Dr Pacek: “Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaiczna

2023-06-02 18:56

Dla wielu osób problemy dermatologiczne to głównie łupież oraz trądzik nastoletni. Jednak poza tymi przypadłościami istnieją też inne choroby, których etymologia nie jest znana. Wpływ na to może mieć genetyka, ale co poza nią? O tym, skąd biorą się niedoskonałości skóry, co je powoduje i jakie mogą być tego konsekwencje, opowiedział dermatolog Łukasz Pacek w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych.

Zdrowo Odpytani: Dr Pacek: „Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaiczna

Skóra to największy organ ludzkiego organizmu i jednocześnie najbardziej niedoceniany. Zajmuje aż ⅛ masy ciała, a “zdjęta” z dorosłego człowieka miałaby ok. 2 metrów kwadratowych. Mimo to higiena i choroby skóry to chyba najrzadziej omawiane tematy w szkole. Tymczasem dzięki tej wiedzy możemy dowiedzieć, jakie czynniki podnoszą ryzyko chociażby raka skóry.

Powszechne choroby skóry

Polacy się nie badają i potwierdzają to wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków z 2022 r. Temat chorób skóry jest często pomijany, mimo że dwa metry kwadratowe organu to całkiem spora powierzchnia, na której może się bardzo dużo zadziać. Dlaczego akurat na skórze pojawia się tyle różnych chorób?

Przede wszystkim skóra przez całe nasze życie wystawiona jest na czynniki środowiskowe. W środowisku znajduje się wiele wirusów, bakterii i grzybów, promieniowania UV (ultrafioletowe) oraz zanieczyszczeń, które osłabiają ten organ. Do tego dochodzą też zwykłe uszkodzenia mechaniczne podczas upadków.

Gdy naszą skórę zaczynają spotykać różne dziwne przypadłości, jest to dobry moment na udanie się do dermatologa. Lekarz, widząc, co jest przyczyną zagrożeń, może wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Dermatozy, które najczęściej można spotkać, to trądzik nastoletni, różowaty, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łupież, czerniak i grzybice skóry. Zwłaszcza w kwestii trądziku jego pochodzenie może być trudne do zidentyfikowania.

W ostatnim czasie była u mnie pacjentka w wieku 30-40 lat z trądzikiem. Do tej pory pani była zdrowa, nie przyjmowała leków, a nagle zaczęły występować zmiany - mówi dermatolog Łukasz Pacek. - Okazało się, że pacjentka ma wkładkę antykoncepcyjną. Ilość hormonów wytwarzanych przez wkładkę spowodowała zmiany skórne - kończy ekspert.

W przypadku nastolatków trądzik leczony jest objawowo, bo zmiany skórne u młodych osób spowodowane są wahaniami hormonalnymi.

Jak zmniejszyć ryzyko choroby?

Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowej pielęgnacji. Warto odrzucić mydła, a w ich miejsce zacząć stosować syndety, czyli mydła bez mydła o pH ok. 7 (lekko kwaśne). Tego typu produkty przyspieszają gojenie się ran, zwalczają drobnoustroje, bo skóra zwiększa produkcję lipidów. Zwykłe mydła mają pH ok. 9-10, co oznacza, że mają odczyn zasadowy i przyspieszają procesy starzenia się skóry, powodują suchość i podrażnienia.

Lecz odpowiednie dobrane kosmetyki to nie jedyny sposób zadbania o skórę. - Drugą kwestią jest prawidłowa dieta, a dokładnie unikanie słodyczy, dań pikantnych, alkoholu. Spirytus wysusza skórę, co powoduje nadmierny łojotok, bo skóra chce się ochronić przed suchością - dodaje dr Pacek.

Co jeszcze warto wiedzieć o chorobach skóry? Czy każda zmiana wymaga poważnej interwencji? Czy olejek rycynowy może pomóc w walce z łupieżem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”.