Kark - anatomia. Przyczyny i leczenie bólu karku

2022-03-11 20:37

Kark to nic innego, jak tylna część szyi. W tej okolicy ciała znajduje się wiele istotnych struktur, między innymi kręgi szyjne, rdzeń kręgowy czy ważne naczynia krwionośne. Powszechną dolegliwością tej części ludzkiego ciała jest ból karku. Jakie są przyczyny tego rodzaju bólów i co zrobić, aby przestały one występować? Dowiedz się, jak wygląda budowa karku.

kobieta, którą boli kark
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kark: anatomia
  2. Kark: przyczyny bólu
  3. Kark: badania
  4. Kark: leczenie bólu karku

Kark to tylna część ludzkiej szyi. Kark jest częścią szyjnego odcinka kręgosłupa, przez który przebiegają kręgi szyjne, liczne naczynia krwionośne i mięśnie. U ludzi struktura ta raczej nie wzbudza jakiejś większej uwagi, inaczej bywa już u innych ssaków, takich jak np. koty. U zwierząt tych skóra w okolicy karkowej cechuje się słabym unerwieniem, co umożliwia matkom młodych kociąt przenoszenie ich poprzez ich uchwycenie właśnie za skórę karku.

Ćwiczenia na ból karku

Kark: anatomia

Kark to miejsce łączące ze sobą głowę oraz tułów. W tej części ludzkiego ciała znajdują się lub przebiegają dość istotne struktury. Mowa szczególnie o siedmiu kręgach szyjnych, które otaczają przebiegający w okolicy karkowej odcinek szyjny rdzenia kręgowego.

Przez kark biegną ważne naczynia krwionośne, takie jak żyły szyjne oraz tętnice szyjne.

Innymi ważnymi, powiązanymi z karkiem narządami, są również przełyk oraz krtań.

Z okolicą karkową powiązane są także pewne mięśnie, takie jak mięsień czworoboczny oraz mięśnie mostkowo-sutkowo-obojczykowe.

Kark: przyczyny bólu

Ból karku jest powszechnym problemem i ostatecznie w ciągu całego życia większość ludzi niejednokrotnie zmaga się z bólem karku. Jest wiele przyczyn bólu karku.

Przeciążenia

Ból karku pojawia się przede wszystkim w związku z nadwyrężeniem mięśni karku oraz przeciążeniem kręgów szyjnych. Wszelkim przeciążeniom sprzyja wielogodzinne wykonywanie pracy w pozycji siedzącej, ale i ogólny siedzący tryb życia.

Ból karku może być skutkiem różnych przeciążeń. Takowe mogą być następstwem nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń, szczególnie tych związanych z wykonywaniem gwałtownych ruchów.

Stres

Bólowi karku sprzyja także stres. Długotrwałe napięcie emocjonalne może skutkować nadmiernym napięciem mięśni, co jak najbardziej może ostatecznie skutkować dolegliwościami bólowymi w okolicy karku.

Niewłaściwa pozycja podczas snu

Zdarza się, że człowiek wstaje rano z łóżka i od razu odczuwa nieprzyjemne doznania w okolicy karkowej. Niewłaściwa pozycja podczas snu również może być przyczyną bólu karku.

Schorzenia układu kostno-stawowego

Wyróżnia się także wiele jednostek chorobowych, które związane są z dysfunkcjami struktur szyi i karku i w których przebiegu jednym z objawów może być właśnie ból karku.

Jako przykłady takich schorzeń wymienić można przede wszystkim:

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Powyżej wymienione jednostki chorobowe zaliczyć można zasadniczo do schorzeń układu kostno-stawowego. Ból karku może jednak pojawiać się także w przebiegu infekcji. Mowa tutaj przede wszystkim o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, gdzie bólowi karku może towarzyszyć jego sztywność (będąca jednym z objawów oponowych).

Warto tutaj od razu zaznaczyć, że sama sztywność karku i jego ból nie wystarczają do rozpoznania poważnej infekcji w postaci zapalenia opon mózgowych. Problemom tym towarzyszą raczej i inne dolegliwości, takie jak np. wysoka gorączka, bardzo silny ból głowy czy wymioty.

Kark: badania

Sporadyczne odczuwanie bólu karku zazwyczaj nie musi stanowić powodu do niepokoju. Jednak osoby, które zmagają się z problemem przez dłuższy czas, a do tego odczuwają one ból o znacznym nasileniu, zdecydowanie powinny się już skonsultować ze specjalistą.

Udać się można chociażby do ortopedy, który – w razie zaistnienia ku temu wskazań – zleci odpowiednie badania mające na celu znalezienie przyczyny dolegliwości.

W diagnozowaniu źródła bólu karku znaczenie mają przede wszystkim badania obrazowe, takie jak np.:

Kark: leczenie bólu karku

Podstawową metodą, która zalecana jest pacjentom doświadczającym bólu karku, są regularne ćwiczenia. Pacjenci mogą wykonywać je samodzielnie w domu. Oprócz tego możliwe jest podjęcie regularnej fizjoterapii pod okiem fizjoterapeuty.

Zaznaczyć tutaj trzeba, że bardzo istotne są próby zapobiegania występowaniu bólu karku. W tym celu powinno się pamiętać o przyjmowaniu właściwej pozycji podczas pracy przy komputerze i nie tyko. Należy odpowiednio siedzieć, ale i unikać pracy w nieergonomicznych pozycjach.

W sytuacji, gdy ktoś regularnie doświadcza znacznego stresu, korzystne są systematyczne ćwiczenia, które umożliwią zmniejszenie lub pozbycie się wzmożonego napięcia mięśniowego. Dzięki temu pomogą zniwelować ból karku.

Czytaj też: