Jak przekonać do siebie innych? [Porada eksperta]

2009-08-19 14:04

Chciałam zapytać co jest ze mną nie tak? Inni mówią, że nie myślę i każdy musi mi mówić, co mam robić. A do tego jestem za wolna. Chociaż się staram jak mogę, to i tak mnie nikt nie lubi. Obojętnie co zrobię lub powiem - zawsze jest źle. Co mam zrobić, żeby było lepiej? Jak mam innych przekonać, że nie jestem zła i wiele rzeczy potrafię - jeśli da mi się szansę?

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witaj! Nie wiem co dokładnie "jest z tobą nie tak". Mogę tylko snuć domysły na podstawie tych kilku zdań jakie napisałaś. Może problem polega na tym, że za bardzo się starasz? Może za bardzo chcesz zadowolić innych, nie myśląc o sobie samej? Nie wiesz sama co lubisz, co cię interesuje, na czym ci zależy. Nie masz też odwagi, aby o to zawalczyć. Może chcesz pogodzić "ogień z wodą" i dogodzić wszystkim, a tak się po prostu nie da.
Być może tę rozpaczliwą chęć akceptacji ludzie czują i wykorzystują przeciw tobie. Jeśli widzą,  jak tobie na nich zależy to mają poczucie, że wolno im wszystko, a ty i tak nie zareagujesz. Taka postawa "ofiary" wyzwala w innych najbardziej nieprzyjemne instynkty i skłania ich do pokazywania ci, że jesteś od nich gorsza.
Dlatego pokaż innym jaka naprawdę jesteś, ale bez takiego strachu. Zawsze będzie ktoś, kto cię polubi i będzie też taki, kto nie będzie cię lubił. Akceptacja nigdy nie jest całkowita ani nie jest możliwe, by zaakceptowali cię wszyscy dokoła. Potrzeba odwagi aby się z tym pogodzić ale bardzo warto to zrobić, bo człowiek czuje się wtedy sobą. Sobą takim, jaki jest.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.