Do czego potrzebni są dziadkowie? Jacy są najlepsi dziadkowie?
Po co wnukom dziadkowie? Jak być dobrą babcią? Jak być dobrym dziadkiem? Rad, jak być dobrą babcią lub dziadkiem, jest wiele. Trudno je wszystkie zrealizować, a idealni dziadkowie istnieją tylko w bajkach. Możecie jednak postarać się, by wasze wnuki tak o was myślały. Jacy powinni być najlepsi dziadkowie?
Spis treści
- Najlepsi dziadkowie: 4 zasady
- Do czego są potrzebni dziadkowie?
Dziadkowie zaspokajają potrzebę bezwarunkowej miłości i pełnej akceptacji. Rodzice są zobligowani do wychowywania dziecka, dlatego też muszą karać, nagradzać, stawiać mu wymagania. Dziadkowie nie muszą tego robić, mogą więc pozwolić sobie na tolerancyjność, łagodność, rozpieszczanie wnuków, na miłość bez granic, nieobciążoną tak wielką odpowiedzialnością jak w przypadku rodziców.
Najlepsi dziadkowie: 4 zasady
Najlepsi dziadkowie powinni przestrzegać poniższych zasad:
- bądźcie sobą. Zachowujcie się naturalnie, nie udawajcie osób, którymi nie jesteście. Małe dzieci doskonale wyczuwają fałsz. Nie zaakceptują sztuczności. Pokochają dziadków, którzy są prawdziwi.
- postarajcie się istnieć jednocześnie w dwóch wymiarach: funkcjonalnym i osobowym. Ten pierwszy to poszerzanie wiedzy i umiejętności wnuków. Drugi to nawiązywanie z nimi silnej więzi emocjonalnej poprzez wzajemne opowiadanie o sobie, swoich uczuciach.
okazujcie swoim dzieciom zainteresowanie wnukami, służcie im pomocą, ale nie ingerujcie w ich życie, metody wychowawcze, nawet jeśli ich nie aprobujecie. Nie starajcie się ich wyręczać w wychowaniu wnuków.
dajcie swoim wnukom to, co w was najlepsze. Wnieś do ich domu atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. Kochajcie je bez przymusu, uczucia powinności, ale nie pegajcie ich wszystkim zachciankom, nie kwestionujcie zakazów rodzicielskich.
Do czego są potrzebni dziadkowie?
przekazują tradycje, obyczaje – zarówno rodzinne, jak i społeczne – oraz wartości moralne, religijne, obowiązujące w środowisku, w którym funkcjonują. Pomagają wnukom poznać otaczający je świat i zasady, które nim rządzą. Kształtują poczucie trwałości rodziny i własnej tożsamości wnuków, snując opowieści o sobie, swoich rodzicach, dziadkach.
dają poczucie bezpieczeństwa tak ważne dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka. Dobrze znane meble i pamiątki w domu dziadków, ich nawyki w pędzącym szaleńczo świecie dają nieocenione uczucie stabilizacji i spokoju.
uczą tolerancji i szacunku do ludzi. Dziadkowie zachowują się inaczej niż rodzice. Niekiedy są powolni, często schorowani, nie potrafią wykonać pewnych czynności. Mając z nimi kontakt, dzieci się uczą tolerancji wobec osób, które są inne, a także dowiadują się, że mają one zupełnie inne potrzeby i mogą potrzebować pomocy.
miesięcznik "Zdrowie"