Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

2017-07-21 8:47 Monika Majewska

Kręcz szyi to choroba, w przebiegu której dochodzi do przymusowego odchylenia szyi w jednym kierunku. Mimo że choroba najczęściej jest rozpoznawana u dzieci, może dotknąć także dorosłych. W każdym z tych przypadków przyczyny schorzenia są zupełnie inne. Jakie są pozostałe objawy choroby? Czy jej wyleczenie jest możliwe? Na czym polega rehabilitacja chorych?

Kręcz szyi (skrzywienie szyi) to choroba, której istotą jest wada mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po jednej stronie ciała, czego skutkiem jest bolesne przechylenie głowy na bok oraz jej skręcenie w stronę przeciwną, ze wzrokiem skierowanym lekko w górę. W przypadku lewostronnego kręczu szyja jest zgięta w lewo, a głowa skręcona w prawo, a w przypadku prawostronnego szyja jest zgięta w prawo, a głowa skręcona w lewo, przy czym ta druga postać występuje częściej. Konsekwencją kręczu szyi jest rozciągnięcie i wzmożenie napięcia mięśnia po jednej stronie szyi, podczas gdy po drugiej stronie ten sam mięsień jest przykurczony i osłabiony.

Kręcz szyi: rodzaje i przyczyny

 • Kręcz szyi wrodzony

Przyczyną wrodzonego kręczu szyi pochodzenia mięśniowego jest najczęściej uraz okołoporodowy w obrębie szyi, powstały przy przechodzeniu dziecka przez drogi rodne, lub nieprawidłowe ułożenie główki dziecka w łonie matki. Z kolei wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego może być wynikiem obecności wad rozwojowych w obrębie kośćca lub zmiany w budowie kręgów w przebiegu choroby Klippela-Feila.

 • Kręcz szyi nabyty

Nabyta postać kręczu szyi jest najczęściej skutkiem stanów zapalnych, które obejmują ropnie pozagardłowe, zapalenie węzłów chłonnych szyi, zapalenie migdałków oraz zapalenie wyrostka sutkowatego, a także chorób reumatycznych bądź dyskopatii. Przyczyną choroby może być także nietypowa przepuklina dysku międzykręgowego lub podwichnięcie kostne. Do kręczu szyi mogą doprowadzić również nagłe ruchy czynne i bierne szyi, jak również przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała (np. złe ułożenie głowy podczas snu). Innymi przyczynami skrzywienia szyi mogą być uszkodzenia kręgów szyjnych, porażenia wiotkie, a nawet wady narządu wzroku, słuchu lub zaburzenia na tle układu nerwowego. Zapalenie szpiku kostnego oraz guzy nowotworowe także mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Jednak w większości przypadków przyczyna skrzywienia szyi pozostaje nieznana. Mówi się wtedy o idiopatycznym kręczu szyi.

Kręcz szyi: objawy

Objawem podstawowym jest przechylenie głowy na bok oraz jej skręcenie w stronę przeciwną, ze wzrokiem skierowanym lekko w górę. Towarzyszą temu:

 • niemożność normalnego poruszania głową
 • ból lub sztywność szyi
 • ból głowy
 • obrzęk mięśni szyi
 • uchylenie podbródka ku jednej stronie

U dzieci kręczowi szyi może również towarzyszyć uniesienie jednego ramienia w kierunku objętych skurczem mięśni szyi. W miarę rozwoju choroby zniekształcenie pogłębia się. Twarz po stronie przykurczonej staje się mniejsza, nos odchyla się w stronę chorą, kąty oczu i uszu obniżają się, a samo oko wydaje się mniejsze i innego kształtu. Dochodzi także do deformacji układu kostnego: powstaje odkształcenie czaszki i nieprawidłowy zgryz. W odcinku szyjnym kręgosłupa dochodzi do powstania skoliozy łukiem skierowanej w stronę zdrową.

  Kręcz szyi: diagnostyka

  Podstawowymi badaniami, przeprowadzanymi w celu rozpoznania kręczu szyi, jest m.in. elektromiogram (EMG), którego celem jest zmierzenie aktywności elektrycznej w mięśniach. Dzięki temu można ustalić, które partie mięśniowe zostały dotknięte schorzeniem. Pomocne mogą okazać się również RTG i rezonans magnetyczny.

   Ważne

   Jak dbać o postawę dziecka z kręczem szyi?

   1. Dziecko z kręczem szyi powinno odwracać głowy w stronę przykurczonego mięśnia. Należy o tym pamiętać, ustawiając łóżeczko dziecka (powinno ono stać blisko źródła światła, by zwracało uwagę dziecka) oraz zawieszając zabawki nad łóżkiem lub wózkiem dziecka.

   2. Kładąc dziecko spać, należy układać je na plecach z głową umieszczoną między np. workami lub innymi przedmiotami, które będą stabilizować obojczyki i uniemożliwiać unoszenie barków.

   3. Podczas karmienia dziecka, butelkę lub pierś należy podawać po stronie przykurczu mięśnia.

   Kręcz szyi: leczenie

   W leczeniu wrodzonego kręczu szyi ważną rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi. Jeśli rehabilitacja zawiedzie, w ostateczności można skorygować wadę z pomocą zabiegów chirurgicznych, które polegają m.in. na przedłużaniu mięśni szyi, cięciu nerwów lub mięśni czy fuzji chirurgicznej patologicznych kręgów.

   Podstawą terapii nabytego kręczu szyi jest leczenie przyczyny podstawowej. Elementami terapii są także:

   Od niedawna elementem fizjoterapii jest tzw. kinesiotaping, który polega na przyklejaniu specjalnych plastrów w celu rozluźnienia lub wzmocnienia danych mięśni.

   Stosuje się także leczenie farmakologiczne, m.in. leki zwiotczające mięśnie, leki stosowane do leczenia drżeń w chorobie Parkinsona, toksynę botulinową (choć niektórzy lekarze nie polecają tej metody ze względu na wysokie koszty i niewielkie efekty) i leki przeciwbólowe.

   Ważne

   Jakich pozycji nie może przyjmować dziecko z kręczem szyi?

   Dziecko nie powinno:

   • leżeć na plecach z poduszką pod głową
   • siedzieć przez podpieranie poduszkami
   • leżeć na brzuchu z wałkiem pod klatką piersiową i głową odchyloną do tyłu
   • matka nie powinna nosić dziecka z główką ustawioną pionowo. Dziecko należy ułożyć na boku strony przeciwnej do kręczu i oprzeć jego głowę na przedramieniu osoby trzymającej
   Polecamy e-poradnik
   1,50 zł

   Polecamy e-poradnik

   Z poradnika dowiesz się:

   • co jeść, by osiągnąć wymarzony rezultat
   • które produkty są zakazane
   • dlaczego wystarczy ćwiczyć co drugi dzień
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Marek1984
   |

   Moja też skorygowała w taki sam sposób plus masaże kilka razy dziennie, to jest bardzo ciężka praca nie każdy rodzic temu podoła, teraz normalnie funkcjonuje lez sam ćwiczę plus prawie na płasko śpię, prosto siedzę na twardym , no uciski i masaże w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób nie wolno wykonywać tych ćwiczeń bez odpowiedniej wiedzy bo tam jest kręgosłup.

   Kasia Stramowska
   |

   Witam można prosić do pani numer tel lub mail u nas jest podejrzenie kreczu u corki 5 tygodniowej ale nikt nie umie nam pomoc. Moj mail kstramowska@wp.pl

   Dawid
   |

   Proszę o kontakt 664906776

   karolina
   |

   Proszę o jakąś poradę .

   karolina
   |

   Witam .
   Chciałam się zapytać co w przypadku gdy mój syn miał stwierdzone napięcie mięśniowe i kręcza szyjnego z prawej strony głowa idącą ku mostku i niskie napięcie mięśniowe pozostałych kończyn skrzywienie czaszki to było tuż po porodzie .Miał rehabilitację najpierw na 3 miesiące potem znów na 3 .
   Po 6 miesiącach rehabilitacji Pani doktor stwierdziła że jest jeszcze ten kręcz ale nie ma potrzeby w dalszej kontynuacji rehabilitacji . Po czym zaniepokojana dalsza postawa szyna udalam sie do Pani doktor pediatry. D stwierdziła że jego napięcie mięśniowe i postawa nie jest odpowiednia . Było to jak miał 4 latka oraz że ma płaskostopie .
   Po wizycie u specjalisty zostaliśmy skierowanie na dalszą rehabilitację w celu poprawienia jego napięcia mięśniowego i skorygowania kręcza,
   głowa jest w dalszym ciągu skierowana ku dole .
   Po miesięcznej rehabilitacji . Nie widać poprawy w dodatku jak miał 3 latka stwierdzono zeza zbierznego prawego oka . Jest pod stało opieki okulisty i nosi korygujące okulary .
   Głównie moje pytanie dotyczy .
   Czy nie doszło do rażącego zaniedbania . Dodam tylko że syn nie został poddany RTG, EMG, ani rezonasie magnetycznym .

   kaisa
   |

   Proszę o szczegółowe informacje na e-mail ziemiecka.katarzyna@gmail.com

   zosia
   |

   Ja obudziłam się z rana i coś mi głośno chrupnęło w szyji, nie moglam nią w ogole poruszać + odrętwienie w prawej ręce, masakra, bo nawet ubrać się sama nie mogłam! Pojechałam na SOR, okazało się, ze to kręcz, dostałam zastrzyk w pośladek i kroplówkę + do domu leki przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie. Wciąż boli, ale już moge chociaż normalnie funkcjonować, mam nadzieję, że ból w końcu ustąpi...

   Robert
   |

   Ja się męczę z kręczem szyjnym (diagnoza torticolis, dystonia; ciągnie mi głowę na bok, do prawego ramienia) od co najmniej 10 lat. Ale dopiero w tym roku została postawiona właściwa diagnoza. Próbowałem z lekarstwami ale nic nie pomogły, jedyne co to mi się lepiej po nich spało. W poniedziałek idę na pierwszy zastrzyk botuliny. Zobaczymy jak będzie.
   Na angielskojęzycznych stronach dużo jest o dystonii. I dużo pozytywnego piszą o zastrzykach z botuliną, że dobrze działa przy dystoniach ogniskowych.

   muiborze
   |

   rano obudziłem sie z kreczem szyi; nie mogłem głowy ponieść ani opuscić, ani skrecic w lewo, ani w prawo; trafilem do lekarki w tym samym dniu ; po wysłuchaniu postawiła diagnoże, ze jest to prawdopodobnie zpalenie opon mózgowych i rdzenia móżgowego i dała mi skierowanie do szpitala zakaźnego z zaleceniem natychmiastowego stawienia się w szpitalu jeśli sytuacja nie poprawi się lub pogorszy; żyłem w strachu dwa dni; trafiłem do innego lekarza; przeczytał w komputerze diagnozę poprzedniej konowałki i mówi: no i co, ale wystraszyła pana! Panie to jest zwykły kręcz szyi ; ibuprom max 3 razy dziennie i ustąpi; i tak było

   bemar5
   |

   Proszę o kontakt do dobrego fizjoterapeuty w lubuskim dla dziecka 6 miesięcznego . U niego kręcz jest silny i terapia bardzo bolesna, oprócz tego policzek zaogniony i zaczerwieniony.