Depresja zimowa. Jakie są objawy depresji zimowej?

2014-12-15 9:25
Depresja zimowa. Jakie są objawy depresji zimowej?
Autor: thinkstockphotos.com

Depresja zimowa dokucza wielu osobom na przełomie roku. Pogorszenie pogody, niedostatek światła, krótszy dzień... to wszystko sprawia, że odczuwamy rozdrażnienie, pogorszenie nastroju i zupełny brak energii. Czy depresja zimowa to jednak tylko sezonowa dolegliwość? Jakie objawy depresji zimowej powinny zacząć nas niepokoić?

Zimowa depresja to nie mit, a realne zjawisko, coraz częstsze w społeczeństwach rozwiniętych. Najwięcej problemów o podłożu depresyjnym ujawnia się już na początku jesieni, kiedy niedostatek światła i pogarszająca się aura dają o sobie znać. Jak w porę ustrzec się przed rozwojem zimowej depresji? Czy depresja zimowa wymaga leczenia? Radzimy, jak sobie poradzić z depresją zimową. Po pierwsze: szybko rozpoznać ogarniającą nas chandrę.

Objawy zimowej depresji

Najbardziej charakterystyczne objawy zimowej depresji to:

  • apatia i smutek
  • rozdrażnienie
  • czarne myśli
  • spadek poczucia własnej wartości
  • trudności z koncentracją
  • zaburzenia apetytu
  • zmęczenie lub bóle mięśni

Leczenie zimowej depresji

Pomysłów na leczenie zimowej depresji jest wiele. Od ziół (na depresję pomogą: dziurawiec, chmiel zwyczajny, dzika róża, rozmaryn lekarski, lipa, lawenda i inne) po naświetlanie lampami i regularny wysiłek fizyczny.

Przeczytaj koniecznie: domowe sposoby na walkę z zimową depresją

Wiele osób, których dotyka depresja zimowa, w jej pokonaniu zachwala sobie zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu i fototerapię. Warto urozmaicić także swoją dietę, włączając do niej produkty, które mogą wzmocnić organizm i przegonić poczucie ciągłego zmęczenia.

Czytaj: drugie śniadanie dla cierpiących na sezonową depresję

Depresja zimowa: niepokojące objawy...

Jeżeli twoje złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas, odczuwasz coraz większy bezsens życia, złość lub niepokój, wycofujesz się z codziennych obowiązków może dopadła Cię depresja zimowa i jest to pora na wizytę u specjalisty, który sprawdzi, czy depresja zimowa nie była tylko pierwszym sygnałem znacznie poważniejszych dolegliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.