszonce" utworzonej z otrzewnej
  • przecięcie jajowodu sposobem Irvinga - lekarz podwiązuje jajowody obustronnie, a potem je przecina. Z powstałymi kikutami postępuje się tak, jak w metodzie Labhardta
  • sterylizacji klipsowa - na jajowody zakłada się specjalne klipsy

      2) Laparoskopia

      Laparoskopia polega na wprowadzeniu  przez otwór zrobiony w pępku  przy użyciu troakaru laparoskopu z torem wizyjnym i przez drobne nacięcia nad spojeniem łonowym specjalnych narzędzi, którymi przeprowadza się zabiegi operacyjne. Laparoskopia umożliwia przeprowadzenie wszystkich operacji na jajowodzie, w tym elektrokoagulacji jajowodów.

      Fakty o antykoncepcji

      6 faktów na temat antykoncepcji
      Warto wiedzieć

      Podwiązanie jajowodów - czy jest odwracalne?

      Można wykonać zabiegi odwracające skutki podwiązania jajowodów, jednak są one mało skuteczne - tylko w 30 proc. przypadków kończą się powodzeniem.

      Podwiązanie jajowodów - skutki uboczne

      • podwiązanie jajowodów a miesiączka

      Podwiązanie jajników nie rozregulowuje cyklu miesiączkowego. Owulacje występują normalnie, a krwawienia nie są, czego często obawiają się kobiety, nieregularne i bolesne. Nie występują także krwawienia międzymiesiączkowe. Nie odnotowano również braku miesiączki po podwiązaniu jajowodów.

      • podwiązanie jajowodów a libido

      Podwiązanie jajowodów nie powoduje spadku libido. Wręcz przeciwnie, kobieta, która nie obawia się już niechcianej ciąży, może otworzyć się na nowe doznania seksualne.

      Warto wiedzieć

      Podwiązanie jajowodów a zajście w ciążę

      Nawet jeśli kobieta zdecyduje się na podwiązanie jajowodów, w dalszym ciągu może zajść w ciążę, jednak tylko metodą in-vitro.

      Poza tym może się darzyć, że zabieg się uda (dzieję się tak w 1 na 200 przypadków), czego konsekwencją może być ciąża.

      • podwiązanie jajowodów a hormony

      Podwiązanie jajowodów nie doprowadza do zmian hormonalnych, w związku z tym kobieta nie musi obawiać się np. przedwczesnej menopauzy.

      • podwiązanie jajowodów a ciąża pozamaciczna

      Ciąża pozamaciczna (jajowodowa) to najpoważniejsze powikłanie po podwiązaniu jajowodów, a ryzyko jej wystąpienia jest wysokie u kobiet, u których wykonano zabieg metodą elektrokoagpacji jajowodów.

      • podwiązanie jajowodów a zakażenie

      Po podwiązaniu jajowodów może dojść np. do zakażenia rany, krwawienia i innych powikłań, lecz zdarzają się one rzadko.

      Ważne

      Podwiązanie jajowodów - czy jest legalne?

      W Polsce podwiązanie jajowodów na życzenie kobiety jest nielegalne. W naszym kraju można je wykonać tylko w dwóch przypadkach:

      • gdy ewentualna ciąża może zagrażać zdrowiu lub życiu kobiety
      • kiedy istnieje podejrzenie, dziecko będzie obciążone ciężką chorobą genetyczną