“Jak ktoś mówi, że nie puszcza bąków, to kłamie”. Ekspert zdradza wszystko o gazach
Gazy jelitowe to całkowicie naturalna sprawa. Każdy z nas je ma, a ich dźwięk, zapach czy nawet uczucie pieczenia mogą powiedzieć, czy jesteśmy zdrowi czy nie. W najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych” dr Paweł Weiss mówi wszystko, co chcieliście wiedzieć o bąkach, ale wstydziliście się zapytać. Zapraszamy!
Gazy, bąki, wiatry - jakie by nie było nazewnictwo, chodzi o mieszaninę gazów, która pojawia się w naszych jelitach w wyniku połykania powietrza oraz trawienia i fermentacji, a następnie jest wydalana przez odbyt. Duże ilości wypuszczanych wiatrów mogą m.in. świadczyć o tym, że w diecie jest dużo błonnika - ale nie zawsze.
Bąki, które chcesz puszczać
Bąki i ich jakość to przede wszystkim efekt tego co, jak i kiedy jemy. Nikogo chyba nie zdziwi, że fast-foody i produkty ciężkostrawne źle wpływają na perystaltykę jelit, zatem osoby, które gustują w niezdrowym odżywianiu, będą puszczać więcej głośnych i brzydko pachnących bąków.
Co ciekawe, znaczenie ma również to, jak przeżuwamy pokarm. Trawienie zaczyna się bowiem w jamie ustnej - zatem gazy też. Jak przekonuje dr Paweł Weiss, prawidłowe odżywianie to także fizyczny aspekt, czyli powolne i dokładne przeżuwanie. Dobrze rozdrobniony pokarm w jamie ustnej będzie łatwiejszy do strawienia, a to oznacza mniejsze i rzadsze gazy. - “Gazy to produkty naszych bakterii. Jak coś nie jest dobrze strawione, to zostaje dla baterii jako jedzenie” - wyjaśnia internista.
Warto dodać, że 99 proc. gazów jest bezwonna, więc jeśli dręczą cię uporczywe i śmierdzące gazy, lepiej przyjrzeć się swojej diecie lub iść do lekarza.
- Idziemy do lekarza, kiedy bąki uprzykrzają życie i są nadmierne. Do tego muszą być objawy towarzyszące: ból brzucha, utrata masy ciała, krew w stolcu i osłabienie - mówi dr Weiss.
Domowe sposoby na gazy
Nadmierne gazy powodują również stany zapalne w jelitach, jak np. choroba Khrona, zespół jelita drażliwego, a także zwykła biegunka czy zatwardzenie. Jak poradzić sobie z gazami w domowymi metodami? Jak mówi dr Weiss “można jeść więcej imbiru, nasiona kopru włoskiego albo po każdym daniu łykać łyżkę octu jabłkowego”. Nie wyeliminują gazów do końca, ale na pewno pomogą.
Dlaczego jedne bąki są głośne, a inne są ciche? Kiedy gazy powinny zaniepokoić? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”.