"Mocno uderza w serce". Coraz więcej Polaków z powikłaniami po groźnej infekcji

2023-10-24 14:52

Utrata węchu i smaku czy mgła mózgowa to powikłania po Covid-19, o których większość z nas dobrze wie. Dużo poważniejsze są jednak powikłania kardiologiczne, o których mówi się dużo rzadziej, tymczasem są one coraz bardziej powszechne. Na jakie problemy z sercem narażone są osoby, które chorowały na Covid-19, jakie są objawy i gdzie szukać pomocy? Jak po pandemii dbać o serce, by jak najdłużej było zdrowe? O tym w najnowszym odcinku programu Gadaj Zdrów Filip Rudanacja rozmawia z prof. dr hab. n. med. Maciejem Banachem, kardiologiem.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Pandemia minęła, ale Covid-19 zostanie z nami już na zawsze. I wiele osób odczuje negatywne skutki chorowania nie tylko w trakcie ostrej fazy infekcji, ale nawet długo po ustąpieniu objawów. - Pojęcia takie jak post covid czy long covid na stałe zagościły już w naszym języku. - mówi kardiolog prof. Maciej Banach. - Lekarze specjaliści mierzą się obecnie z problemem, jakim jest long covid, czyli objawy, które utrzymują się powyżej trzech miesięcy, a nawet ponad rok.

Tym, co bardzo niepokoi lekarzy jest fakt, że u wielu osób, które chorowały na Covid-19, diagnozuje się problemy z sercem - niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, arytmię czy powikłania zakrzepowo zatorowe.

Jak wyjaśnia prof. Banach, postcovidowe problemy z sercem najczęściej pojawiają się kilka tygodni do kilku miesięcy po Covid-19. Mogą o nich świadczyć m.in. takie objawy, jak nieodczuwany wcześniej ból w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca czy podwyższone ciśnienie tętnicze, ale też uczucie braku siły, osłabienie, stopniowe pogorszenie tolerancji wysiłku. Wreszcie może dojść do zawału mięśnia sercowego - nawet u młodych, dotychczas zdrowych, ludzi.

Na takie powikłania najbardziej narażone są osoby, które ciężko chorowały na Covid-19 lub mają towarzyszące choroby przewlekłe, takie jak otyłość czy cukrzyca.

Częściej diagnozuje się je również u kobiet. - Sama płeć żeńska - nie do końca wiadomo dlaczego, prawdopodobnie z powodu hormonów - bardziej predysponuje do powikłań. Kobiety chorują rzadziej na choroby serca, ale jeśli już chorują, to ciężej. Uczulam, by żadna pani nie ignorowała problemów z sercem, które pojawiają się po Covid-19 - podkreśla ekspert. Co ciekawe, postcovidowy zespół sercowy może wystąpić również u osób, które chorowały bezobjawowo.

Jakie badania powinni zrobić ci, którzy chorowali? Co zwiększa ryzyko i w jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed powikłaniami sercowymi związanymi z infekcją?  O tym wszystkim rozmawiamy w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy!