Jak uprawiać seks w ciąży, by dziecko było bezpieczne?

2013-12-13 12:23

Seks w ciąży przestał być tematem tabu, ale nadal pozostaje otwarta kwestia, jak kochać się w ciąży, by dziecko było bezpieczne. Okazuje się, że seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. Od wieku ciąży zależy także to, jaka pozycja jest wygodna i bezpieczna. Dowiedz się, jak uprawiać seks w kolejnych trymestrach ciąży?

Jak uprawiać seks w ciąży, by dziecko było bezpieczne?
Autor: thinkstockphotos.com Seks w ciąży przestał być tematem tabu, ale nadal pozostaje otwarta kwestia, jak kochać się w ciąży, by dziecko było bezpieczne. Okazuje się, że seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. Od wieku ciąży zależy także to, jaka pozycja jest wygodna i bezpieczna. Dowiedz się, jak uprawiać seks w kolejnych trymestrach ciąży?

Seks, bez względu na trymestr ciąży może być satysfakcjonujący, często jeszcze przyjemniejszy niż zazwyczaj. Ale seks w ciąży pełni również inną rolę - to wyraz waszej emocjonalnej bliskości, wzmacniający łączącą was więź. A to w czasie tych dziewięciu miesięcy będzie bardzo potrzebne wam obojgu. Poza tym – daje kobiecie poczucie, że choć zmieniła się jej sylwetka, wciąż jest dla swego partnera pociągająca.

Seks w I trymestrze ciąży: ona nie zawsze ma chęć

W pierwszych miesiącach ciąży jesteś ciągle zmęczona, wszystko cię irytuje, masz mdłości. I jak tu znaleźć ochotę na seks? A jednak! Przecież przykre dolegliwości nie trwają przez cały dzień! Łóżko służy nie tylko do odpoczynku i spania. A jeśli nawet nie do miłości, to chociaż do przytulania. Przecież seks to nie tylko akt fizyczny, ale również delikatne pieszczoty, słowa miłości, pocałunki. Wszystko to, co będzie podkreślało, że się kochacie. A takie potwierdzenie jest dla was w tej nowej sytuacji niezbędne. Ważne jest jedno: seks nie może być obowiązkiem. Wymuszony jest tak samo niezdrowy dla związku jak całkowita abstynencja. Unikasz współżycia, bo źle się czujesz? Ukochany może wytłumaczyć sobie twoje zachowanie jako brak zainteresowania jego osobą. Jeśli więc nie masz ochoty na stosunek, powinnaś otwarcie mu o tym powiedzieć, podkreślając, że chodzi o twoje samopoczucie, a nie niechęć do niego.

Seks w II trymestrze ciąży: przyjemność i intensyfikacja doznań

Wiele kobiet między czwartym a szóstym miesiącem ciąży przeżywa seks swojego życia. Łatwo się podniecają, a orgazm przeżywają intensywniej niż zwykle. To dlatego, że mogą wtedy bez strachu cieszyć się stosunkiem, nie martwiąc się o zabezpieczenie przed ciążą. Również zmiany fizjologiczne, które się wtedy pojawiają, mogą zintensyfikować doznania. Okolice miednicy i pochwy są bardziej ukrwione. Hormony wywołują z kolei większe wydzielanie śluzu wewnątrz pochwy, co sprawia, że jej ścianki są wrażliwsze na bodźce. Bardziej wrażliwe są też piersi i sutki. Pobudza je wtedy nawet najdelikatniejsza pieszczota. Najważniejsze, abyś pamiętała, że wciąż jesteś dla ukochanego podniecająca. Kochającemu mężczyźnie naprawdę nie przeszkadza to, że zmienia się twoja sylwetka. Będzie natomiast podziwiał twoje bujne kształty, pełne piersi i otaczającą cię aurę zmysłowości. Masz ochotę kochać się często i tylko coraz bardziej przeszkadza ci rosnący brzuszek? Z tym można sobie łatwo poradzić. Nikt nie oczekuje, że będziesz teraz zdolna do akrobatycznych wygibasów. Wystarczy, że wybierzesz pozycję wygodniejszą niż zwykle, w której brzuch i piersi nie będą narażone na ucisk, a penis nie będzie zbyt głęboko penetrował pochwy. W takiej pozycji możesz kontrolować intensywność ruchów i leżąc wygodnie, oddawać się rozkoszy. Pamiętaj o dodatkowej korzyści płynącej z miłości fizycznej: w czasie ciąży ograniczysz pewnie, a potem całkiem zarzucisz uprawianie sportu, dlatego możesz potraktować seks jako formę ćwiczeń fizycznych. Nie bój się, że twoje maleństwo będzie niezadowolone z „huśtawki” towarzyszącej stosunkowi. Wody płodowe amortyzują wstrząsy, zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko nie jest jeszcze duże i otacza je dużo płynu. Ponadto seks może wzmocnić więź emocjonalną łączącą cię z nienarodzonym maleństwem. Jeśli będziesz odprężona po udanym stosunku, dziecko skorzysta z twojego zadowolenia.

Seks w III trymestrze: ważna pozycja i higiena

Nie da się ukryć, że z miesiąca na miesiąc przyszła mama jest coraz grubsza i cięższa. W trzecim trymestrze często marzy tylko o odpoczynku i coraz bardziej niecierpliwie myśli o porodzie. Nic dziwnego, że jej zainteresowanie seksem może się zmniejszyć. Ale taki scenariusz nie musi obowiązywać wszystkich pań. Nadal masz ochotę na chwileczkę zapomnienia? Także w trzecim trymestrze możesz sobie na to pozwolić, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Musisz tylko wybrać wygodną pozycję.
Uwaga: nie powinnaś w trakcie stosunku kłaść się na plecach, gdyż ciężka macica może utrudniać krążenie krwi. Zdarza się, że pod koniec ciąży szyjka macicy nieco się rozwiera i do jej wnętrza mogą dostać się zarazki. W takiej sytuacji lekarz, aby nie dopuścić do infekcji, zaleca abstynencję seksualną w ostatnich 3–4 tygodniach przed porodem.

Problem

 

Dlaczego ludzie rezygnują z seksu w czasie ciąży?

Kobieta w ciąży mniej chętnie odsłania ciało. Mężczyzna podświadomie zaczyna traktować kobietę w ciąży jak przyszłą matkę, a nie jak kochankę. Kobieta w ciąży przestaje się interesować swoim partnerem, nie jest zainteresowana seksem i całą uwagę skupia na rozwijającym się dziecku. Może być również i tak, że obydwoje nadal mają ochotę na seks, ale obawiają się, że zrobią maleństwu krzywdę.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza