To zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

2023-12-15 11:36

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się o czymś zapomnieć. Ale kiedy to, że zapominamy, jest normalne, a kiedy może świadczyć o poważnej chorobie? Jakie mogą być przyczyny zaburzeń pamięci? Jak objawia się choroba Alzheimera, z jakimi problemami mierzą się chorzy i ich bliscy, w jaki sposób można ją leczyć - o tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów rozmawiamy z profesorem Konradem Rejdakiem, specjalistą neurologiem.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Zaburzenia pamięci to powszechny problem

Na problemy z pamięcią narzeka wiele osób. Zdarza się, że zapominamy o terminie przeglądu samochodu, spotkaniu, czy urodzinach znajomego - a żeby pamiętać o ważnych sprawach,  coraz częściej musimy wszystko zapisywać. 

- Pamięć to wcale nie jest wąskie pojęcie. Mamy różne typy pamięci - pamięć długoterminową, czyli pamiętamy, co się działo lata temu, pamięć epizodyczną, dzięki której pamiętamy, co się działo w ostatnim czasie, a także pamięć krótkoterminową, operacyjną, która pozwala nam na bieżąco wykonywać różne zadania. Klinicznie ważne jest, by ocenić, która pamięć ulega zaburzeniom - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

- W większości przypadków tracimy pamięć krótkoterminową, epizodyczną - nie pamiętamy na przykład, gdzie leżą klucze. To najczęstszy problem. Czy alarmujący? Wymaga oczywiście interpretacji przez lekarza, ale nie w każdym przypadku oznacza  chorobę, lecz na przykład zaburzenie, które można łatwo usunąć - wyjaśnia ekspert. - Wtedy w diagnostyce skupiamy się między innymi na analizie zwyczajów pacjenta, bo może tak być, że nie przyswaja on informacji, ponieważ trudno mu się skupić - dodaje prof. Rejdak.

Kiedy problemy z pamięcią mogą świadczyć o chorobie?

Zaburzenia pamięci często wiążemy z wiekiem lub przemęczeniem, tymczasem mogą mieć one bardzo różne przyczyny. Należą do nich m.in. przewlekły stres, niedobory, przyjmowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu, stany lękowe czy depresja, ale też urazy mózgu (wywołane np. udarem) i choroby endokrynologiczne czy neurodegeneracyjne.

Kiedy powinny stać się alarmujące? Na pewno wówczas, gdy problem się nasila, albo dołączają się inne objawy, na przykład dezorientacja w czasie i przestrzeni, znaczna utrata sprawności intelektualnej, problemy z mową czy zmiany nastroju i zachowania, które mogą świadczyć na przykład o rozwoju choroby Alzheimera.

Właściwą diagnozę może postawić jedynie specjalista - w przypadku zaburzeń pamięci jest to lekarz neurolog.  Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty? Kiedy konieczna jest diagnostyka i jak przebiega? Rozmawiamy o tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy!