Podwiązanie jajowodów a ciąża, miesiączka i libido. Skutki uboczne sterylizacji kobiecej

2015-08-20 19:12 Monika Majewska

Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Jednak nie jest doskonała, gdyż może dawać skutki uboczne. Na czym polega podwiązanie jajowodów? Jakie są konsekwencje tego zabiegu? Czy podwiązanie jajowodów wpływa na hormony, miesiączkę i libido? Czy to prawda, że powikłaniem po sterylizacji kobiecej może być ciąża pozamaciczna? Czy podwiązanie jajników jest odwracalne?

Podwiązanie jajowodów (można spotkać się także z błędnym określeniem podwiązanie jajników) to zabieg, którego celem jest trwałe pozbawienie kobiety płodności. Sterylizacja kobieca polega bowiem na przerwaniu ciągłości jajowodów, a co za tym idzie - przerwaniu drogi, którą komórka jajowa zmierza do macicy i którą plemniki przemierzają do komórki jajowej. Tym samym podwiązanie jajowodów jest uznawane za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji. Wg. wskaźnika Pearla jej skuteczność wynosi 0,15-0,10. Oznacza to, że średnia ilość niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku współżycia seksualnego u stu par stosujących tę metodę antykoncepcji, wynosi 0,15-0,10.

Posłuchaj o skutkach ubocznych sterylizacji kobiecej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Podwiązanie jajowodów - metody

1) Laparotomia

Aby dostać się do jajowodów, lekarz otwiera się jamę brzuszną. Następnie podwiązuje jajowody jedną z kilku metod:

 • zmiażdżenie jajowodu sposobem Mandlera - polega na zmiażdżeniu jajowodów i założeni podwiązki
 • operacja Pomeroy’a - polega na wycięciu fragmentu jajowodu i założeniu na oba końce powiązek
 • wycięcie jajowodu sposobem Labhardta - wycina się 1-2 centymetrowy odcinek jajowodu, a powstały kikut zostaje umieszczony w "kieszonce" utworzonej z otrzewnej
 • przecięcie jajowodu sposobem Irvinga - lekarz podwiązuje jajowody obustronnie, a potem je przecina. Z powstałymi kikutami postępuje się tak, jak w metodzie Labhardta
 • sterylizacji klipsowa - na jajowody zakłada się specjalne klipsy

   2) Laparoskopia

   Laparoskopia polega na wprowadzeniu  przez otwór zrobiony w pępku  przy użyciu troakaru laparoskopu z torem wizyjnym i przez drobne nacięcia nad spojeniem łonowym specjalnych narzędzi, którymi przeprowadza się zabiegi operacyjne. Laparoskopia umożliwia przeprowadzenie wszystkich operacji na jajowodzie, w tym elektrokoagulacji jajowodów.

   Fakty o antykoncepcji

   Warto wiedzieć

   Podwiązanie jajowodów - czy jest odwracalne?

   Można wykonać zabiegi odwracające skutki podwiązania jajowodów, jednak są one mało skuteczne - tylko w 30 proc. przypadków kończą się powodzeniem.

   Podwiązanie jajowodów - skutki uboczne

   • podwiązanie jajowodów a miesiączka

   Podwiązanie jajników nie rozregulowuje cyklu miesiączkowego. Owulacje występują normalnie, a krwawienia nie są, czego często obawiają się kobiety, nieregularne i bolesne. Nie występują także krwawienia międzymiesiączkowe. Nie odnotowano również braku miesiączki po podwiązaniu jajowodów.

   • podwiązanie jajowodów a libido

   Podwiązanie jajowodów nie powoduje spadku libido. Wręcz przeciwnie, kobieta, która nie obawia się już niechcianej ciąży, może otworzyć się na nowe doznania seksualne.

   Warto wiedzieć

   Podwiązanie jajowodów a zajście w ciążę

   Nawet jeśli kobieta zdecyduje się na podwiązanie jajowodów, w dalszym ciągu może zajść w ciążę, jednak tylko metodą in-vitro.

   Poza tym może się darzyć, że zabieg się uda (dzieję się tak w 1 na 200 przypadków), czego konsekwencją może być ciąża.

   • podwiązanie jajowodów a hormony

   Podwiązanie jajowodów nie doprowadza do zmian hormonalnych, w związku z tym kobieta nie musi obawiać się np. przedwczesnej menopauzy.

   • podwiązanie jajowodów a ciąża pozamaciczna

   Ciąża pozamaciczna (jajowodowa) to najpoważniejsze powikłanie po podwiązaniu jajowodów, a ryzyko jej wystąpienia jest wysokie u kobiet, u których wykonano zabieg metodą elektrokoagpacji jajowodów.

   • podwiązanie jajowodów a zakażenie

   Po podwiązaniu jajowodów może dojść np. do zakażenia rany, krwawienia i innych powikłań, lecz zdarzają się one rzadko.

   Ważne

   Podwiązanie jajowodów - czy jest legalne?

   W Polsce podwiązanie jajowodów na życzenie kobiety jest nielegalne. W naszym kraju można je wykonać tylko w dwóch przypadkach:

   • gdy ewentualna ciąża może zagrażać zdrowiu lub życiu kobiety
   • kiedy istnieje podejrzenie, dziecko będzie obciążone ciężką chorobą genetyczną
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Papilot
   |

   Mieszkam w Niemczech. Jestem w 3 ciąży i nie planuję już dzieci. Jako że miałam komplikacje po 2 porodach natur. teraz czeka mnie cesarka.W każdym szpitalu można zrobić bezpłatną sterylizację podczas cesarki, więc ja również się zdecydowałam.Kobiety naturalnie rodzące również mogą mieć sterylizację, lecz Kasa Chorych nie opłaci tego., i muszą zapłacić same.

   Just
   |

   A może jak się ma stałego partnera to rozważyć wasektomie w Polsce są miejsca co ją wykonują

   Wikulka
   |

   Moge prosic o namiary typu adres i telefon do tej kliniji w niemczech?

   Chce odwrócić powiązanie jajni
   |

   Witam mam na imię Karolina 3 lata temu w Niemczech miałam cc. Podwiazali mi jajniki katastrofa chce pragnę odwrócić ten stan chce z Mężem jeszcze potomka.. Drogie czytelniczki proszę do kogo mam się zgłosić pomocy!!! :(to mój meil.. karolina0310@onet.pl proszę o odp i pomoc z góry dziękuję bardzo 577562413,to mój nu jak by ktoś chciał mi udzielić informacji oraz pomocy

   Ania
   |

   Podczas trzeciego porodu miałam 36 lat i pewność, że nie chcę mieć więcej dzieci. Rodziłam przez cc. Choruję na sm i już wtedy miałam kłopoty z chodzeniem. Mój neurolog dał mi odpowiednie pismo, że kolejna ciąża będzie dla mnie niebezpieczna. Mimo to odmówiono mi podwiązania. Chory kraj i chore przepisy. Nie mogę sama decydować o swoim ciele. To był 2009rok.

   BarBar
   |

   Miałam ten zabieg wykonany 18 lat temu ze względu na zagrozenie mojego zdrowia i życia kolejną ciążą.

   jud
   |

   Mi zrobiono zabieg 4 lata temu po drugiej ciazy....powod.....kolejna ciaza zagraza mojemu zyciu.

   kasiad
   |

   Kasia możesz się ze mną skontaktować mailowo gdzie w Niemczech robiłaś zabieg? Mój mail kasia.xd.d@wp.pl

   kar
   |

   przez rok po zabiegu było cudownie, zero stresu... miało być tak już za zawsze... jednak nie... miesiączka nagle nie przyszła... zaszłam w ciążę...
   teraz to już sama nie wiem co mam zrobić by nie zajść w ciążę - chyba tylko wyciąć sobie macicę, bo nic innego już nie podziała :(

   Kasia
   |

   Ja robiłam 5 dni temu w Niemczech-492 euro