Jak brak światła słonecznego wpływa na zdrowie

2014-01-07 11:10 Iza Radecka

Brak światła słonecznego może mieć fatalny wpływ na zdrowie. W zimie przyczynia się do pogorszenia nastroju, a nawet depresji zimowej. Gdy śnieg sypie za oknem, nasze ciało po prostu tęskni za słońcem. Jak radzić sobie z brakiem światła słonecznego w zimie? Co zrobić, by uniknąć pogorszenia nastroju?

Brak światła słonecznego w zimie dokucza w naszej szerokości geograficznej wszystkim - dzień zimowy jest mniej więcej dwa razy krótszy niż letni. A gdy brakuje świata, szyszynka - maleńki, ale niezwykle ważny gruczoł w naszym mózgu, zaczyna produkować melatoninę - hormon snu, a my odczuwamy nieprzyjemne objawy braku światła słonecznego:

 

  • senność
  • zmęczenie
  • brak humoru i narastające pogorszenie nastroju

 

Mamy większy apetyt na słodycze. Brak światła powoduje także niedobory witaminy D, która syntetyzuje się w skórze pod wpływem słońca. Oznacza to obniżenie odporności nawet o 40 procent i większa podatnośc na infekcje układu oddechowego.

Dlatego o tej porze roku powinniśmy wykorzystywać każdą wolną chwilę, by wystawiać twarz do słońca. Ważne jest też doświetlanie. Gdy jest pochmurno, bez względu na porę dnia warto zapalić w mieszkaniu górne lampy i koniecznie lampkę nad miejscem pracy. Ważny jest kolor emitowanego światła - powinien być biały czyli najbardziej zbliżony do słonecznego. Dobre efekty daje też wzięcie kilku seansów światłoterapii.

Ważne

Słońce daje światło o natężeniu 100 tysięcy luksów, zwykła żarówka tylko 500 luksów. Lampy używane w terapii światłem mają moc 2,5 do 10 tysięcy luksów.

Neurobiolodzy udowodnili, że nawet słabe światło pozostawione na noc w sypialni zaburza jakość snu. Może też prowadzić do degradacyjnych zmian w hipokampie - części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i emocje. Sprzyja to zachowaniom depresyjnym i depresji. Chcesz mieć rano dobry humor? Zadbaj nie tylko o dostarczenie sobie światła, ale też o dobre zaciemnienie sypialni na czas snu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE