Nowe życie po rozwodzie - jak poradzić sobie z pustką po rozstaniu

2016-02-22 12:10 Anna Krasuska | Konsultacja: Anna Perzyńska, psycholog, kierownik Specjalistycznej Poradni Rodzinnej dzielnicy Wawer w Warszawie

Po rozwodzie trzeba zbudować wszystko od nowa. I to nowe może być dużo lepsze od tego, co się skończyło. Ale by znów móc cieszyć się życiem - najpierw trzeba uporać się z żalem po rozstaniu, pożegnać z przeszłością, uporządkować własne uczucia i pogodzić ze stratą.

W szafie ciągle czujesz zapach jego koszul, na półce w łazience stoi jeszcze woda po goleniu… Cierpisz, czujesz się skrzywdzona, a jednocześnie szukasz w sobie winy. To naturalne po rozwodzie. Jeśli coś, co do tej pory wypełniało twoje życie, nagle znika, pojawia się żal i przejmujące uczucie pustki. Doświadczają go tysiące kobiet, które, podobnie jak ty, zadają sobie pytanie: „Czemu tak się stało? Dlaczego on to zrobił? Co ze mną jest nie tak?”.

Po rozwodzie pozwól sobie na łzy

Uczucie żalu po odejściu partnera psychologowie porównują pod względem siły przeżywania do żałoby po śmierci kogoś bliskiego. Tylko że w przypadku śmierci jesteśmy oficjalnie w żałobie i wszyscy wiedzą, że mamy prawo opłakiwać tę stratę. Otrzymujemy wyrazy współczucia, sympatii i deklaracje pomocy. W przypadku rozwodu otoczenie jest skłonne raczej analizować, kto popełnił większy błąd, czyja to wina, czy można było nie dopuścić do takiego finału itp. Aspekt utraty nie jest dostrzegany i zostajesz sama ze swoją rozpaczą. Na dodatek często nie chcesz się przyznać sama przed sobą, że cierpisz po odejściu partnera.  Nawet jeśli do eksmęża odczuwasz dużo złości, a rozwód traktujesz jak wyzwolenie (gdy nastąpił np. z powodu alkoholizmu lub stosowania przemocy) – poczucie utraty jest dojmująco silne. I nie jest to krótki proces. Faza żalu, goryczy, analizowania błędów może trwać pół roku, a nawet rok lub dłużej. Lepiej jednak, byś przyjęła te uczucia jako pewne doświadczenie życiowe, niż tłumiła je w sobie i hodowała poczucie krzywdy, które w końcu zatruje ci życie. Skonfrontowanie się z pustką i własnymi przeżyciami jest koniecznym elementem wychodzenia z kryzysu i pierwszym krokiem do odbudowania swego życia.

Ważne

Liczba rozwodów w naszym kraju gwałtownie rośnie. Zaczynamy pod tym względem zdecydowanie przodować w Europie. Zazwyczaj rozstają się ludzie pomiędzy 30. a 49. rokiem życia, a najczęściej podawanym powodem jest niezgodność charakterów lub niedochowanie wierności małżeńskiej. W ubiegłym roku rozwiodło się 73 tys. polskich małżeństw – czyli 5 tys. więcej niż w 2005 r. Jest to najwyższy wskaźnik rozwodów w dotychczasowej historii Polski! Na 100 zawieranych małżeństw przypadają obecnie 33 rozwody. W dodatku coraz mniej par staje na ślubnym kobiercu. Czyżbyśmy woleli życie w pojedynkę?

Czytaj też: Moda na bycie singlem. Coraz częściej wybieramy życie w pojedynkę

Po rozwodzie nie walcz z emocjami

Możesz odczuwać nie tylko złość i żal, ale także lęk o przyszłość – co teraz, jak poradzisz sobie finansowo, jak spędzisz święta i urlop? Te i inne pytania będą cię dręczyły każdego dnia. Bardzo prawdopodobne jest, że towarzyszyć im będzie obniżone poczucie własnej wartości. Możesz czuć się gorsza, nie znaczy to jednak, że tak jest – to są tylko twoje odczucia! Żeby to wszystko przetrwać, warto byś pamiętała, że tak właśnie ma być. To naturalny stan. Będą do ciebie wracać wspomnienia, te dobre i te złe. Możesz płakać nad albumem ze zdjęciami lub do znudzenia oglądać film z waszego ślubu. Masz do tego prawo. Masz prawo również zamknąć się w czterech ścianach swego domu i cierpieć.

Czytaj też: SAMOAKCEPTACJA - 13 porad jak poczuć się dobrze z samą sobą

Po rozwodzie nie odtrącaj pomocy

Nie lekceważ jednak ludzi, którzy się o ciebie troszczą. Rozwód to bardzo trudne emocjonalnie doświadczenie, traktowane zwykle jako osobista porażka. Wsparcie bliskich, przyjaciół, a także osób, które same przez to przeszły, jest niezwykle ważne. Pozwala uwierzyć, że to mija i że można ułożyć sobie życie na nowo. Nie unikaj też zwierzeń – mówienie o swoich uczuciach pomaga je zrozumieć i się z nimi uporać.  Niekiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc – rozmowa z psychoterapeutą, psychiatrą, czy nawet wsparcie farmakologiczne. Nie odrzucaj takiej możliwości, szczególnie gdy twoja żałoba przedłuża się i obawiasz się, że sama nie dasz sobie rady. Zbyt długie trwanie w takim stanie może przerodzić się w depresję.

Po rozwodzie nie rób nic na siłę!

Kiedy jednak czujesz, że właśnie potrzebna ci jest spokojna refleksja w samotności, daj sobie czas. Nie zmuszaj się do wchodzenia w relacje z ludźmi, jeśli tego nie chcesz. Nie rób nic wbrew sobie. W okresie, kiedy rana po rozwodzie jest jeszcze świeża, łatwo popełnia się błędy. Niektóre osoby starają się zagłuszyć ból, rzucając się w wir życia towarzyskiego. Inne sięgają po alkohol lub zbyt szybko wchodzą w nowe związki. To może być brzemienne w skutkach, dlatego lepiej jest wytrwać w okresie żalu bez radykalnych zmian. To dobry czas na przemyślenia i poukładanie sobie wszystkiego. Dopiero potem, kiedy negatywne uczucia zaczną wygasać, kiedy w naturalny sposób pożegnasz się z przeszłością, gdzieś na horyzoncie pojawi się miejsce na coś nowego.

Czytaj też: TOKSYCZNE ZWIĄZKI - Historie kobiet, które kochają za bardzo

Po rozwodzie pogódź się z faktami

Bądź cierpliwa. Trzeba czasu, żeby twoje życie na powrót się ułożyło. Zmiana może okazać się korzystna. Pod warunkiem że naprawdę chcesz coś zrobić ze swoim życiem, że nie zasklepisz się w poczuciu krzywdy i odrzucenia. To bardzo ważne, by zaakceptować to, co się stało. Przejść od uczucia zawodu i rozczarowania do pogodzenia się, uznania tego, co się wydarzyło. Milowym krokiem do nowego życia jest przyjęcie odpowiedzialności za swój rozwód. Kiedy już minie czas opłakiwania straty, powiedz sobie: „No tak, nie udało się, trudno, być może ja też nie umiałam czegoś rozwiązać, z jakichś względów nie potrafiliśmy się porozumieć”. Chodzi o to, żeby zobaczyć w tym wszystkim własny udział, a nie wyłącznie cios zadany przez drugą stronę. Żeby wyjść z roli ofiary, żeby nie utwierdzać się w przekonaniu, że nie masz wpływu na swój los. Nawet jeżeli partner zdradzał, to być może odpowiedzialność dotyczy was obojga albo po prostu wybrałaś nieodpowiedniego mężczyznę. Nie czuj się winna – przecież każdy człowiek ma prawo do błędu. Kiedy zdasz sobie z tego wszystkiego sprawę, pojawi się możliwość rozwoju. Można coś zamknąć i spróbować pójść dalej. Jeśli przez cały czas będziesz tkwić w żalu do drugiej osoby, nie zrobisz kroku naprzód.

Zrób to koniecznie

Zacznij od małych zmian

Dobrze jest zmienić nieco rytm dnia, odstąpić od codziennych rytuałów i wprowadzić coś nowego (poranną gimnastykę, popołudniową kawę z przyjaciółką, powrót z pracy inną niż zwykle drogą). Przypomnij sobie, czy nie myślałaś o tym, by zapisać się na studia? Zrób to teraz. Chciałaś kiedyś żeglować? Zapisz się na kurs i ruszaj z przyjaciółmi na Mazury.

To ty sama wywierasz największy wpływ na swoje życie. Bądź dla siebie mądrą inspiracją. I nie bój się zmian – niosą tyle możliwości, trzeba tylko je wykorzystać!

Brakuje ci motywacji do długich spacerów po lesie? Spraw sobie psa. Dobrze jest także zmienić coś w mieszkaniu – odmalować pokoje, wymienić firanki, przestawić meble, przewietrzyć szafę (opróżniając ją z reszty rzeczy byłego męża). Niektórym osobom pomaga altruizm – odnajdują się na przykład w pracy w hospicjum czy domu opieki. Pomyśl więc, co chciałabyś robić, i wprowadź to w życie.

Po rozwodzie otwórz się na nowe

Najgorsze masz za sobą. Zastanów się, jak wypełnić czas, którego jest teraz znacznie więcej. Być może po rozwodzie twoje życie towarzyskie rozsypało się (bo np. wasi znajomi byli głównie znajomymi męża). Pomyśl, jak możesz je odbudować. Czy uda się zachować relacje z dawnym towarzystwem, czy wolisz swój krąg przyjaciół, a może masz ochotę na nowe znajomości? Z pewnością łatwiej będzie osobom, które już w małżeństwie były aktywne, miały swoje pasje, zainteresowania, dodatkowe zajęcia. Po rozwodzie mogą się im poświęcić ze zdwojoną energią.

Dla niektórych odskocznią jest praca, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, robienie kariery. Należy jednak uważać, by nie była to ucieczka w pracę. Po pewnym czasie dobrze jest trochę zwolnić, nauczyć się odpoczywać i znów zacząć czerpać przyjemność z życia. W gorszej sytuacji są kobiety, których dotychczasowe życie skupiało się na mężu i rodzinie. Szczególnie gdy uważają, że w swój związek wiele zainwestowały. Kiedy mąż nagle znika, a dzieci dorastają i zajmują się swoimi sprawami, poczucie pustki może być trudniejsze do zniesienia. Warto wtedy poszukać czegoś dla siebie. Może odkryjesz w sobie jakieś zamiłowanie albo przypomnisz sobie o marzeniu z młodości i spróbujesz je zrealizować?

Po rozwodzie staraj ruszać się i rozwijaj

Lekcja tańca, nauka języka, jakiś kurs, wycieczka zagraniczna, czy choćby cotygodniowa wizyta w muzeum w towarzystwie przyjaciółki… Każdy może znaleźć coś dla siebie, pamiętając, że nigdy nie jest za późno na rozwijanie swoich pasji i zdobywanie nowych umiejętności. Ważne jest jednak, żeby były to rzeczywiste zainteresowania, a nie jedynie próba wypełnienia czasu czymkolwiek.

Dobrym sposobem na wyjście z „dołka” jest regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna wzmocni cię psychicznie, poprawi kondycję i samopoczucie, a do tego może być okazją do poznania ciekawych ludzi i nawiązania nowych znajomości. Kiedy wyjdziesz ze swojego zamknięcia i zaczniesz robić nowe rzeczy, odbudujesz poczucie swojej wartości, zaczniesz zauważać jasne strony życia i poczujesz, że świat stoi przed tobą otworem. Być może teraz wydaje ci się to niemożliwe, może jest jeszcze zbyt wcześnie i wolisz sobie popłakać. Ale jeśli już wypłakałaś się w poduszkę, zrób pierwszy krok – zabierz psa na spacer i zastanów się nad przyszłością – przeszłość zostaw za drzwiami.

Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
ciekawski
|

70% pozwów o rozwód składają kobiety, a artykuł napisany z punktu widzenia porzuconej żony. Trochę to słabe.

kate
|

Małżeństwo odnowione! Oto moja historia dla świata, w jaki sposób odzyskałem moją miłość i uratowałem moje małżeństwo. Bardzo kocham mojego męża tak bardzo, że nawet nie mogę się obejść. Byłem żonaty przez 12 lat z 2kidami i żyliśmy szczęśliwie, aż wszystko zaczęło się brzydkie, a za każdym razem kłóciliśmy się i kłóciliśmy ... było gorzej w momencie, w którym złożył pozew o rozwód ... Starałem się jak mógł, aby zmienić zdanie i zostać ze mną, ponieważ kocham go z całego serca i nie chciałem go stracić, ale wszystko okazało się nieskuteczne ... Wyszedł z domu i nadal poszedł do przodu, by wystąpić o rozwód ... Błagałem, płakałem i próbowałem wszystkiego, ale wciąż nic nie działało . Przełom nastąpił, gdy ktoś przedstawił mnie temu wspaniałemu kapłanowi, który w końcu pomógł mi w ponownym zaklęciu miłosnym ... Nigdy wcześniej nie robiłem takich rzeczy, ale po prostu postanowiłem spróbować niechętnie, ponieważ byłem zdesperowany i pozostawiony bez wyboru ... On zrobił specjalną duchową miłość zaklęcie ... W ciągu 7 dni mój mąż zadzwonił do mnie i żałował całej emocjonalnej traumy, którą mnie kosztował, wrócił do domu i nadal żyjemy szczęśliwie, dzieci są szczęśliwe. Przedstawiłem go parom z problemami na całym świecie i miały dobre wieści ... Pomyślałem, że powinienem podzielić się swoimi doświadczeniami, ponieważ jestem przekonany, że ktoś tam jest potrzebny.

Klara
|

Jak radzi sobie Pani teraz?Jak gada takie głupoty że potrzebuje spokoju to świadczy o tym że jest niedojrzały emocjonalnie i zamiast rozpaczać to trzeba iść do przodu

Eli
|

Zobaczcie sami, po co marnować życie, ten kto odszedł nawet w części tyle o nas nie myśli, ma nowy związek, szczęście(przynajmniej na razie) a my się zadręczamy. Niektóre oszukane i skrzywdzone osoby chcą wracać do takiej beznadziejnej osoby! Czyż to nie chore. U mnie minęło półtora roku od momentu gdy odszedł. Było baaardzo źle ze mną, dzieci płakały, wszystko spadło na mnie ale właśnie wtedy pojawiło się wielu przychylnych ludzi, głównie kobiety, które dały mi wsparcie, pocieszały. W życiu teraz nie powiem, że baby są wredne. Baby są wspaniałe, trzeba tylko się otworzyć. Baba babę zrozumie jak żaden facet. Facet odchodzi, zamyka przeszłość bez sentymentów, bez żalu, my kobiety tego nie zrozumiemy. Oczywiście mam na myśli faceta, który kocha już inną. Taki twardy reset i po sprawie a my rozpaczamy. Ja słucham ciągle motywacji na Youtube i to mi pomaga też. Mam oczywiście gorsze dni, popłaczę jeszcze ale to mija i znów jest w miarę ok. Szukajcie wsparcia, rozmawiajcie o swym losie, znajdą się ludzie, którzy pocieszą, przytulą.

Anna
|

To nic złego że zaczęła byc inna osobą. Chciałeś tego dla niej? Zatyraną żonę z siatami w autobusie? Myślę że nie odwaliło jej przez to, tylko był inny głębszy powód. Bądź szczery przynajmniej wobec siebie. Samo określenie jej "z dziada" zrobiła sie panna z papierosem, wiele mówi o tobie..
Pzdr

Ja
|

A ja się rozwiodłam i jest mi dobrze. Choć czuje złość, bo przecież nie tak miało wygladać moje życie. Czuję, że wszystko zależy ode mnie. Nikt nie ciągnie mnie w dół, nie ogranicza. Koniec zawsze oznacza początek. Jaki będzie zależy od nas samych. Nie łamcie się: zdradził czy zdradziła- widocznie zasługiwał/a na was. Spójrz w lustro i pomyśl w czym jesteś gorszy od innych? Jeśli nie wierzysz w siebie, to czemu inni maja wierzyć? Głowa do góry.

Karolina
|

Gdy rozpada sie dlugoletni zwiazek, kazdy kolejny dzien zdaje sie stanowic duzy problem, brak motywacji, przygnebienie czesto powoduje stany depresyjne lub lekowe. Niektorzy siegaja o pomoc terapeuty, inni staraja sie postawic na nogi wlasnymi silami. Trzeba dac sobie czas i nauczyc malutkimi kroczkami poskladac siebie na nowo. Tak zrobilam, a zaczelam od samotnej podrozyw nieznane, co bylo najlepsza decyzja w tym okresie. Goraco zapraszam na bloga: www.dobradroga.blog

Marcin
|

Gratulacje dla Pani Kasi stajemy na kobiercu i przysiegamy sobie na dobre i zle wiernosc itp. żona niestety nie dotrzymala mi tej przysiegi niestety przekonalem sie ze jednak nie warto nawet nie chciala byc ze mna mamy 2 dzieci synów opuscila mnie rozbiła rodzine wiec niestety przysiega dla wielu jest niczym na slubnym kobiercu. Wychodzi na to ze to osoby sa poprostu niedojżałe emocjonalnie po co sie laczymy zeby potem sie rozdzielic spojrzec prawdzie w oczy trzeba wiażemy sie zeby potem życie niszczyc innym po co to? jeśli nie jestes peny to sie nie żeń i nie zakladaj rodziny żeby ja potem rozbic i zniszczyc szkoda dzieci ja wciaz musze teraz walczyc i wyrywac kontakty z dziećmi gdzie tu byl sens? Pytałem po co sie ze mna ożeniłaś? szkoda że nie ma odpowiedzi. Dla mnie sprawa jest prosta znalazlem niewygodny fakt u żony który zniszczył moje życie i odchodzac potwierdzila mi to wszystko byla prowokacja bylo szablonowo ze sie znecalem jestem zagrozeniem dla dzieci itp wiec warto sie zastanowic i byc odpowiedzialnym i nie niszczyc zycia innym bo tak jak Pani kasia pisze taka kobieta mimo to jest wartościowa ważna jest rodzina.

Marcin
|

Ja jestem kretynem. Znam moją żonę 15 lat, jest najwspanialszą kobietą pod słońcem. Mamy dwoje dzieci 7 i 12 lat. Kilka lat temu popełniłem straszny błąd, zdradziłem Anię. Po kilku miesiącach wszystko jej powiedziałem. Wytrzymała że mną jeszcze 5 lat ,ale wczoraj powiedziała że to koniec,że już mnie nie kocha, że chce żyć i poznawać nowych ludzi... Mój cały świat się zawalił. Wiem że to moja wina,a mimo to nie potrafię żyć...

M
|

Mąż pod koniec stycznia poinformował mnie o swoich planach rozwodowych...stwierdził, ze jednak nie zaakceptowal mojego 12 letniego syna z poprzedniego małżeństwa. Kilka dni wcześniej mowil,ze kocha mnie nad życie i oszalalby beze mnie. Umarlam. Bylismy przeszlo rok po slubie, z wielkiej milosci. ... Swiat zwalil mi sie na głowę, spalam 3 godziny na dobę.Na poczatku lutego przeprowadziłam sie z synem i psem do wynajetego, obskurnego,zimnego mieszkania.Tylko w takim zgodzili sie na psa. Pomału stawalam na nogach..pomału.
Bez Niego przynajmniej sen powrócił... W międzyczasie złożył pozew, bez orzekania o winie, w kwietniu musze przez to przejść.Bol jest przeogromny... Dziekuje Bogu za syna, bo dzieki jego mądrości i miłości mogę zyc.