Czy jesteś w toksycznym związku? 10 pytań od ekspertów pomoże to ustalić

2023-01-11 8:09

Bycie w związku często zaburza nam racjonalne myślenie i powoduje, że czasami nie dostrzegamy pewnych oczywistych sygnałów. Nic w tym dziwnego - miłość i zauroczenie to piękne elementy życia, które rządzą się własnymi prawami. Jak nie przegapić czerwonych flag, które mogą wskazywać, że twój związek jest toksyczny?

Czy jesteś w toksycznym związku? 10 pytań od ekspertów pomoże to ustalić
Autor: Getty Images Czy jesteś w toksycznym związku? 10 pytań od ekspertów pomoże to ustalić

Patrząc na pary z boku łatwo jest wydać osąd: "oni są w toksycznym związku", ale co to właściwie oznacza? Jakie zachowania w związku są na tyle niezdrowe, że można je nazwać toksycznymi?

Zespół ekspertów z zakresu zdrowia psychicznego opracował 10 pytań, które mają za cel ułatwić identyfikację tego rodzaju zachowań i uchronić przed negatywnym wpływem destrukcyjnych nadużyć.

Poradnik Zdrowie: związki - miłość, przyjaźń, małżeństwo

Czy możesz powiedzieć partnerowi, że zranił twoje uczucia?

Komunikacja ma kluczowe znaczenie w relacjach, dlatego tak ważne jest, aby móc wyrazić swoje zdanie czy potrzeby bez żadnych obaw. "Możliwość powiedzenia partnerowi, że twoje uczucia zostały zranione, to dobry znak. Oznacza to, że czujesz się bezpiecznie” — mówi Rachel Klechevsky, ekspertka współpracująca na co dzień z parami.

Jeśli boisz się wyrazić swoje uczucia, ponieważ martwisz się, że twój partner zaatakuje cię werbalnie lub fizycznie - może to być oznaką nadużycia w związku.

Czy ciągle czujesz, że robisz coś źle?

Jeśli na to pytanie odpowiadasz twierdząco, może to oznaczać, że twój związek jest niezdrowy. Poczucie, że zawsze robisz coś złego lub denerwujesz partnera w taki czy inny sposób, to duża czerwona flaga.

Takie poczucie może powodować napięcie i niechęć. W zdrowym związku partnerzy powinni czuć wzajemne wsparcie oraz swobodę - zarówno w wykonywaniu codziennych czynności, jak i we wspólnym spędzaniu wolnego czasu.

Własne sprawy, hobby i znajomi

W zdrowym związku jest miejsce na równowagę między byciem w związku a byciem jednostką. Warto pamiętać, że będąc w związku z partnerem, nadal pozostajemy w relacji ze sobą czy innymi ludźmi. To wspaniale, gdy spędzasz czas z drugą połówką, ale nie zapominaj, że chwila oddechu i zajęcie się własnymi sprawami wnosi do związku powiew świeżości i dostarcza sporo przestrzeni.

Tęsknota za partnerem jest czasami wskazana, a spotkania z innymi ludźmi powodują, że twój umysł jest bardziej stymulowany, doświadczasz różnych emocji i przeżyć, dzięki czemu trudniej do twojego życia będzie wedrzeć się rutynie.

Jeśli ty i twój partner głównie spędzacie czas ze sobą i zaniedbujecie inne relacje z przyjaciółmi i rodziną lub porzucacie swoje hobby i zainteresowania, jest to zachowanie toksyczne.

Także jeśli czujesz, że twój partner celowo utrudnia ci widywanie się z bliskimi, może to być złowrogi znak, że próbuje cię odizolować i zatrzymać dla siebie. Alternatywnie, jeśli czujesz się nieswojo będąc bez partnera, może to być oznaką współzależności. 

Czy godzicie się po kłótni?

Kłótnie i nieporozumienia w związku są normalne. Czasem musi dojść do wymiany zdań, aby się nawzajem wysłuchać i móc pójść na kompromis. „100 proc. par ma konflikty – ale jeśli nie wrócisz do dyskusji, aby zrozumieć perspektywę drugiej osoby, może to prowadzić do dystansowania się lub powolnego narastania urazy” – mówi Laura Silverstein, terapeutka par.

Unikanie powracania do kontrowersyjnego tematu może stanowić bezpieczniejsze rozwiązanie, ale tylko z pozoru. Ostatecznie prowadzi do większej szkody niż pożytku i negatywnie wpływa na relację.

Czy miło wspominasz przyjemne chwile ze swoim partnerem?

To zrozumiałe, że każdy związek ma wzloty i upadki i nie każde wspomnienie musi się dobrze kojarzyć. Jeśli patrząc z dystansem na waszą relację potrafisz się uśmiechnąć i pomyśleć o was dobrze, jest to dobry znak.

Ale jeśli w waszym związku jest wiele negatywności - do tego stopnia, że trudno jest przypomnieć sobie dobre czasy, jest to oznaka toksycznego związku. Warto wówczas zastanowić się, ile dobrego daje ci ta relacja i czy warto w niej trwać.

Czy partner próbuje skłonić cię do kwestionowania własnej rzeczywistości lub uczuć?

Zarówno twoje uczucia, jak i uczucia twojego partnera są ważne i nie muszą być takie same. Przestrzeń na to, aby każdy z was mógł doświadczać tej samej sytuacji w inny sposób jest bardzo zdrowa dla związku. „Oba doświadczenia są ważne i prawdziwe. Ważne jest, aby pary pracowały nad wzajemnym zrozumieniem swoich perspektyw, zwłaszcza gdy się nie zgadzają” – mówi Silverstein. 

Jeśli twój partner próbuje kwestionować twoje uczucia lub sprawia, że ​​​​zaczynasz się nad nimi zastanawiać, wówczas niezbyt dobrze świadczy to o waszej relacji.

Czy polegasz na swoim partnerze w każdym aspekcie życia?

Każdy chce czuć, że ma partnera, na którym może polegać, ale oczekiwanie od drugiej osoby, że pokona wszystkie nasze problemy i sprosta naszym wszelkim oczekiwaniom nie jest zdrowe.

"Szczęśliwe relacje działają, gdy każdy w związku spełnia niektóre ze swoich potrzeb poza tą relacją poprzez przyjaciół, rodzinę i społeczność” – mówi Silverstein. 

Czy czujesz, że musisz zmieniać się dla swojego partnera?

Jeśli masz poczucie, że wciąż dążysz do doskonałości dla swojego partnera, jest to toksyczne. Po pierwsze, bardzo łatwo jest się tym zmęczyć, a po drugie - możesz zatracić się i oddalić od bycia tym, kim naprawdę jesteś.

„Jeśli czujesz, że nie możesz popełniać błędów ani nie wyglądać idealnie, ponieważ zaszkodzi to twojemu związkowi lub rozczaruje partnera, ten związek jest zbyt stresujący, aby mógł być bezpieczny i wspierający” – mówi Klechevsky.

Czy w twoim związku dominuje zazdrość?

Przekonanie, że zazdrość jest oznaką troski o drugą osobę jest błędne, ponieważ jest to uczucie, które wprowadza w związku niezdrową atmosferę i okazuje brak zaufania. „Łatwo uznać zazdrość jako pozytywny przejaw miłości. Prawda jest taka, że ​​zazdrość jest szkodliwa, a nawet niebezpieczna” – mówi Klechevsky.

Jeśli w związku dominuje zazdrość, warto poruszyć ten temat i szczerze porozmawiać o tym, jak strony się z tym czują.

Czy twój partner wyzywa cię lub poniża?

Dużą czerwoną flagą w związkach jest pogarda. Według ekspertów, to jedna z najbardziej toksycznych rzeczy, jakie mogą się zdarzyć w związku. Pogardą można nazwać publiczne zawstydzanie, kpiny czy wyzywanie.

Jeśli twój partner wykazuje tego typu zachowanie, nawet w sposób subtelny - uciekaj. Nikt nie zasługuje na to, aby czuć się gorzej z powodu drugiego człowieka.

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, prawdopodobnie jesteś w toksycznym związku. Pamiętaj, że tego rodzaju zachowania nie mijają samoistnie. Należy podjąć działania, zaczynając od omówienia z partnerem konfliktów, obaw i problemów. W przepracowaniu toksycznych zachowań może pomóc terapeuta dla par.