"Gorące" bąki mają swoją przyczynę. To dlatego czasami piecze

2023-03-24 13:53

Uczucie ciepła podczas pozbywania się gazów zdarza się każdemu z nas. O czym może świadczyć? Dlaczego odczuwamy przy tym pieczenie w okolicy odbytu? Jest na to odpowiedź.

Gorące bąki mają swoją przyczynę. To dlatego czasami piecze
Autor: Getty Images "Gorące" bąki mają swoją przyczynę. To dlatego czasami piecze

Cóż, temat może wydawać się nieco kontrowersyjny, ale przecież "nic, co ludzie nie jest nam obce", a sprawa z ciepłymi "bąkami" jest dość ciekawa. Dlaczego czasami odczuwamy inną temperaturę powietrza wydalanego z organizmu w postaci gazów?

Do tematu postanowiła odnieść się dr Lisa Ganjhu, adiunkt kliniczny na Wydziale Gastroenterologii na Uniwersytecie Nowojorskim.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

"Gorące" bąki - co je powoduje?

Dr Lisa Ganjhu ujawnia, że gaz wydalany z organizmu może niekiedy być gorący w momencie, gdy opuszcza ciało i właśnie to powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia. Okazuje się, że wszystko zależy od temperatury ciała.

„Ciepło gazu, który wydostaje się z twojego ciała, będzie miało taką samą temperaturę jak twoje ciało” – powiedziała ekspertka.

Lekarka wyjaśniła także, że pieczenie może być niekiedy spowodowane zjedzeniem kwaśnej lub pikantnej potrawy.

Dr Ganjhu wyjaśnia także, że to naturalne, że dania, które palą nasze usta, będą także palić nasz tyłek, a to dlatego, że tkanka w jamie ustnej jest bardzo podobna do tkanki w odbycie.

Sposób na nadmierne i śmierdzące "bąki"

National Health Service zaleca kilka sposobów na uciążliwe i śmierdzące "bąki". Warto zacząć od zmniejszenia porcji posiłków, powolnego żucia jedzenia z zamkniętymi ustami. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, która usprawni proces trawienia. Warto także zajrzeć do domowej apteczki, gdzie z pewnością znajdziesz herbatę miętową. Mięta łagodzi wzdęcia i niestrawność.

Jeśli te podstawowe sposoby nie pomogą, warto rozważyć kolejne możliwości. Zdaniem NHS warto zrezygnować z żucia gumy, spożywania alkoholu (także wina i piwa), soków owocowych i dań ciężkostrawnych.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wskazaniem do wizyty u lekarza są nawracające bóle brzucha lub wzdęcia, które nie ustąpiły po zastosowaniu rad opisanych powyżej. Poza tym, także zaparcia, biegunka, krew w kale czy utrata masy ciała to sygnały, że powinien zobaczyć cię lekarz.