SAMOAKCEPTACJA: 13 porad jak poczuć się dobrze z samą sobą

2015-08-13 14:14

Jeśli zaakceptujesz siebie, zaakceptujesz też to, co przynosi ci los. Oto trzynaście kroków jak poczuć się dobrze we własnym towarzystwie.

SAMOAKCEPTACJA: 13 porad jak poczuć się dobrze z samą sobą
Autor: thinkstockphotos.com Jedną z podstaw samoakceptacji jest zaprzestanie porównywania się z innymi - to wpędzi cię w niepotrzebne kompleksy.

Spis treści

 1. Oto 13 kroków, dzięki, którym poczujesz się dobrze sama ze sobą
 2. 1. Zweryfikuj znajomości
 3. 2. Toleruj własną słabość
 4. 3. Nie krytykuj siebie
 5. 4. Sprawiaj sobie frajdę
 6. 5. Naucz się przyjmować komplementy
 7. 6. Przestań ciągle porównywać się z innymi
 8. 7. Czerp radość z seksu
 9. 8. Szanuj się
 10. 9. Zajmuj się swoim ciałem
 11. 10. Pracuj z lustrem
 12. 11. Bądź dla siebie dobra
 13. 12. Pochwal siebie
 14. 13. Od czasu do czasu popełnij błąd
 15. Polkom brakuje samoakceptacji. Najbardziej nie mogą się pogodzić z kształtem swojego brzucha, nóg i nosa

Oto 13 kroków, dzięki, którym poczujesz się dobrze sama ze sobą

Po prostu zaprzyjaźnij się ze sobą! Po co? Wszystko stanie się prostsze. Łatwiej przecież iść przez życie z kimś, kogo się lubi niż z własnym wrogiem. Dzięki temu stworzysz udany i trwały związek, znajdziesz prawdziwych przyjaciół i szczęście. Staniesz się silniejsza i pewniejsza siebie.

  1. Zweryfikuj znajomości

  Zerwij kontakty z ludźmi, którzy nie są ci życzliwi. Stawiaj granice bliskim, próbującym wpływać na twoje życie. Wyciągnij rękę do przyjaciół, poproś ich o pomoc i pozwól im jej udzielić. Nie wstydź się przyznać, że potrzebujesz wsparcia. To oznaka mądrości i siły.

   2. Toleruj własną słabość

   Przestań uzależniać poczucie własnej wartości od wyników jakie osiągasz. Możesz stracić pracę, nie podołać zawodowemu zadaniu, nawet przytyć parę kilo. To nie oznacza przecież, że jesteś osobą bezwartościową.

    3. Nie krytykuj siebie

    Samokrytyka sprawia, że chcesz być doskonała. To niemożliwe i prowadzi jedynie do frustracji i zachowań autodestrukcyjnych (objadanie się, narkotyki, alkohol). Pogódź się z faktem, że nikt nie jest idealny. Życie ze sobą może być jednak wspaniałe. Możesz budzić się i czuć radość, że spędzisz ze sobą kolejny dzień. Kiedy już pokochasz samą siebie, to automatycznie pozwolisz ujawnić się temu co w tobie najlepsze.

     4. Sprawiaj sobie frajdę

     Będąc w restauracji, zamów to na co masz ochotę, bez względu na cenę, kalorie itp. Kup sobie czasem modny ciuszek, perfumy. Wybierz się do kina lub teatru. Zrób sobie koszyk niespodzianek: na karteczkach wypisz drobiazgi, które sprawiają ci przyjemność, np. obiad z przyjaciółką, czekolada z orzechami, długa kąpiel. Co rano wylosuj jedną i ... zrealizuj to.!

      5. Naucz się przyjmować komplementy

      Zwróć uwagę jak reagujesz gdy inni próbują ci ofiarować miłość, sympatię lub akceptację. Sceptycznie? Jeśli tak, następnym razem spróbuj zachować się inaczej. Jeśli koleżanka powie ci, że masz ładną sukienkę, to nie odpowiadaj, że jest stara i z lumpeksu, tylko podziękuj jej za komplement.

       6. Przestań ciągle porównywać się z innymi

       Każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny, indywidualny. Porównywanie się z innymi wpędzi cię tylko w kompleksy- zawsze znajdzie się ktoś lepszy od ciebie, mądrzejszy, ładniejszy. Jeśli czujesz się np. za gruba, zapisz się na zajęcia fitnessu albo idź do dietetyczki. W ten sposób podniesiesz swoją samoocenę.

       7. Czerp radość z seksu

       Zrozum, że twoja satysfakcja jest tak samo ważna jak partnera. Tylko wtedy, gdy sama poczujesz się zaspokojona możesz dać przyjemność drugiej osobie.

       8. Szanuj się

       Nie pozwól ludziom źle cię traktować, bo stracisz szacunek dla samej siebie. Jeśli nie wiesz jak być asertywną, przeczytaj poradnik albo zapisz się na kurs.

       9. Zajmuj się swoim ciałem

       Poczytaj literaturę na temat dietetyki. Wybierz optymalny sposób odżywiania dla utrzymania wysokiego poziomu energii. Zrób rozeznanie w różnego rodzaju formach fitnessu: jakie ćwiczenia sprawiają ci najwięcej radości? Dbaj o ciało i wygląd - ładnie się ubieraj, odwiedzaj fryzjera i kosmetyczkę. Staraj się porządnie wysypiać przynajmniej 7 godzin.

       10. Pracuj z lustrem

       Patrz sobie w oczy jak najczęściej. Niech twoja miłość do siebie rośnie! Wyrażaj ją regularnie. Patrząc w lusterko, rozgrzeszaj się ze swoich błędów. Choć raz dziennie powtórz: „Kocham cię, naprawdę cię kocham”.

       11. Bądź dla siebie dobra

       A także łagodna, uprzejma i cierpliwa. Myśl dobrze o sobie. Traktuj siebie tak, jakbyś traktowała swoją najlepszą przyjaciółkę. Znajdź w głowie obraz, który sprawia ci radość, i kiedy tylko zauważysz, że zbierają się czarne chmury, przełącz myśli na przyjemne.

       12. Pochwal siebie

       Krytyka podcina skrzydła, pochwała wznosi. Dlatego jak najczęściej chwal siebie za najdrobniejsze osiągnięcia. Mów sobie często, jak świetnie dajesz sobie radę. Rozpocznij od drobnych rzeczy. Udało ci się coś co wydawało się trudne? Powiedz sobie, że jesteś wspaniała. Jeżeli zrobisz to raz, to nie przyniesie to żadnych korzyści. Powtarzaj to sobie za każdym razem, przynajmniej przez minutę. Gdy coś się nie uda nie myśl o sobie jak o nieudaczniku, bo następnym razem w ogóle nie podejmiesz wyzwania. Raczej zastanów się, jak to poprawić i pogratuluj sobie pomysłu.

       13. Od czasu do czasu popełnij błąd

       Bądź tolerancyjna wobec swoich ułomności. Nie walcz z nimi na siłę. Daj sobie prawo do bycia niedoskonałą. Pomyłki zdarzają się przecież każdemu! Nie musisz być idealna pod każdym względem. Najważniejsze, że potrafisz wyciągnąć pozytywne wnioski na przyszłość.

       Źródło: lifestyle.newseria.pl

       Polkom brakuje samoakceptacji. Najbardziej nie mogą się pogodzić z kształtem swojego brzucha, nóg i nosa

       Badania przeprowadzone na zlecenie WHO pokazują, że co najmniej 90 proc. młodych Polek narzeka na swój wygląd, a jedynie 5 proc. ankietowanych w pełni akceptuje swoje ciało i dobrze czuje się nago. Najczęstszym powodem kompleksów jest kształt brzucha i dodatkowe kilogramy. Zdaniem dr Katarzyny Jasiewicz w większości przypadków taka postawa wynika z niskiego poczucia własnej wartości pielęgnowanego od pokoleń.

       miesięcznik "Zdrowie"