Jesz i nie tyjesz? Dietetyk: "Ja bym taką osobę przebadała pod kątem pasożytów"

2023-04-06 11:15

Reakcje naszego organizmu są uzależnione od tego, co jemy. Gdy nasze posiłki są pełne pustych kalorii, nasz metabolizm zwalnia, co przekłada się na tycie. A co z osobami, które jedzą i nie tyją? W najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych” podążamy szlakami metabolicznymi wraz z dietetykiem Celiną Całką-Kinicką. Zapraszamy!

Zdrowo Odpytani: Jesz i nie tyjesz? Dietetyk: "Ja bym taką osobę przebadała pod kątem pasożytów"

Zdrowie zaczyna się w jelitach. Składniki odżywcze z jedzenia dostarczają nam niezbędnych mikroelementów do budowy organizmu. Potem, gdy już jesteśmy dorośli potrzebujemy zbilansowanej diety, aby uniknąć takich chorób jak nowotwór, zakrzepica, czy cukrzyca

Co to jest ten metabolizm?

Najprościej mówiąc, metabolizm to przemiana jedzenia na energię. Dzięki energii możemy możemy chodzić bez zadyszki, biegać, szybciej przyswajać informacje, lepiej zapamiętywać, ale uwaga - liczy się to, co mamy na talerzu. Jedzenie może być bowiem pełne wartościowych składników lub pełne pustych kalorii. To, co zjadamy ma wpływ na metabolizm, a on ma wpływ na nasze samopoczucie. 

Szybki metabolizm można osiągnąć dzięki jedzeniu dużej ilości warzyw, białka i zdrowych tłuszczy (m.in. orzechów czy oliwy z oliwek). Gdy zaczynamy jeść produkty typu fast-food, produkty przygotowane tylko do podgrzania w mikrofali, cukry proste (np. batoniki, cukierki) i tłuszcze trans (np. smażone mięso), doprowadzamy do tego, że metabolizm zwalnia. 

Zaś spowolnienie metabolizmu powoduje spowolnienie całego organizmu. Wolniej trawimy, a to oznacza, że tłuszcz zaczyna odkładać się pod skórą. Zaczynamy przybierać na wadze. Z kolei większa waga wiąże się z szybszym męczeniem się. Tkanka tłuszczowa również jest ukrwiona, więc to oznacza wzmożoną pracę serca. Zaniedbywanie zbilansowanych posiłków to prosta droga do chorób cywilizacyjnych.

Super-szczupły? Uważaj na pasożyty

Dlaczego jedni mogą jeść w nieograniczonych ilościach, a inni muszą pilnować spożywanych produktów? Powody mogą być różne, ale zazwyczaj wyróżnia się dwa: geny lub pasożyty (tasiemiec, glista ludzka). Jak mówi dietetyk Celina Całka-Kinicka, taka osoba powinna być przebadana pod względem pasożytów, ponieważ “taki metabolizm często wiąże się z pasożytami". Są także osoby, które mogą zjeść dużo i zawsze są szczupłe, ale przychodzi w ich życiu moment, kiedy nagle zaczynają tyć.

Metabolizm, pasożyty i obserwowanie swojego ciała, to jedno, ale jaką rolę odgrywa w tym wszystkim sport? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka "Zdrowo Odpytanych".