Odrobaczanie dzieci i dorosłych - sprawdź, jak się odrobaczyć

2021-10-21 14:36

Odrobaczanie dzieci i dorosłych jest w Polsce modne. Na forach internetowych powtarza się informacja, że każdy z nas ma pasożyty i trzeba się regularnie odrobaczać. Przy okazji reklamowane są preparaty, które mają to ułatwić. Tymczasem to kolejny chwyt marketingowy. Prawda jest taka, że nie każdy z nas ma pasożyty, a profilaktyczne odrobaczanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

odrobaczanie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ilu Polaków może mieć pasożyty?
  2. Odrobaczanie stało się modą
  3. Nie odrobaczaj się profilaktycznie!
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

Odrobaczanie to bardzo popularny temat. Podobno każdy z nas ma pasożyty. To nieprawda. Pasożyty chorobotwórcze występują w Polsce na tyle rzadko, że od ponad 10 lat nie monitoruje się kilkudziesięciu przypadków pasożytniczych zarażeń jelitowych (np. wywoływanych przez tasiemca czy glistę ludzką).

- Nadzorem epidemiologicznym objęte są choroby pasożytnicze stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego. Są one wymienione w wykazie będącym załącznikiem do „Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” – mówi prof. Elżbieta Gołąb z Zakładu Parazytologii i Chorób Przenoszonych przez Wektory, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakład Higieny.

Zgodnie z wykazem, obowiązkowo trzeba zgłaszać 7 chorób pasożytniczych. Są to lamblioza (giardioza), kryptosporydioza, toksoplazmoza wrodzona, malaria, włośnica oraz bąblowica i wągrzyca.¹

- W przypadku niebezpieczeństwa szerzenia się choroby pasożytniczej innej niż wymienione w tym wykazie, Minister Zdrowia może wydać odrębne przepisy prawne – dodaje prof. Elżbieta Gołąb.

Ilu Polaków może mieć pasożyty?

NIZP-PZH co roku publikuje raport dotyczący zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce. W 2018 roku w naszym kraju zarejestrowano 924 przypadki zachorowań na lambliozę, 52 przypadki bąblowicy, 30 malarii i 28 toksoplazmozy. Odnotowano także pojedyncze przypadki zachorowań na kryptosporydiozę - 3, wągrzycę - 3 oraz włośnicę - 2.²

- Dodatkowo w celu oceny częstości występowania pasożytów przewodu pokarmowego w naszym kraju oraz podniesienia stanu wiedzy na temat chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny realizuje finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 projekt pt. „Badania przeglądowe rozpowszechnienia pasożytów jelitowych w grupie dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce” - mówi prof. Elżbieta Gołąb.

W trakcie trwania projektu przebadanych zostanie bezpłatnie 6 tysięcy pięcio- i sześciolatków w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim. Wyniki badań mają się ukazać w 2020 roku.

Odrobaczanie stało się modą

Odrobaczanie stało się swego rodzaju modą, zwłaszcza wśród rodziców. Na forach internetowych jest mnóstwo porad dotyczących diagnostyki pasożytów i metod odrobaczania.

Do metod alternatywnej diagnostyki pasożytów jelitowych należy np. elektroakupunktura metodą Volla, badanie biorezonansem czy badanie żywej kropli krwi. Cena każdego z tych badań to ok. 200 zł. Na rynku dostępne są także pakiety badań. Cena najdroższego sięga 740 zł.

Oczywiście badania te nie mają nic wspólnego z prawdziwą diagnostyką parazytologiczną, do której zalicza się badania kału na pasożyty oraz metody biologii molekularnej. To po prostu żerowanie na ludzkiej naiwności.

Konieczność odrobaczania w dużej mierze promują firmy wykonujące "badania" na pasożyty, które nie posiadają żadnej wartości diagnostycznej, a także te sprzedające "cudowne specyfiki", które rzekomo mają pomóc pozbyć się robaków.

Podobnie jest w przypadku preparatów mających na celu odrobaczenie organizmu. Najpopularniejszymi z nich są zioła. Inne naturalne metody na odrobaczanie to balsam kapucyński, wyciąg z czarnego orzecha, pestki dyni i kuracja koniakiem (koniak miesza się w odpowiednich proporcjach z olejem rycynowym). Nie ma badań, które udowadniają, że takie metody są skuteczne, a mogą sporo kosztować, zwłaszcza w gabinetach "medycyny alternatywnej".

Nie odrobaczaj się profilaktycznie!

Decyzję o odrobaczaniu należy podjąć po konsultacji z lekarzem na podstawie objawów i wyników badań. Leków przeciw pasożytom (w tym także preparatów ziołowych) nie powinno się przyjmować profilaktycznie, bez zarażenia potwierdzonego w badaniach.

- Leków przeciwpasożytniczych nie należy stosować bez zaleceń lekarza, ponieważ nie są one obojętne dla zdrowia. Lekarz zaleca odpowiednie leki na podstawie wyniku badania laboratoryjnego kału – mówi prof. Elżbieta Gołąb.

- Bez skierowania można wykonać badania w kierunku pasożytów jelitowych w większości laboratoriów medycznych. Można wykluczyć zarażenie, uzyskując wynik ujemny w trzykrotnym badaniu kału. W przypadku podejrzenia owsicy stosuje się także badanie wymazu lub odcisku z okolic odbytu - dodaje ekspert.

Warto wiedzieć, że obecność pasożyta w organizmie nie zawsze oznacza konieczność leczenia. Trzeba je wdrożyć dopiero wtedy, gdy pasożyty wywołują objawy chorobowe.

Czytaj też:

Jakie objawy powodują pasożyty układu pokarmowego?

Czym można zarazić się od psa? 

Pestki z dyni na robaki: domowy sposób na odrobaczanie