Jak zostać idealną PRZYJACIÓŁKĄ? - krótki poradnik

2008-09-04 3:16 Ewa Anna Baryłkiewicz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Sylwia Łącka, Centrum Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego FENIX w Warszawie

Budowanie prawdziwej przyjaźni to żmudna praca na lata. Warto się jednak poświęcić - zyskasz towarzysza na dobre i na złe. Prawdziwa przyjaciółka jest szczera, dyskretna, otwarta i uczciwa. Oto krótki poradnik, jak być dobrą przyjaciółką.

Przyjaciółki nie muszą stale przebywać ze sobą, we wszystkim się zgadzać, codziennie odwiedzać i być nierozłączne - prawdziwe przyjaciółki znają granice. Wiedzą, że czasem lepiej nie narzucać swojego towarzystwa. To kwestia taktu i wyczucia.

Obowiązki idealnej przyjaciółki:

 • Dochowuj tajemnic. Jeśli przyjaciółka powierza ci poufne informacje, to znaczy, że ma do ciebie pełne zaufanie – nie zawiedź jej. Nie ulegnij pokusie, żeby podzielić się sensacyjną informacją z innymi. Zachowaj dyskrecję. Pomyśl, jak ty sama byś się czuła, gdyby to ona zrobiła z twojego problemu sensację miesiąca na całym osiedlu?
 • Udzielaj jej wsparcia. W trudnych momentach bądź blisko niej, podtrzymuj na duchu, jeżeli możesz zrobić coś, co polepszy sytuację, zaoferuj jej swoją pomoc. Czasem tylko wystarczy świadomość, że jest ktoś, kto życzy nam dobrze i trzyma za nas kciuki.
 • Mów o niej dobrze. Chwal ją przed znajomymi i rodziną, a obcym przedstawiaj jej osobę w samych superlatywach. Nigdy jej nie obgaduj! Nawet gdy jesteś na nią bardzo zła! Działaj zawsze na rzecz jej dobra, w każdej dziedzinie życia: prywatnej i zawodowej.
 • Stawaj w jej obronie. Jeśli ktoś będzie ją obrażał, stań po jej stronie. Nie pozwól, by o twojej przyjaciółce ktoś mówił źle – przecież w ten sposób obraża również ciebie!
 • Oferuj swoją pomoc. Jeśli to możliwe, pomagaj jej we wszystkim, o co cię tylko poprosi. Zaoferuj jej swoją pomoc, gdy widzisz, że sobie z czymś nie radzi.
 • Słuchaj jej zwierzeń. Nawet, jeśli po raz kolejny opowiada ci tę samą historię! Daj się jej czasem porządnie wygadać – w końcu nie tylko ty lubisz mówić o sobie.
 • Bądź wobec niej szczera i otwarta. Jeśli chcesz, żeby wasze relacje były naprawdę bliskie, niczego ani nikogo nie udawaj. Przy przyjaciółce powinnaś zawsze zdejmować maskę.
 • Bądź wierna i uczciwa. Nigdy jej nie okłamuj, nawet „dla jej dobra”. Zawsze dotrzymuj złożonych obietnic.
 • Akceptuj jej wybory Nawet jeżeli ich nie popierasz, nie zadręczaj jej, jeśli masz inną opinię na ten temat! „Cokolwiek robisz, jesteś moim przyjacielem” nie oznacza przecież „cokolwiek robi mój przyjaciel, jest właściwe”. Bycie przyjacielem wiąże się także z obowiązkiem wyrażenia konstruktywnej krytyki. Ale jeżeli już zwracasz przyjaciółce uwagę, rób to w naprawdę istotnych sprawach. Bądź wtedy delikatna, okaż jej swoje wsparcie i zrozumienie.
 • Naucz się wybaczać. Twoja przyjaciółka, w takim samym stopniu jak ty, ma prawo do popełnienia błędu. Nikt nie jest przecież doskonały. Nie pozwól więc, by drobne nieporozumienia zniszczyły waszą przyjaźń.

Prawdziwa przyjaciółka zna granice

 • Miej własne zdanie. Nie musisz zgadzać się z nią we wszystkim. Ona też nie ma obowiązku ci przytakiwać. Niestety, zbyt często zakładamy, że nasz przyjaciel na pewno myśli tak samo jak my, dlatego kiedy prawda wyjdzie na jaw, jesteśmy rozczarowani. A przecież fakt, że ma w jakiejś sprawie odmienne zdanie, nie oznacza, że przestał być naszym przyjacielem.
 • Żyj swoim życiem. Nie ma konieczności, byś codziennie odwiedzała przyjaciółkę, dzwoniła do niej w każdej sprawie, spędzała w jej towarzystwie urlopy i święta. Masz jeszcze rodzinę, znajomych. Ona też ich ma – pozwól jej żyć własnym życiem. Daj jej odetchnąć!
 • Bądź odrobinę tajemnicza. Nigdy nie odkrywaj przed przyjaciółką wszystkich swoich kart. Nie wyciągaj też od niej zbyt wielu intymnych informacji. Nie jesteś księdzem w konfesjonale, by musiała ci się zwierzać ze wszystkiego, co ostatnio robiła – szczególnie w sypialni.
 • Bądź samodzielna. Naucz się samodzielnego podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. I pozwól jej na to samo. Jeśli zrobi coś wbrew twoim radom, to wcale nie znaczy, że odrzuca ciebie – ma jedynie inny pomysł na swoje życie. To ma być jej wybór!
 • Pozwól sobie (i jej) na samotność. Bywają chwile, kiedy wolisz pobyć sama, pocierpieć w samotności, popłakać? Ona przecież czuje podobnie. Nie narzucaj jej wtedy swojego towarzystwa, nawet jeśli ci się wydaje, że mogłoby jej to pomóc. Zrozum jej uczucia i uszanuj decyzję.

To może zniszczyć najlepszą przyjaźń

 • Duże zmiany w życiu:. Awans zawodowy, poprawa domowego budżetu (podwyżka lub spadek), ale również pogorszenie sytuacji materialnej (np. utrata pracy, degradacja ze stanowiska). W pierwszym przypadku może kierować tobą nadmierna duma, w drugim wstyd lub upokorzenie. Wówczas zachowujesz się inaczej, nie jesteś sobą.
 • Przeprowadzka. Jeśli przenosisz się do innego miasta, pozostaje wam tylko kontakt telefoniczny, a potem horrendalne rachunki! Niby mogłabyś wsiąść do samochodu i raz na jakiś czas odwiedzić przyjaciółkę, ale z braku czasu odkładasz wizytę na „za tydzień”.
 • Nowe towarzystwo. Zmieniłaś pracę albo mieszkanie. W nowym miejscu spotkałaś wielu ciekawych ludzi. Są atrakcyjni, spędzasz z nimi dużo czasu i brakuje ci go dla starych przyjaciół.
 • Problemy osobiste. Kiedy w twoim życiu wydarzy się coś złego, np. choroba albo rozwód, odruchowo zamykasz się w sobie. Nie chcesz jątrzyć rany, więc unikasz rozmów albo dystansujesz się od ludzi.
 • Istotna różnica zdań. Np. przyjaciółka ciągle powtarza, żebyś rozstała się z toksycznym narzeczonym. Ty uważasz, że on się kiedyś zmieni. W końcu obie macie już dość słownych utarczek i... ucinacie znajomość.
 • Problemy i kłótnie między rodzinami. Jeżeli wasze dzieci czy partnerzy toczą ze sobą wojnę, to nie pozwalają wam przekroczyć terytorium wroga. Wtedy ograniczacie wspólne kontakty, aby załagodzić całą sytuację. A z każdym kolejnym dniem stajecie się sobie bardziej obce.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ja
|

Wydawało mi się że mam przyjaciółkę, traktowałam jak siostrę, powierzałam jej swoje tajemnice. Mogłyśmy o wszystkim pogadać. Od dłuższego czasu bardzo zaczęła się zmieniać. Łapałam ją na kłamstewkach ale nigdy nie robiłam z tego problemu, nie interesowały mnie plotki bo przez nie rodzi się wiele nieporozumień i złości. Zawsze byłam z nią szczera, może czasem zabolało ale kto jak nie przyjaciel powie prawdę w oczy a nie za plecami. Przyszedł dzień w którym okazało się że to co jej powierzałam było niczym echo. To zabolało najbardziej, no i kolejne kłamstwa obwiniania innych. Powiedziałyśmy sobie wiele bolesnych słów, odbijałyśmy je niczym piłeczkę. Mimo że wcześniej słyszałam o niej wiele przykrych słów zawsze uważałam że jeśli kogoś nie znam nie mam prawa oceniać, chciałam sama zobaczyć jakim jest człowiekiem. Zobaczyłam, albo tak się zmieniła albo zobaczyłam prawdziwą twarz.

julik_pigaj
|

ale mnie problem jest z tym ze sie przeprowadzam I to mnie BARDZO martwi bo ja bede mieszkać w Górach a ona mieszka w kostrzynie. Do tej pory był to problem bo ja mieszkam w poznaniu i żadna nie mogla dojeżdżać od kostrzyna do poznania albo od poznania do kostrzyna. Przyjaciolka miała do mnie wczoraj przyjechac ale jej mama sie nie zgadza... Myślę ze nie akceptuje naszej przyjazni... Jest jeszcze jedno... A mianowicie maja (tak sie nazywa przyjaciółka) w dawnej szkole miala swoją bff i jej mama nadal myśli ze nia jest i może dlatego mnie nie akceptuje... Miałyśmy pójść do kina ,na nocke, na jump arene ale jej mama sie nie zgadza. za to z jej dawną bff chodzi sobie do kina i na noc i na jump arene. My z mają bardzo sie kochamy (oczywiście po przyjacielsku) i chcemy sue miec na zawsze... BŁAGAM POMÓŻCIE CO MAM ZROBIĆ

Ja...
|

A jak odzyskać przyjaciółkę?

niedoceniona
|

Do powodów zniszczenia dobrej przyjaźni dodałabym chłopaka. Ja rozumiem że wtedy inaczej się spędza czas, ale nie rozumiem jak można prawie nie znajdować czasu dla wieloletniej przyjaciółki, a jak już się ten czas znajdzie to w ostatniej chwili zawsze przychodzić tylko z chłopakiem mimo ze się z nim spędza cały czas :/ tragedia. Chciałam zaznaczyć że to ja sklejałam jej złamane serce przez te wszystkie lata a nie on

Paula
|

fajnie

Paula
|

Ja mam przyjaciółke i bardzo ją kocham czasami się pokłócimy ale zawsze się bo 3 godzinach godzimy bardzo ją kocham ona jest moim życiem.

nina
|

MojaBff jest nie do okreslenia jest cudowna a to jest taka początkowa przyjazń więc ter rady sie mi i jej baaaardzo przydadzą

Dziękuje ci♥

blebleble
|

Mam moją kochanieńką przyjaciółkę, ale niestety po przeczytaniu tego poradnika stwierdzam (trochę egoistycznie) że ja jak najbardziej jestem jej przyjaciółką, ale ona moją niestety nie. Zależy kiedy i w jakich sytuacjach. Ale i tak kocham ją całym swoim serduszkiem i nie pozwolę jej skrzywdzić!!! =*

Żaklin
|

Mam Superową Przyjaciółkę Kochaam Ją Jest dla mnie Bardzo ale to Bardzo Ważna.Nigdy bym jej nie obgadywała ani nie dała Komuś Jej Obgadywać.Nikt Nas nie rozdzieli.Mam nadzieję że Nigdy Jej Nie stracę ale nie Dopuszcze do tego. Koocham Cię i Pozdrawiam Julia :***

Sylwia
|

Mam super przyjaciółkę, jest dla mnie całym moim życiem! Bardzo się kochamy! Gdy czasem się pokłócimy lub coś, to się od razu przepraszamy i wgl. Ja nigdy jej nie dam krzywdy zrobić. Nie pozwolę, żeby ktoś zniszczył naszą przyjaźń i nas rozłączył! Bo ona jest Moim ideałem. Nigdy jej nie stracę!! Kocham cię Oliwia :*