Zostanę babcią! Jak pomagać córce w ciąży i po porodzie?

2014-03-17 14:31

Niedługo zostaniesz babcią? To wspaniale! Wykorzystaj ten czas, by poszerzyć wiedzę, bo od momentu, kiedy sama rodziłaś i zajmowałaś się dziećmi, sporo się zmieniło. Poznaj trendy w nowoczesnym macierzyństwie i zobacz, kiedy córka będzie potrzebowała cię najbardziej.

Zostanę babcią! Jak pomagać córce w ciąży i po porodzie?
Autor: thinkstockphotos.com Zostanę babcią! Jak pomagać córce w ciąży i po porodzie?

Doskonale wiesz, jak być mamą. Ale jak być babcią? Na początku oprócz radości i wzruszenia może towarzyszyć ci też niepokój. Zastanawiasz się, czy po latach będziesz potrafiła zajmować się maleństwem, zwłaszcza że tak wiele się zmieniło zarówno w sposobie pielęgnacji, jak i wychowania dzieci. W jakim stopniu młodzi rodzice zaangażują cię w opiekę? Czy pojawienie się wnuka będzie oznaczało dla ciebie porzucenie dotychczasowego życia? Bez wątpienia szykują się zmiany. Dlatego przygotuj się do bycia babcią. Przyjrzyj się nowym trendom, byś znalazła z córką wspólny język. A przede wszystkim bądź blisko, bo twoje wsparcie w tych początkach macierzyństwa będzie jej nieodzowne.

Będziesz babcią? Zobacz, jak dziś wychowuje się dzieci

Kiedyś wychowywało się dzieci trochę „na żywioł”, bez specjalistycznych poradników, internetu i nowoczesnych gadżetów. Nie miałyśmy telefonu, elektronicznej niani, dotykowego termometru ani wózka do joggingu. Pieluchy tetrowe gotowałyśmy w garnku, używałyśmy oliwki i zasypki do pielęgnacji niemowlaka, mogłyśmy liczyć na pomoc rodziny, bo zwykle była w pobliżu.

Dziś mimo medycznych, technologicznych i kulturowych postępów macierzyństwo chyba wcale nie jest łatwiejsze. Z jednej strony jest dostęp do informacji, mnóstwo akcesoriów, zabawek i kosmetyków dla dzieci, są jednorazowe pieluchy... Ale z drugiej – ciągły pospiech, brak wolnego czasu, niepewność zatrudnienia, trudność godzenia pracy z macierzyńskimi obowiązkami, rozluźnienie rodzinnych więzi.

miesięcznik "Zdrowie"

Dobre trendy w nowoczesnym macierzyństwie

Obecnie coraz więcej par ma kłopoty z płodnością, dlatego dużą wagę przywiązuje się do okresu ciąży jako momentu, w którym należy bardzo o siebie dbać. Podsuwaj córce mądre lektury, namawiaj do wypoczynku (zrelaksowana mama to zdrowe dziecko) i troski o zdrowie. Zwróć uwagę, by nie jadła za dwoje, tylko dla dwojga – z myślą o maleństwie. Badania pokazują, że dieta podczas ciąży (i w pierwszych trzech latach życia urodzonego dziecka) może mieć znaczący wpływ na zdrowie potomka w dorosłym życiu (to tzw. programowanie żywieniowe, czyli kształtowanie metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie).

W ostatnich latach promuje się karmienie piersią przynajmniej do 1. roku życia. Mleko matki ma idealny skład, wspiera odporność dziecka, zapewnia mu prawidłowy rozwój, pomaga zapobiegać alergii i chorobom cywilizacyjnym w wieku dorosłym. Karmienie piersią daje też korzyści mamie: zmniejsza ryzyko raka piersi, rak jajnika i szyjki macicy, zapobiega osteoporozie. Mocno akcentowane jest tzw. rodzicielstwo bliskości (w opozycji do „zimnego wychowu” preferowanego w poprzedniej epoce). To model relacji rodziców z dzieckiem, który zakłada m.in. bycie blisko od chwili narodzin, karmienie piersią, spanie przy dziecku, reagowanie na jego płacz, przytulanie i noszenie.

Jak pomagać córce po porodzie?

Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Moment, który także zbliża do własnej mamy. Chcemy, by była z nas dumna, ale też otoczyła opieką. Dlatego po porodzie możesz być potrzebna córce bardziej niż kiedykolwiek. Ale jak pomagać, by pomóc? Zwłaszcza na początku musisz wykazać się empatią, bo w budowaniu podstaw rodzicielstwa jest coś niezwykle subtelnego. Młodzi rodzice i dziecko muszą pomału nauczyć się siebie nawzajem, dotrzeć się. Dlatego twoja obecność w tym czasie nie może być nazbyt intensywna. Nie narzucaj młodym swojego zdania, nie zasypuj radami. Pozwól im słuchać dziecka i intuicji. Ale bądź też wyczulona na słabszą formę młodych i gotowa do pomocy.